úterý 11. dubna 2017

Jak se připravit na přijímačky z fyziky

Fyzika je bez debat ten nejméně oblíbený předmět z přijímačkového tria chemie, biologie, fyzika. Nikdo jí pořádně neumí, takže je to většinou ta, na které se rozhoduje. Zkrátka kdo fyziku umí, má velký náskok oproti ostatním.

Dnešní článek jsem si připravila ve spolupráci s jedním z lidí, kteří fyzice opravdu rozumí. Lukáš učí na naší fakultě mediky-prváky biofyziku, zároveň úspěšně připravil již přes stovku uchazečů na medicínu. A taky v neposlední řadě vytvořil s kolegy první videokurz pro uchazeče, kde je ve více než dvou stovkách videí pokryta celá fyzika a chemie, teorie i praktický počítání příkladů ,,naživo", což mě jako pecivála a lenocha dost nadchlo :D
Často dostávám dotazy, jak s fyzikou naložit a jak se s ní s co nejmenšími ztrátami na zdraví vypořádat.
Poprosila jsem Lukáše, jestli by se nepodělil o pár tipů, jak na to. Na výsledek se můžete podívat v tomto článku! :)

Když jsem dělala přijímačky na lékařskou fakultu já, nejvíc jsem se bála právě fyziky. Nejsem sama, spousta mých čtenářů si stěžuje právě na tento předmět. Čím to je?
Test z fyziky je specifický tím, že k jeho řešení nesmíte používat ani matematicko-fyzikální tabulky, ani kalkulačku. Z tohoto důvodu nejen teoretické otázky, ale i příklady bývají do značné míry hodně o tom, kolik se toho naučíte zpaměti. A musíte se toho naučit hodně. I na fyziku. Zkrátka pokud nevíte, jak se která veličina značí, nemůžete si zapamatovat vzorečky. Neumíte-li vzorečky, nespočítáte příklad. A o teorii ani nemluvě, ta je celá o tom, co jste se naučili.


Co je základem úspěchu pro správný výpočet zadaných úloh?
Je potřeba bezpodmínečně znát všechny vzorečky, které se po vás mohou chtít. Někdy je složité poznat, které vzorečky jsou důležité, které nejsou, a které si je možné odvodit na místě při testu, ale to už vás může zdržet. S tím vám můžou pomoct i přípravné kurzy, kdy lektoři moc dobře vědí, který vzorec je potřeba a který ne. Další možnost je procházet modelovky a vypisovat si jeden vzoreček po druhém.


U zadání příkladů je obvykle jenom pár číselných údajů, se kterými je potřeba příklad spočítat. Je potřeba umět ještě něco jiného kromě výchozího vzorce?
Určitě. Bude se hodit znát všechny důležité konstanty. Víte kolik je elementární náboj, Avogadrova konstanta, molární plynová konstanta, Planckova konstanta, rychlost šíření zvuku ve vzduchu, rychlost světla ve vakuu, permitivita a permeabilita vakua? Takových konstant je mnohem více, než jsem tady vyjmenoval, nicméně pokud se je naučíte, dokáží vám dost usnadnit práci. Co mi kromě dobré znalosti vzorečků a konstant může u počítání příkladů nejvíc usnadnit práci?
Rozhodně umět pracovat s jednotkami a umět je převádět. Je nezbytností naučit se ke každé veličině příslušné jednotky, a to jak hlavní, tak vedlejší. No a pak také musíte tuto znalost být schopni uplatnit a pracovat s ní. Jeden z nejtypičtějších příkladů u přijímaček na LF je, že se po vás bude chtít, abyste nějakou veličinu vyjádřili v základních jednotkách soustavy SI. Zde se totiž otestuje spousta věcí: Znáte vzorce? Umíte do vzorce místo veličiny dosadit správnou jednotku? Umíte ve fyzice chodit, a tedy nemáte problém s tím jednotky upravit do finálního tvaru? Takový typický příklad můžete zkouknout na tomto odkazu  v obsahu kurzu, v kapitole Mechanická energie, Příklad 3.
Pro ukázku počítání typického příkladu
koukněte sem - v obsahu kurzu klikněte
na v kapitolu Mechanická energie, Příklad 3.

