čtvrtek 30. listopadu 2017

Čím si NEbělit zuby

Internet se jenom hemží články o tom, jak si doma vybělit zuby.  Většinou je psali strašně kreativní lidi s velkou fantazií, který o zubech vědí úplný prd (zatímco já vim prd a půl:) a doporučujou leckdy až nebezpečný metody.
Proto jsem se rozhodla, že napíšu článek o tom, čím si zuby rozhodně NEbělit.


Na úvod: Barvu zubu určuje ZUBOVINA, nikoli sklovina. Zuby tedy bělí pouze to, co proniká sklovinou a bělí až zubovinu, což je pouze a jedině pro tuto chvíli peroxid vodíku.
Všechny ostatní metody jsou netrvanlivé a nebezpečné!!!! Mají svůj ,,účinek" založen buď na chemicko-mechanickém podkladě (viz odrhnutí sodou  s citronem, brrr) a nebo na změně průsvitnosti skloviny - když je sklovina vysušená, je málo průsvitná - podobně jako je bílé triko neprůsvitné, ale když ho namočíte, prosvítá docela hezky vše pod ním a pak se mohou konat závody v Miss mokré tričko. Když je zub vysušen, sklovina se stává opáknější, méně průsvitnou a tím pádem není přirozeně žlutá zubovina pod ní vidět. Jakmile se zub znovu nasytí vodou, zubovina opět začne prosvítat. 

Jedlou sodou /sodou bikarbonou
Proč?
 Hydrogenuhličitan vápenatý je podstatou jak jedlé sody, tak i kypřícího prášku. ,,Funguje” to na principu, že tento prášek je abrazivní (=brusný) a obrušuje kusy skloviny a ta pak není světlejší, pouze působí světleji. Soda zub nebělí, ale poškozuje a časem se zuby naopak o to více mohou zabarvovat, protože se v defektech skloviny způsobených po broušení sodou usazují pigmenty. Kromě toho poškození zubních tkání může vést k vybroušení zubních krčků a to může fakt dost bolet.


Kyselinou citrónovou
Proč? 
Podstatou vzniku zubního kazu je ztráta minerálů ze zubní skloviny působením kyselin, které tam vytvořily bakterie zubního plaku. Zubní sklovina je sice velmi odolná, ale zrovna proti kyselinám nemá příliš možností jak se bránit. Aplikací prakticky jakékoli kyseliny na zub se zub nenávratně poškozuje, sklovina se naleptává. Zub časem může být citlivý až bolestivý, snadněji se může zranit a je méně odolným.
Kyseliny zub nebělí, pouze ho demineralizují a vysušují a tím pádem poškozují.
A jedná se jak o kyselinou citrónovou koupenou v prášku, tak o šťávu vymačkanou přímo z citrónu, kyselinou octovou a jiné.


Kombinací jedlé sody a kyseliny citrónové
Proč? 
Člověče, jsi normální? Viz výše účinky jednotlivých přísad. Účinky se zde nesčítají, ale násobí.
Instantní metoda na zničení skloviny a bolesti zubů.


Podomácku peroxidem
Proč? 
Stomatologické bělící gely sice obsahují peroxid vodíku, ale v přesně stanovené bezpečné koncentraci. Navíc se v těchto gelech vyskytují další pomocné látky, které brání nadměrnému vysoušení zubů a dráždění zubní dřeně. Při laickém použití peroxidu hrozí podráždění a poškození nejen zubu, ale i okolních tkání s opravdu nehezkými následky s dlouhou dobou léčení.


Kokosovým olejem
Proč?
Protože to prostě nefunguje. Více info o kokosovém oleji a jeho účincích na zuby v tomto článku.


Kurkumou
Proč? 
Kurkuma neobsahuje žádné látky, díky kterým by mohla skutečně bělit. Nicméně prášek kurkumy je abrazivní a na zuby působí podobně jako jedlá soda. Taky se zde uplatňuje jakýsi mindfuck. Přece jenom kurkuma je výrazně žlutá a když si něco takovýho nanesete na zuby a pak opláchnete, mohou se vám pak v kontrastu  v původní žlutou zdát bělejší.


