úterý 28. března 2017

Jak si vybrat zubní pastu a ústní vodu

Když se řekne ústní hygiena, snad každýmu se vybaví takový to klasický kombo - kartáček na zuby a pasta. O těch mechanických prostředcích a jak je používat jsem už psala před rokem tady. Teď nastal čas, abych napsala pár řádků i k těm chemickým. Hodně z vás v tom tápe a na asku, mailu i instagramu dostávám spoustu dotazů na tohle téma. Jak tedy vybrat to svoje Ferarri mezi pastami a vodami? Která je nej? A je možné si pastou nebo ústní vodou ublížit?

Na úvod by se hodilo říct, že to hlavní, čím si čistíme zuby, je kartáček + mezizubní kartáček/nit. Sebelepší pasta na zuby nebo ústní voda za vás zuby nevyčistí. Je to jenom sluha, který pomáhá kartáčku. Takže primárně jakožto budoucí stomatoložka doporučuju investovat do dobrého (mezizubního) kartáčku, je to alfou a omegou. Ničím jiným plak neodstraníte. Žádnou vodičkou, žádnou pastou, žádným gelem. Zubní pasta je moc dobrý sluha, ale zlý pán.


Chcete-li, abych to k něčemu přirovnala, můžu to přirovnat k mému oblíbenému (jak jste si již určitě stačili všimnout) hovínku. Dejme tomu, že máte pejska a onen pejsek vám zanechá na podlaze v obýváku malý dáreček.

Otázka za sto bodů: Co uděláte? Polijete hovínko čistícím prostředkem a budete čekat, až zmizí, nebo si vezmete rukavice, lopatku, kartáč a hard s kýblem a půjdete se s tím vypořádat osobně?Výborně, takže už jsme si objasnili to nejhlavnější :) Teď ale zpátky k tématu.Na trhu je hodně past i ústních vod. Stejně jako hodně věcí, co se prodává, i v této oblasti se vyskytují lepší a horší produkty. Někdy se to odráží na ceně, ale leckdy kvalita neodpovídá cenové dostupnosti. V mém článku popíšu několik vlastností, které se podle mého skromného polostomatologického hlediska vyplatí sledovat.
Níže popsané složky se týkají jenom zubních past, pokud není napsáno, že se to týká i vod. K vodám je pak dole taky odstaveček.Pěnivost


Za to, že některé pasty při čistění hodně pění, můžou tenzidy. Jsou to látky, které ovlivňují povrchové napětí vody. Je to hlavní složka mýdel, šampónů, čističů na podlahu a vlastně skoro všeho, co si vzpomenete. V pastách se většinou používá sodium laureth sulfate, natriumlaurylsulfate a nebo sodium coco sulfate. Jejich záludnost tkví právě v tom, že pění :) Pění tak moc, že často zaplní celou dutinu ústní. Někomu to může vadit, takže musí pořád vyplivávat. V horším případě spousta pěny v puse navodí dojem ,,mám perfektně vyčištěný zuby" a způsobuje tak předčasný ukončení čistění zubů. 
Kromě toho mohou dráždit sliznice dutiny ústní a způsobovat na nich neduhy, případně vyvolávat alergie. 

Můj tip: vybírejte pastu, na které je napsáno ,,SLS free", případně pokud jste hlavy zkoumavé, můžete kouknout dozadu na složení a hledat. Některé pasty, ačkoli pěnidla neobsahují, se tím paradoxně nechlubí.


Abrazivita

Abrazivita, nebo česky by se to dalo přeložit jako brusnost, je pro většinu past typická. Opět se tu dá říct, že je to velmi dobrá služka, ale zlá paní. Mírná brusnost pomáhá kartáčku efektivně a poněkud ryhleji odstranit zubní plak, zub trochu naleští, nicméně větší abrazivita může v dlouhodobém měřítku znatelně poškodit sklovinu. Jednotkou abrazivity je tzv. ,,RDA". Pasty v obchodech by měly mít RDA do 200, ale to už je fakt mazec. Doporučuju tedy spíš vybírat zubní pasty s RDA do 100, např. klasická oranžová Elmexka má myslím okolo 75 a přijde mi to jako naprosto ideální míra brusnosti. 