Velký kámen úrazu je u fyzikálních příkladů to, že je zakázáno používání kalkulačky. Jak si co nejvíc pomoct a zjednodušit si práci?
Umět matematiku. Neznamená to jen umět počítat bez kalkulačky, což může být někdy velmi náročné, ale také znát takové ty výrazy jako „funkce rostoucí“, „monotónně klesající křivka“, „tečna k indukčním čárám“.... Prostě jde také o to porozumět tomu, co se po vás vlastně chce. Těžiště ale leží samozřejmě hlavně v počítání příkladů bez kalkulačky. Chce to praxi a kolikrát také někoho, kdo by vám poradil, když se zaseknete. S kolegy jsme vytvořili videokurz pro uchazeče, kde je obsahem jak chemie, tak fyzika - teorie i příklady. Jak na počítání takového typického příkladu, který se  často vyskytuje u přijímaček, se můžete kouknout i u nás - ve dne i v noci, třeba i v květnu, když už žádné jiné kurzy nejedou :) Takto vyřešených máme zhruba 120 příkladů, těch nejklíčovějších. Několik jich je volně ke shlédnutí na stejné adrese, jak jsem zmiňoval výše.


Dá se zadání testu stihnout za určenou dobu celé spočítat a vyplnit?
Musíte umět počítat rychle. K tomu samozřejmě potřebujete umět všechno, co je zmíněno výše, ale také pár speciálních fíglů a zkratek. Jste schopci rychle přepočítat rychlost v m/s na km/h? Někdy je lepší si konstantu převodu pamatovat a neztrácet tím čas.


Jak si lze ověřit, jestli umím skutečně všechno důležité propojit a rozumím tomu? 
Umíte pracovat s naučenými vzorečky? Umíte například říct, jak jsou na sobě dvě veličiny ze vzorce závislé - přímo úměrně, nepřímo úměrně, kvadraticky? Umíte si ze vzorečku vyjádřit danou veličinu? Umíte si představit vzoreček graficky? Různé grafy a diagramy bývají v otázkách často. Abyste se je nemuseli učit zpaměti, tak je dobré si je umět představit ze základních vzorců.


A nějaký tip na závěr? :)
Nesmíme zapomínat na teorii. Může vás potkat prakticky cokoli ze středoškolské fyziky. Pokud zrovna nematurujete z fyziky, nemá cenu se ji učit celou znova.  Je určitě daleko lepší zvolit přípravu, která bude specializovaným kurzem kdy se učíte přímo jen to nejdůležitější, co k přijímačkám potřebujete.

13 komentářů:

 1. Super článek plný rad a tipů... rady z první ruky jsou vždycky nejspolehlivější a nejužitečnější:) Takže díky♥! (p.s. takovéhle články formou rozhovorů s lidmi z fakulty jsou top!!!)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem moc ráda, že pomohl!:) zkusim něco podobného časem vymyslet, pokud narazím na někoho zajímavého a ochotného se mnou udělat rozhovor :)

   Vymazat
 2. Díky moc za super článek, tenhle jsem přesně potřebovala. :)♥

  OdpovědětVymazat
 3. No nevim, nic noveho jsem se vlastne nedovedel. Spise mi to prijde jako lehky PR clanek :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mi je líto, že ses nedozvěděl nic novýho. Ale slečnám nad tebou a jiným to snad pomohlo :) Jinak určitá reklama to je, to bezesporu. Domluvili jsme se, že mu pomůžu dostat do světa odkazy na jeho kurzy, pokud mi dá pro moje čtenáře profi tipy, jak na fyziku, protože se mě na to lidi často ptaj a já se svýma fyzikálníma znalostma nejsem schopna moc dobře pomoct :D

   Vymazat
 4. Tak to já jsem zrovna na tom s fyzikou nejlíp z těch tří předmětů (maturuju z ní), nejhůř jsem na tom s chemií...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Každému holt jde něco jiného :) Tak budu držet palce na maturitu a pokud budeš dělat i přijímačky, tak i na ně! :)

   Vymazat
  2. Moc děkuju :)

   Vymazat
 5. Děkuju, děkuju, děkuju, děkuju. Díky za to všechno, co pro nás děláš! ♥♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, já ěkuju za to, jak úžasný mám čtenáře! :) Jsem ráda, že článek pomohl :)

   Vymazat
 6. Já jdu na všeobecné, fyziku moc neumím, zato chemii a biologii dobře. Ale vzhledem k loňské šíleně nízké bodové hranici se nebojím. 160 bodů z 300 zvládnu i bez fyziky,pokud to bude jako loni

  OdpovědětVymazat
 7. Myslíš si, že bude stačit příprava na fyziku pouze z modelovek? děkuju

  OdpovědětVymazat