úterý 1. srpna 2017

Oil Pulling aneb jak tahle metoda (ne)funguje?

Jestli je něco v poslední době v ,,alternativnim" zubnim světě trend, pak je to bezesporu převalování oleje v puse (za účelem harmonizace celýho vesmíru) a přírodní kartáčky na zuby.

Na to první se dneska koukneme z mýho poloodbornýho zubařskýho pohledu. Takže předem varuju, že článek vychází čistě z mojí hlavy, nehledala jsem žádný vědecký články a ani nevim, jestli na tohle téma nějaký věděcký článek vůbec existuje. Pokud byste někdo věděl o důvěryhodných zdrojích, napiště mi je :)

Nicméně nastudovala jsem spoustu kvalitní literatury, kterou mi nabídl Google. Mezi prvními weby byly třeba ,,zářící zdraví", ,,emimino", ,,omlazení"  nebo ,,wellnessmama" atd., což hovoří za vše. 

Přiznám se, že když mi bylo asi osmnáct a měla jsem ještě zoubky jako hvězdičky (žluté a daleko od sebe), asi tejden jsem tuhle metodu zkoušela. Dýl jsem to nevydržela, protože je to fakt hnusný. 

Trvalo to asi deset dotazů, než jsem se konečně dokopala k tomu napsat článek na takhle žádaný téma. 
Jak teda oil pulling vidim já?


Co to oil pulling je?

Tahle metoda je založená na tom, že se po vcelku dlouhou dobu (15-30) převaluje olej v ústech. Používaj se různý druhy olejů, nejoblíbenější je ale asi kokosový olej pro svojí přijatelnou chuť. 

Za dobu oněch několika desítek minut má při dlouhodobym užívání dojít ke zlepšení stavu dásní i zubů, zlepšování zažívání, zbavení se zápachu z úst, zlepšování imunitního systému, zabranění  vzniku zubního kazu, zmírnění akné, stejně tak jako má předcházet vzniku onemocnění strdce a ledvin,  dokonce i bělí zuby!

Jo a taky jsem se v jednom článku dočetla, že léčí některé 
druhy rakoviny, trombózu a AIDS. No neber to.

Jak je to doopravdy

Všechny účinky oil pullingu jsou založený na jednom velmi jednoduchym zubařskym principu.

Říká se mu čištění zubů.

Ano, čištěnim zubů se dá kromě zabránění zubního kazu taky zmírnit akné, léčit zánět dásní, zlepšit imunitní systém i do určitý míry předcházet vzniku kardiovaskulárních onemocnění, artritidy nebo zánětům ledvin. Fakticky
Principem je dokonalý odstranění bakterií, který při nedostatečný ústní hygieně osidlují dutinu ústní a způsobují zánět dásní. Zánět dásní je boj těla s něčim cizorodym - bakterií. Tělo tedy nažene do dásně buňky imunutního systému, takže se musí logicky rozšířit krevní řečiště, aby se to tam všechno vešlo. Tkáň je mnohem víc prokrvená, cévy jsou rozšířené. Takže když se pak dáseň jakkoli podráždí, krvácí.

Co se stane, když dáneň krvácí? Otevře se ono krevní řečiště a všechny bakterie a mikroorganismy, který jsou v dutině ústní, můžou krví doputovat, kam chtějí - do srdce, kloubů, ledvin a nebo třeba do mozku.

Převalování oleje v puse má tedy ve svém principu odstraňovat ze zubů plak a tim pádem má i vliv na vše výše uvedené, má to ovšem jeden háček:

Oil pulling nečistí zuby. Olej nemá žádný mechanismus, kterým by byl schopen ze zubu efektivně dostat bakterie, potažmo plak.
Ano, bakterie se mohou skutečně po takhle dlouhý době převalování oleje v ústech v oleji v minimální míře rozpustit, ale nikdy to nebude tak efektivní, jako když vezmete kartáček a prostě si s nim ty zuby vyčistíte

Je to jako byste chtěli vyčistit oslizlý říční kámen tim, že na něj budete lejt olej. Taky byste si spíš na to vzali nějakej kartáč, no ne? :)

A jak je to s bělenim? Žádný olej, ani ten kokosový (ač je bílý), zuby nemůže vybělit. Bělí jenom peroxid vodíku :)
Zub může být pouze vyčištěný a vyleštěnější, ale vybělení si od toho neslibujte.