Můj tip: Většina výrobců jsou strašní dobráci a výši RDA na obalu neuvádějí. Pokud chcete tedy pasty s přiměřenou abrazivitou, doporučuju zajít do většího obchodního centra a vyhledat stánek Curaproxu nebo zajít do Profimedu, kde o tom mají přehled. Pokud si chcete koupit pastu v drogerii, rozhodně nekupujte pastu s názvem Whitening a podobně, obvykle mají hodně vysoké RDA. Brusnost taky můžete zkusit tak, že si vymáčknete kus (koupené;) pasty mezi prsty nebo na jazyk a zkusíte, jak hodně je tam částeček. Ucítíte takový ,,píseček".Fluoridy

Moje velmi oblíbená část zubních past :) Možná i tím, jak je kontroverzní. O fluoridech bylo napsáno již mnohé, zejména specialstikami-biomatkami na velmi odborných diskuzích na webech typu maminka.cz, emimino.cz a podobně. 
Kdo nejste v obraze, dovolím si shrnout sáhodlouhé hysterie do několika vět. Jedná se o názor, že fluoridové ionty (v pastách, potravě, vodě nebo v ptačim trusu na pískovišti a nevim kde všude ještě - žertuju s tim trusem samozřejmě) jsou neutrotoxické a způsobují neurodegenerativní choroby a další obtíže. Proto se bio-friendly osoby často uchylují k zubním pastám bez obsahu fluoridů, což je podle mě úplná pitomost. Kvůli čemu jinému používat zubní pastu, když ne kvůli fluoridům? 

Fakt je ten, že neexistuje žádná studie, která by potvrzovala toxicitu u koncentrací používaných v zubních pastách. Fluor je stejně jako třeba jód a nebo železo přirozenou součástí naší potravy a potažmo i lidského těla. Předávkovat se fluorem rozhodně jde, stejně tak jako se jde přiotrávit jodem.

Ale rozhodně to není tak horké. Dám příklad: Aby se předávkoval 6ti letý klučina fluorem z pasty, musel by sníst 4 tuby 50 g dětský pasty s koncentrací 500ppm. No já nevim, ale ještě jsem neviděla dítě, který by si zalezlo do koutku se 4 tubama pasty (má to vůbec někdo doma?) a cucalo to tam jako kondenzovaný mlíko. Např. na jihu Čech je přirozeně vysoká koncentrace fluoru v pitné vodě a hodně lidí tam má fluorózu (o ní níže). Kdyby fluor měl skutečně takové účinky, jako někdo tvrdí, celé jižní Čechy by byly dementní. Což nejsou. 
Na co ty fluoridy teda jsou?
Inu, fluoridové ionty jednak brzdí metabolismus bakterií (kazutvorných/kariogenních streptokoků), takže bakterie nepřijímají z prostředí glukózu (ze které tvoří kyseliny, které jsou právě podstatou zubního kazu), jednak zpomalují enzymy, které glukózu mění na již zmíněné kyseliny.
Tím dalším a podle mě důležitějím mechanismem, jak působí fluoridy, je schopnost remineralizace skloviny. Sklovina se skládá z hydroxyapatitu. Když se nám dělá kaz, ,,hydroxy" OH- skupina z molekuly hydroxyapatitu vypadne. Fluor má takovou vlastnost, že díky svému náboji (který je stejný jako u OH-) je schopen navázat se na apatit a tvořit tzv. fluoroapatit. Dokonce je tahle nově vytvořená molekula 100x odolnější vůči kyselinám bakterií než ta původní :) (Místo pH 5,5 vydrží 4,5) 

Koncentrace fluoridů se ozačuje jako ppm (particles per milion). Na trhu jsou výrobky s obsahem fluoridů 0 - 1500 ppm. Velmi důležité je hlídat koncentraci F- u dětí do cca 6 ti let a užívat strikrně jenom dětské pasty, protože se jim vyvíjí stálý chrup. Kdyby děti používali pasty pro dospělé a byl tak příjem fluoridu vyšší než doporučený, může být na jejich chrupu tzv. fluoróza, což jsou bílé matné  skvrnky na zubech. V drtivé většině to nic nedělá, ale nevypadá to hezky. 

