neděle 17. září 2017

Co má společného klaun a zubař?

Mám ráda klišé. Sama jsem jedno velký klišé.
Mám ráda taky absurdity všeho druhu a s velkým potěšením je ve svym životě vyhledávám. Jako bych měla speciální senzor, kterej zabliká pokaždý, když něco absurdně absurdního vidim, slyšim, nebo zažiju. Ukládá se to do takový speciální části mýho vědomí. Myslim že to je zhruba v těch místech, kde bych měla mít uložený věky, ve kterejch se prořezávaj dočasný zuby. 

Proto se mě zmocnil silnej pocit blaženosti, když jsem na to přišla. Konečně mi zapadly ty částečny mojí skládanky do sebe a našla jsem paralelu.

Stačilo pár desítek vteřin toho traileru, traileru na horor ,,To", a bylo mi jasný, že tohle je to klišé, který jsem od prváku hledala.Zabiják klaun. Děsivej, zvrhlej a namalovanej.

Jo, to je přesně ono. Klauni prostě už nejsou to, co byli dřív. Už v lidech nevzbuzujou radost a smích. Vsadim boty na to, že kdybyste v noci ve svojí skříni našli usměvavýho klauna, nadělali byste si do pyžama. 

Klauni jsou v dnešní době pošuci se zálibou v zabíjení těma nejnechutnějšíma způsobama, nebo asi aspoň libujou v týrání. Saw počínaje, To konče. 

Je mi klaunů upřímně líto. 
Já s nima totiž soucítim.

Podobná, ač mírnější šikana, se projevuje i v našem řemesle.
Ať už je to film, seriál, nebo kniha, objeví-li se někde postava s povoláním zubař, málokdy to neni úchyl, vrah, záletník, nebo totální pako.
Zubař jako hlavní hrdina detektivky? Ani náhodou. 

Zubař je pokaždý záporák. Zubařem Berry, snoubencem Rachel z Přátel počínaje, Orsonem Hodgem ze Zoufalých manželek pokračujíce, strýcem z Hledá se Nemo konče. 
A tak nám média den za dnem kromě zvrhlých klaunů podsouvají i obrázek škodolibých a šílených zubařů, jejichž jediným potěšením je trhání zubů a zlověstný smích při šlápnutí na pedál, co spouští vrtačku. 

Jako by měli zubaři ve studijním plánu předmět s názvem ,,sadomasochismus v zubní ordinaci".

A když už neni zubař vykreslenej jako padouch ve filmu či seriálu, nezapomenou se redaktorky dámského časopisu na začátku článku o péči o zuby zmínit o tom, jak je návštěva vysokoškolsky vzdělaného člověka - lékaře - bolestivá, hrůzná, děsivá a hodna politování.

Děkuji pěkně.

Pro příště navrhuju do hororu obsadit jako hlavního záporáka zubaře, co se ve volnym čase převlíká za klauna a chodí znásilňovat holčičky. A nebo klauna vydávajícího se za zubaře...?

2 komentáře:

  1. Na co horor o zubařích, když stačí Pennywiseovi do záběru přihodit kartáček a jako kulisu pustit čistící klasiku "jede vláček motoráček" :D To by byl trhák roku. Ale myslím, že by se to jaksi odklonilo od původního žánru :/

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. :D To máš pravdu :D Ale musim říct, že jsem v článku zapomněla na klasický filmový lékaře-poškuky: gynekology a speciálně psychiatry :D

      Vymazat