Bělícími pastami
Proč? 
Protože pokud to už funguje, ,,bělí” to na principu obrušování skloviny, což zub poškozuje. Chemicky pasta bělit nemůže, protože koncentrace peroxidu v pastě je limitována zákonem na takovou koncentraci, která zuby ani při dlouhodobé expozici nevybělí. Případně se tu může uplatnit opět barevný mindfuck. Bělící pasty jsou často modré a zuby to na krátkou dobu trochu obarví. A jelikož zub získá studený barevný tón, může působit světlejší.
Navíc bělící pasty mají často na krabičkách napsané jenom něco ve smyslu ,,pomáhá udržovat přirozenou bělost zubů”, čímž obcházejí Zákon o ochraně spotřebitele a jeho část o klamání spotřebitele.
O pastách a jak si tu správnou vybrat jsem napsala samostatný článek :)

Jahodami
Proč?
Jahody, stejně jako ostatní ovoce (např. výše zmiňovaný citron) obsahuje organické kyseliny. Dlouhé nebo časté působení tedy zuby naleptá a poškodí, ale nevybělí. Nicméně zuby se mohou zdát bělejší díky berevnému kontrastu červené jahody a bílých zubů.
Ano, je to tak,konzumace jakéhokoli (nejen) ovoce poškozuje zubní sklovinu. Nejde jenom o ovoce, jde o cokoli kyselého, například i slazené čaje s citronem, limonády(speciálně Cola nebo Sprite, zkuste si jen tak pro zajímavost vyhledat jejich pH), bonbóny... Proto zubaři (a dietologové s diabetology a dalšími odborníky;) nejvíc doporučují na pití čistou vodu.

Popelem
Proč? 
Po kurkumě a jedlé sodě další zástupce abrazivních způsobů neefektivního ,,bělení". Skvělý způsob, jak si zničit zubní sklovinu a nejen jí. 


Solí
Proč?
Pokud zub ztratí vodu, vysuší se a začne působit bělejším dojmem. Sůl zuby vysušuje a tkáně jsou tím pádem drážděny. Navíc ihned potom, co zub vou načerpá zpátky, efekt vybělení zmizí.


Volně prodejnými prostředky
Proč?
A to jak na internetu, tak v drogeriích. Řada tzv. ,, stomatologických” bělících gelů je založena na vysoké koncentraci chloridu sodného. Jakože kuchyňské soli, ano. Ta zub vysuší a ten pak na krátkou dobu působí světlejší, dokud se opět nerehydratuje. 
Jiné druhy výrobků pracují s barevným mindfuckem, který jsem zmínila výše. Zbytek je založen na obrušování skloviny (třeba zázračné bělící prášky za strašně výhodnou cenu).
Velký pozor si dejte na produkty dovážené z vnějšku ČR nebo dokonce EU. Mohou být dost agresivní a koncentrace účinných látek můžou být fakt velmi nebezpečný.


Co zuby doopravdy bělí?
Zuby bělí v opravdovém slova smyslu jen a pouze oxidační činidla, tzn. peroxid vodíku. Ten může být v přípravku obsažen buďto přímo jako peroxid vodíku, nebo nepřímo ve formě karbamid peroxidu, perboritanu sodného, peroxidu močoviny a nebo např. peroxidu zinečnatého a z něj se pak následně peroxid vodíku uvolňuje
Pro bělení zubů je nicméně potřeba určitá koncentrace peroxidu vodíku, která se pohybuje zhruba okolo 3%. Taková koncentrace se prodává pouze zubním lékařům.

Volně prodejné produkty můžou mít podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR (č.26/2001 Sb. kdyby to někoho zajímalo :D) pouze koncentraci do 0,1 % peroxidu vodíku (celkově, ať už přímo peroxidu nebo uvolněného z jiných sloučenin) takže účinně bělit nemůžou.

Dejte si proto velký bacha na všechno, kde píšou, že vám zuby vybělí bez peroxidu. Protože buď to nebude mít dlouhodobý efekt, nebo vám to zuby poškodí. Vlastně vůbec nevim, proč se některé výrobky přímo chlubí tim, že nepoužívají na bělení peroxid, když je to jediná bezpečná (ano, opravdu) a zároveň účinná metoda :)


Čím si zuby tedy bělit?
Zajděte si za zubním lékařem nebo dentání hygienistkou a dopřejte si pořádnou péči ve formě domácího nebo kombinovaného (vč. ordinačního předbělení) bělení. Stojí to za to. Budete mít bělení ušité na míru, dostanete vlastní nosiče na bělení, bezpěcné a učinné bělící gely, individualizované doporučení jak s tím vším zacházet a neublížíte si. 
Sama si taky bělím zuby a nikdy bych nešla do ničeho výše uvedeného. O profesionálním domácím bělení jsem psala článek, víc si můžete přečíst tady.