Můj tip: Podle mě (reálné) výhody fluoridů oproti (teoretickým) rizikům jasně vedou. Sama za sebe bych proto doporučila zubní pasty s fluoridy. Děti by vždy měly používat zubní pasty pro děti. Je ale potřeba i bedlivě sledovat údaje na krabičce, protože třeba klasická Perlička má 590 ppm, což se rozhodně nedá použít pro děti ve věku 3 let!!!
Děti od zrhuba 10-12ti let už mohou používat pastu pro dospěláky :)


Adstringencia

Přiznám se, že toto zmiňuji hlavně kvůli mému neoblíbenému Parodontaxu. Trocha hejtu nikdy neuškodí. Zkrátka některé pasty, obzvlášť ty s určením na problémy s dásněmi, obsahují látky, které stahují cévy. A to klidně i ve formě bylinek, takže to nebije tolik do očí. Ve stručnosti - když si špatně čistíme zuby, kumuluje se nám na nich plak. Tam, kde se stýká zub s dásní, dáseň na plak reaguje zánětem - je nateklá, krvácí, může bolet. Adstringencia způsobí to, že drobné cévky v dásni se stáhnou a dáseň přestane krvácet. Určitě si řeknete, že to je strašně super.
Vtip je v tom, že když nevidíme dáseň krvácet, nevidíme ani, že je s ní něco špatně. Nabydeme mylného dojmu, že je dáseň zdravá, ale přitom neni - je v zánětu, protože plak je tam stále. Pokud plak neodstraníme, může se zánět přesunout i na kost a závěsný aparát zubu, čemuž se už říká parodontóza. A ta často končí vyvikláním zubu a jeho ztrátou.
Zkrátka tato složka léčí následky, ne příčiny nemoci :)

Můj tip: Přečtěte si můj článek o dentální hygieně, kde popisuju, jak vzniká kaz i zánět dásně a jak si čistit zuby tak, abyste ani jeden z těchto problémů neměli. 

Chlorhexidin diglukonát

Taky pod zkratkou CHX. Je to antibakteriální látka. Pasty a ústní vody s chlorhexidinem jsou určeny pro lidi s paradontózou a její akutní fázi, pro lidi po operacích dutiny ústní nebo např. po trhání zubů. Běžná populace by je dle mého neměla používat, protože bakterie si jsou schopny časem na CHX vypěstovat rezistenci a věřte mi, že to nechceme. Chlorhexidin má navíc takovou nepříjemnou vlastnost, že barví zuby do žluta po delším používání. Zdravý člověk zvládne zánět dásní jenom s kartáčem a mezizubním kartáčkem! :)
Existují 2 (resp. tři) koncentrace: 0,06% CHX, která se dá používat dlouhodoběji a 0,12% CHX, která se dá používat max 14 dní a je určena pro akutní fázi onemocnění. Pak ještě existuje koncentrace 0,2% a to je fakt už mazec :) To je spíše k použití v ordinaci nebo pro speciální případy dle indikace lékaře.

Všechny přípavky s chlorhexidinem se dají koupit v lékárnách, na stáncích Curaproxu nebo v Profimedu. Myslím, že v drogerii jsem je neviděla.

Můj tip: Pokud vám to nedoporučí lékař, chlorhexidin diglukonát neužívejte. Vyberte si pastu nebo ústní vodu bez něj.