Suma sumárum

Nevidim žádnou výhodu v kloktání oleje. Pokud to chcete dělat, klidně to dělejte, ale rozhodně ten olej pak nepolykejte. Jednak by vás za to nepochválil výživový specialista a jednak byste se z toho podělali :) 
Ten blud, že se olej nemá polykat, protože je plný bakterií, fakt vymyslel nějakej ňouma. Bakterie jsou samozřejmě v dutině ústní přirozeně. Bakterie se rozvíří při žvýkání nebo pití naprosto čehokoli. Polykat svoje vlastní sliny, a to ať už samotný, s jídlem, pitím a nebo s olejem, neni nebezpečný! :)

Pokud chcete investovat svůj čas do svého zdraví, doporučuju si místo 20 ti minut (bezvýznamnýho) kloktání oleje vzít (solo)kartáček k televizi nebo youtube a pověnovat se skutečně každýmu zubu a z každý strany. 

Vrátí se vám to, to mi věřte :)

11 komentářů:

 1. Strašne som sa smiala na tóne, akým si to celé napísala. :D
  Ináč som sklamaná, ak hľadáš na googli kvalitnú literatúru, nikdy nemožeš zabudnúť na modrykonik.sk

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Modrý koník, jak jsem jen mohla zapomenout! :D

   Vymazat
 2. Já jsem pro mandlový olej, protože mi ten kokosový vždycky rozvíří čakry, a pak nemohu dosáhnout Nirvany. :D

  OdpovědětVymazat
 3. Ahoj Blondýnko, snad neva, že se zeptám tady. Četla jsem článek o tom, proč sis vybrala zubařinu. Co se týče těch financí, už víš, za co budeš jednou hodně utrácet? :D Na mně si vždy působila jako šetřivá a skromná holčina, nedokážu si představit, že máš kabelku třeba za 10 tisíc. Ale spíš mi k Tobě jde, že si čas od času koupíš kvalitní prádlo nebo něco ze Sephory, než abys měla skříň plnou hader a bot za tisíce. Nebo se mýlím? :D Jinak se mi strašně líbí Tvoje názory na rodinu, svatbu, život a tak :) Klidně o těchto tématech mluv častěji, vůbec to od našich vrstevnic neslýchávám.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahojky :) hele já to mám spíš tak, že chci hodně vydělávat, abych v práci nemusela být od rána do večera a mohla mít trochu ,,volnější režim"a přitom nestrádala :)
   Kabelku za 10 tisíc bych si (alespoň pro tento moment) fakt nikdy nekoupila, přijde mi to jako zhovadilost :D Je to přesně, jak píšeš. Ráda si koupim něco pěknýho na sebe, abych z toho měla i dobrý pocit, ale rozhodně nikdy nebudu z těch, co budou mít značku na každym kousku nebo triko s obřim nápisem Guess :D Spíš mi jde o to nemuset v obchodě s jídlem počítat každou korunu nebo mít pěkně zařízenou domáctnost a hezky a kvalitně udělanou koupelnu :)
   Vim, že moje názory jsou často nepopulární, kontroverzní a že mám v lecčem názor, který nekoresponduje s dobou, ale na druhu stranu i tací jsou tady třeba, vše má dvě strany :D :)

   Vymazat
  2. Děkuju za odpověď! :)

   Vymazat
 4. kdy bude červencový deník?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Medideníky píšu jenom v měsících, kdy je škola :)

   Vymazat
 5. Ahojky, tady ti poskytuju odkaz na vědecké studie na téma oil pulling. Je jich zatim jen 21. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=%22oil+pulling%22
  Já to dělám už několik let, samozřejmě i s čištěním zubů kartáčkem a jazyka škrabkou na jazyk :-0 Musím říct, že je to skvělý. Ten pocit v puse po vyplivnutí oleje je naprosto výmečný. Vůbec necítím žádný povlak ani zbytkový olej v puse. Zvlášť po toxickým večeru si vůbec neumím představit, že bych si nevykloktala. Nevím jestli to bělí zuby, ani nemůžu říct, zda to nějakým způsobem pomáhá. Vycházím jen z toho krásnýho pocitu v ústech. Romantika oil pullingu )))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Plný súhlas Petra Mocak, tiež nedám dopustiť na oil pulling a siwak kefku. Nech si každý skúsi čo mu vyhovuje.

   Vymazat