Jakýkoli otázky přijímám dole v komentářích, kde se pokusím na ně rovnou i odpovědět, aby to videli všichni a otázky se neduplikovaly :) Je dost možný že jsem na něco zapomněla, takže to případně do článku doplním.

18 komentářů:

 1. Je velká škoda, že kašleš na blog, ask i insta. Bývalas nejlepší medblogerka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neser na nás, pls ;)

   Vymazat
  2. Souhlasím, namlsala jsi nás článkama, přispíváním na instagram, odpovídáním na asku... A teď jsi nás hodila přes palubu :( Kvůli svatbě nebo je v tom něco víc?

   Vymazat
  3. Boha jeho, Blondýna píše články ze své dobré vůle, ne z povinnosti, proberte se. Klasika, podáš lidem prst, chtějí celou ruku. Nechcete ji rovnou nadiktovat v jaké dny a v kolik hodin má články vydávat, abyste byli spokojení? Dokážu si představit, kolik toho má - škola, rodina, přítel, práce, přípravy na svatbu, člověk chce taky odpočívat.

   Vymazat
  4. Jasně, zruš Ask a vymrdej se na náš úplně.

   Vymazat
 2. Ahoj, super článok :). Zaujíma ma tvoj názor na čierne uhlie (carbosorb). Tiež je to o obrusovaní alebo tam môžu zavážiť absorpčné vlastnosti? Viem, že si v jednom článku písala o tom, že zub je žltý kvôli dentínu a nie sklovine, čiže logicky je to blbosť, ale mňa trápia na zuboch hlavne pigmentácie od kávy a čaju (na miestach, kde prechádza aproximálna plôška do vestibulárnej, takže sa to zle čistí). Zubár mi vysvetlil, že je to kvôli tomu, že pigmenty sa držia v oblasti kde je sklovine akokeby drsnejšia. Snažím sa to čistiť jednozväzkovou kefkou, ale nezvládam to pravidelne.:D A keď prídem k môjmu zubárovi tak mi to tiež len obrúsi akýmsi prípravkom v ambulancii, takže to nie je ideálne. Takže aký je tvoj názor na čierne uhlie v tejto veci. Ďakujem pekne za odpoveď :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, no vdidíš, to, (aktivní) uhlí jsem zapomněla zmínit, ale myslim, že to směle můžeme zařadit po boku popelu... :) Pokud jsou na zubu pigmenty, tak to žádnou absorpcí nejde ze zubu vychytat a musí to být odstraněno mechanicky. V tom může určitě aktivní uhlí pomoct, stejně to ale bude fungovat na principu lehkého obrušování. Možná je ale uhlí o něco jemnější než např. jedlá soda a jiné další, co zmiňuju nahoře.
   Tohle je obecně docela záludná věc, protože samozřejmě když se ti udělá pigment, odstraníš si to uhlím, tím pádem sklovinu víc zdrsníš a o to lépe se ti tam usazují pigmenty a tak pořád dokola, je to začarovaný kruh. Zkus zajít za nějakou šikovnou dentální hygienistkou která bude mít dost času na to pigmenty nejen odstranit, ale sklovinu pak i zahlasit, protože leckteré stomatologické přípravky zanechávají na sklovině právě drsnější oblasti které je pak potřeba zaleštit a to ti možná třeba zubař neudělal (a nebo udělal, ale to těžko soudit takhle na dálku jenom z toho, cos napsala :)

   Vymazat
 3. Konečně to někdo srozumitelně vysvětlil, přírodní metody jsou fajn, ale vyplatí se u toho uvažovat :)

  OdpovědětVymazat
 4. Jak je to s bělením po sundání rovnátek? Dent. hygienistka se mě snažila přinutit už do 14 dnů po sundání. Myslím si, že je nutné, aby se zuby nejdřív vzpamatovaly po těch x letech pod lepidlem. A nemáš nějaký tip, jak jim pomoci s opětovnou mineralizací?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hele jak je to po rovnátkách moc nevim, touhle problematikou jsem se ještě nezabývala... Myslim že neni potřeba nějaké určité doby, než se začne běllit, když jsou zuby po léčbě v dobrém stavu a byly v průběhu léčby poctivě čištěny a nedošlo timpádem k demineralizaci... Nicméně na posílení případných mikro poškození můžu doporučit pořádně čistit a případně používat např. Tooth Mousse nebo Elmex gel, případně pastu od Biorepair, ty by měly mít zvýšený podíl minerálů.. :)