Bělící zubní pasty

Bělící zubní pasty často (ne vždy ale) fungují na abrazivním principu bělení. Prostě sklovinu trochu oškrábou, takže se zdá bělejší a lesklejší. Jednu tubičku si klidně kupte a vyzkoušejte, ale rozhodně bych je nepoužívala pořád. Pak jsou pasty, který slibujou vybělení chemicky. Je na místě říct, že evropská unie povoluje koncentraci maximálně 0,1 % peroxidu vodíku v pastě, což nemá prakticky žádný bělící efekt (klasické domácí bělení bělícími gely trvá při koncentraci okolo 3%  asi 10 dní po 8mi hodinách, takže 10 minut čištění s 0,1% fakt nemá efekt).
Pokud si chcete zuby vybělit, doporučuju investovat do klasického bělení. Článek zde. :)

Krátká poznámka k ústním vodám

Klasický ústní vody jsou až na výjimky (např. ústní vody s chlorhexidinem po operacích, paradontóze apod.) téměř úplně k ničemu. 
Nepomáhaj k čistotě zubů ani dutiny ústní. Jejich snad jediný efekt je v lehkém obsahu fluoridů - stejně je menší než v zubních pastách, bývá max okolo 500 ppm (takže vypláchnout zubní pastu s 3x větší koncentrací něčím takto slabým mi přijde kontraproduktivní) a v efektu svěžesti úst. 
Proč jsou tolik oblíbený? Protože Listerine má fakt líbivou reklamu. Fakt mě ta reklama sere. Tvrdí se v ní, že zabije 97% bakterií. Ok, možná zabije. Na misce za 2 hodiny. V puse to reálný neni za těch pár sekund. Navíc to není ani naším cílem, protože určitá mikroflóra v dutině ústní je pro nás velmi důležitá. Stejně jako nemáme úplně sterilní trávcí trakt nebo rozmnožovací ústrojí.

Pokud přesto chcete za ústní vodu vyhazovat peníze a používat jí, dávejte si velký, ale opravdu VELKÝ pozor na obsah alkoholu. Alkohol (který je obsažen právě třeba ve většině Listerinek), může při dlouhodobý expozici (30 let každý den) způsobovat rakovinu dutiny ústní. Je prokázáno, že alkoholici (který vystavujou tu sliznici prakticky stejně jako uživatelé ústních vod) mají 3x větší riziko vzniku rakoviny hlavy a krku. Když jste k tomu kuřáci, máte 30x větší pravděpodobnost. A fakt nechcete, aby vám sebrali dolní čelist nebo uřízli jazyk.


Tak, doufám, že jsem vás ke konci článku apsoň pořádně vyděsila! :D Ne, mým hlavním cílem je rozpustit všechny fámy, mýty a polopravdy o hygieně dutiny ústní, stejně tak jako zodpovědět vaše otázky.

Budu ráda, když si alespoň něco vezmete k srdci. Třeba za pár let článek nebude aktuální a nebo nebude korespondovat s tím, co si teď myslím a nebo vím. Snažila jsem se napsat co nejvíc věcí a doufám, že to není na úkor srozumitelnosti. 
Na závěr přidávám několik výrobců past, které podle mě stojí za zkouknutí a třeba i za zakoupení. (Žádná mě nesponzoruje, bohužel.) Elmex, Curaprox, Buccotherm, Meridol, Logodent, Utekram, Biorepair, Zendium (a třeba nějaký další).

Používáte ústní vodu? A máte rádi, když pasta pění? Ze začátku je to nezvyk, pak to ale jinak nejde. Napište mi vaše zkušenosti nebo dotazy, ráda si je přečtu a odpovím na ně. 

P.S.: A nezapomeňte, že pasta vám má hlavně chutnat! ;)

16 komentářů:

 1. Jeeeej, to je super clanok! Dakujem velmi pekne, veci dost vysvetlil :-). Mozno jeden z dalsich by sa mohol venovat pastam, ktore fluoridy neobsahuju, ale tiez su odporucane ako dobra vec "na kazy" - ako su pasty s recaldentom alebo trebars Biorepair - tam mi efekt nie je jasny vobec :-) Vdaka este raz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No bylo to pro mě docela oříšek, aby článek jednak dával smysl a jednak tam bylo všechno důležité. tak jsem ráda, že se povedlo! :D To je dobrej nápad, v budoucnu něco takovýho můžu promyslet, až nějaký z těchto past vyzkouším a posbírám víc info :)

   Vymazat
 2. Tá penivosť, resp. nepenivosť ma na tej Curaproxke dosť hnevala, a to bol aj dôvod, prečo som si druhú nekúpila. Teraz čítam tvoj článok a asi to budem musieť prehodnotiť :) ... mimo tie ústne vody, dlho som ju používala na odporúčanie zubára (!!!), a myslela som že to nejak pomôže hygiene mojich úst, avšak poučila som (strašne nepríjemné štípanie ďasien a stále som mala pocit,že si zuby musím umyť ešte raz - pachuť u mňa)sa a vidím, že niekedy dať na svoj pocit nie je na škodu! Ďakujem za článok, zaujal a podnietil ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ono každej zubař má svoje vlastní důvody proč něco doporučovat a proč ne... Těžko říct, jaký byly důvody tvého zubaře :) Já osobně bych vody moc nedoporučila no :) Tak jsem ráda, že ti můj článek otevřel trochu nový obzory! :)

   Vymazat
 3. Když mně nechutná žádná pasta :( Maximálně dětská. Je to blbý?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To podle mě problém neni :) jenom tam budeš mít menší koncentraci fluoridů, ale to ničemu nevadí :)

   Vymazat
 4. Skvělý článek. Jen by mě zajímalo, jak to vidíš s pastou a ústní vodou od Promise? Je to má oblíbená značka, tak doufám, že není ve skutečnosti srajdovitá. Díky za odpověď

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Koukala jsem na to a obsahuje hřebíčkový olej, který částečně působí jako anestetikum.. Dlouhodobě bych tu vodu nepoužívala :) O obsahu alkoholu jsem se nedočetla.

   Vymazat
 5. Ahoj ,mohu se zeptat, zda li máš nějaký zkušenosti se zubní pastou od Marvise a jaký je tvůj názor na ni? Děkuji

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, ty pasty mají fakt zajímavou chuť... Ta bělící je docela dost abrazivní, takže rozhodně neni na dlouhodobý používání. Jinak ostatní pasty jenom s příchutí jsou fajn, akorát je potřeba počítat s tím, že jsou všechny bezfluoridové :)

   Vymazat
 6. Super článek :) Jen jsem se chtěla zeptat, když nemáš Parodontax moc v oblibě, kterou pastu bys doporučila při parodontóze? Děkuji

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No na paradontózu funguje úplně nejlíp ze všeho správnej kartáček a mezizubní hygiena... Ale pokud bych něco měla doporučit, tak něco s obsahem chlorhexidinu diglukonátu (0,06%) a to ještě po poradě s lékařem :)

   Vymazat
 7. Dovolím si nesúhlasiť s bodom, že ústne vody sú viac-menej k ničomu :)
  Za predpokladu používania ústnej vody s fluoridmi, ak sa do nej namáčajú medzizubáky, tak mám skúsenosť, že sa neopotrebujú tak rýchlo plus to pomáha k flouridácii medzizubných priestorov. :)

  OdpovědětVymazat
 8. Ahoj, chtěla bych se zeptat, jaký máš názor na zubní pasty 'Signal White Now Glossy Chic' :) Koupila jsem si jednu na zkoušku a po cca měsíci používání mi pár lidí řeklo, že mám bělejší zuby :) Děkuji

  OdpovědětVymazat
 9. Jak je možné, že když je u nás povolený prodej zubních past s tak nízkým obsahem peroxidu, prodávají české e-shopy i zubní pasty z USA, které neuvádí obsah peroxidu (který ale obsahují)?

  OdpovědětVymazat