   Vymazat
 5. Ahoj, díky za článek, vrtá mi hlavou, jak je to s tou abrazivitou. Zdá se mi, že když někdo upozorňuje na nebezpečí abrazivních přípravků na zuby, hází všechny prášky jaksi do jednoho pytle. Přitom přece musí být rozdíl i v tom, z jak tvrdého materiálu ten prášek pochází, ne? Např. jíl je z horniny, soda je asi taky hodně tvrdá, takže věřím, že zuby obrousí. Kurkuma nebo prášky z jiného koření ale snad nemůžou mít tak tvrdé částečky, aby mohly poškrábat zuby, ne? To by pak zuby musel odřít i kartáček. A to koření bychom přece nemohli jíst, protože při kousání to taky působí... Navíc prášek z koření by měl i nasáknout vlhkost a ještě víc změknout, ne? U té sody mě zase napadá, jestli se v ústech náhodou nerozpouští, tedy jak moc je skutečně abrazivní. (Osobně je mi hodně nepříjemná, takže s ní experimentovat nehodlám. Zubní hygienistka mi s ní ale zuby čistila a tvrdila, že tak jednou za 14 dní to "nevadí".) Já tedy mám taky problém s usazováním pigmentů z kávy apod., přijde mi ale, že to občas jakoby zmizí samo, podle toho, co zrovna jím. Jinak nemám potřebu si zuby bělit, abych dosáhla nějaké světlejší barvy, než mám od přírody. Jde mi jen o to, jak účinně odstranit ty pigmenty. Sice bych nemusela pít kafe, ale mám podezření, že těch potravin, co to dělají, je daleko víc...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, je pravda že trochu abrazivní je všechno, druhou otázkou je, že si to na zuby člověk nemusí patlat záměrně, když ví, že ta daná věc je vysoce brusná... :) A máš pravdu, samozřejmě jde o to, čím ten prášek chemicky je. Ale jestli to je přírodní nebo chemicky vyrobený už pak nemá vliv - pokud to bude z chemický postaty stejný, pak je jedno, z jakého zdroje to pochází. Jinak s pigmenty je to věčný boj, zabírá fakt ultrapečlivá hygiena (kde je plak nebo drbná nerovnost zubu, tam se může usadit pigment, používání trošku abrazivnější zubní pasty (ale ne moc a rozhodně ji střídat s normální pastou) a samozřejmě pravidelné návštěvy u hygienistky :)

   Vymazat
  2. Díky za objasnění. Snažím se teď pečlivěji čistit, trochu to zabírá. Zajímavé ale je, že podle mého pozorování bělí (tedy od pigmentů) i "nebělící" zubní pasta. Konkrétně teď používám elmex senzitive a s pigmentem mám najednou mnohem menší problém, než když jsem čistila bez pasty. Pokud to tedy znamená, že i pasta, která není označená jako bělící, může obsahovat abrazivní složky, tak to aby se v tom pak prase vyznalo. :) Každopádně ještě jednou díky za reakci.

   Vymazat
 6. Dobry den, rada bych si vyrobila svoji zubni pastu. Nejde by o to, aby zuby belila. Mate, prosim, tip na to, z ceho pastu vyrobit, aby byla setrna k zubum a nenicila sklovinu?

  OdpovědětVymazat
 7. Ahoj, :) aký je prosím Tvoj názor na ,,bieliace" prístroje založené na LED svetlách (a neviem čom všetkom ešte) typu BrightWhite a jemu podobné? Ja som verná síce iba kefke, medzizubnej kefke a paste ale v poslednej dobe mnoooožstvo kadejakých blogeriek píše na tieto prístroje kladné recenzie tak ma to zaujalo. Vopred ďakujem za odpoveď.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj! :) Předně je třeba si uvědomit, že blogerky jsou ,,jenom" blogeky, co tomu nerozumí a drtivá většina podobných příspěvků jsou jenom REKLAMA :) osobně bych to s čistým svědomím nedoporučovala, neprodávala ani nepoužívala. Bála bych se o účinnost (pokud to nějakou vůbec má) a o bezpečnost. bělící gely stomatologické mají ověřenou účinnost a mají bezpečtností testy :)

   Vymazat
  2. Ďakujem za odpoveď :) ja by som si také niečo nikdy nekúpila, príde mi to celkom odveci a v živote som nepočula odporúčanie od zubára. Len si myslím, že veľa ľudí je tomu schopná naletieť, tak preto som chcela počuť tvoj názor :) Tiež ma zaujíma či a vôbec tieto veci majú nejakú licenciu...

   Vymazat