neděle 24. července 2016

Medideník - druhácký květen & červen

Před každými prázdninami mám naivní představu, jak po zkouškách doženu článkový skluz a jak budu každý týden přidávat nový článek. 
Skutek utek. Prázdniny se šinou nezastavitelným tempem k srpnu a já zatim nezvěřejnila ani jeden z plánovaných článků. Při stěhování jsem si mezi krabicemi se všemi mými osobními věcmi našla trochu místa i času.
Nastal čas to napravit a ukojit vaší nenasytnou touhu po mých článcích! 

Zavedla jsem i ,,slovník zelenáče", kde jsou vysvětlený některý pojmy nebo kde ve zkratce vysvětluju, co je obsahem danýho předmětu, takže když nebudete vědět, o čem píšu, koukněte tam :)


Video zveřejněné uživatelem Bloncka (@zblondynyzubarkou), 

Obecně
Květen utekl strašně rychle. Ani jsem se nestačila vzpamatovat a byl konec května a mě čekala zkouška z prekliniky. Hned na začátku května jsme se přihlašovali na poslední zkoušku, takže jsem to měla všechno už naplánovaný. Říkala jsem si, jak pitomě jsem si rozvrhla zkoušky, ale vzhledem k tomu, že teď mám hotovo a užívám si prázdnin, asi to nebylo asi tak otřesný. Moje zkouškový trvalo přesně měsíc, ale v reálu jsem se učila samozřejmě mnohem dýl. V letnim semestru druháku totiž mají zubaři zkoušek 5, resp. 5 + 1 klasifikovaný zápočet z kariologie, který probíhá ústním zkoušením. Docela rozdíl oproti všeobákům, kteří mají v letňáku ,,jenomdvě zkoušky - fyziologii a biochemii. Ale máme na to stejně času, zkouškový nám nikdo o dva tejdny neprodloužil. Ale tom víc níže.

Celý květen jsem strávila nad preklinikou. Společnost mi dělaly stomatologické učebnice: Mazánek, Pazdera s jeho chirurgií, Stejskalová na konzervační zubní, Zicha na snímatelný nahrady, Kamínek k nahlížení do světa ortodoncie a Hubálková a její megaknížka na materiály. 
Materiály jsem neměla ráda. To si připadáte jak někde na stavárně. Všech možnejch materiálů je strašně moc druhů, který maj svoje poddruhy a ty maj specifický složení, který je třeba se naučit.


Otiskovací hmoty, dentální plasty, cementy, kovy a jejich slitiny, amalgám, kompozit, keramika, sádry a jiný modelový hmoty, dublovací hmoty, formovací hmoty, izolační prostředky, 
brusný a leštící prostřeky...

Každej zasranej materiál má svoje specifický vlastnosti a použití. Například sádra, taková jednoduchoučká věc, má ve stomatologii 5 základních druhů. Nejhorší na tom všem je, že teď sice ty matroše umim, nicméně je umim jenom podle chemickej názvů. Po příchodu do ordinace tápu, protože doktoři ty materiály už znají jenom podle firemního názvu.

Červen byl peklo. Ty předměty nebyly až tak těžký, nebo aspoň podle mého. Letošek mi vyhovoval tím, že třeba narozdíl od anatomie se dala fyziologie vymyslet na potítku, když bylo opravdu nejhůř. Co ale nebylo příjemný, byla frekvence zkoušek. Člověk udělal jednu, na kterou se učil měsíc a půl, dal si den volno a čekala ho další. Po zdolání zkoušky číslo 2 člověka čekalo oddechnutí na den a zase se začít učit na zkoušku číslo 3, po které za dva dny nato následoval klasifikovaný zápočet, po kterém si opět můžete dát den volna a začít se učit na tu poslední. Prostě zkouška trpělivosti, vůle a nervovýho systému

Nějak mi nezbejvaly vůbec síly. V prváku jsem byla fakt vyhecovaná. Chodila jsem spát ve 12, často i po dvanáctý a vstávala s doktorem v 5, přičemž jedinou náplní mého dne mělo studium. Tohle zkouškový mě ale ubíjelo. Můj volný čas jsem trávila nejen studiem, ale taky gůglováním všelijakých nemocí a neduhů, které jsem si podle učebnice diagnostikovala. Mezitím jsem klikala na stránky realit a chodila po prohlídkách bytů, který byly buď hnusný, nebo drahý (páč lékaři v čechách nemaj plat jako za móřem). Spala jsem každý den minimálně 8 hodin denně, až na výjimečné situace, kterým říkám ,,den dva před zkouškou" a během kterých jsem si neustále opakovala, že ,,umim hovno." Na každou zkoušku jsem šla s tím, že by to třeba ještě týden (4 dny) chtělo. Doteď nevim, jak jsem při stavu mých vědomostí mohla ty zkoušky dát a už vůbec nevim, jak se mi některé zkoušky podařilo uhrát na tak dobrý známky.

V květnu a červnu jsem se věnovala charitě. Tak asi karma. 

Posledních 14 dní června jsem si nepřála nic jinýho, než aby mi už dali všichni pokoj. Ani jsem si nepřála tak moc udělat zkoušky, jenom prostě klid. Nechtěla jsem už dál koukat na zvýrazněnej text, kterej mi bliká do palice. Nechtěla jsem potrhávat další odstavce textu, nechtěla jsem žádnou knížku ani vidět. Opět mě připadala představa vyhazování knížek do ulice, pálení skript a trhání poznámek. Skákání pod metro, koupě a následná konzumace extrémního množství sladkostí, demonstrativní (sebe)vražda před fakultou. Místo toho jsem si udělala Tour de Praha s Trojanem. Den před poslední zkouškou jsem se (trpělivému) přítelovi rozbrečela na rameni, že už mě to nebaví, že už nechci vidět žádnou učebnici a mezi vzlyky jsem jako poslední a nejvážnější argument dodala, že mi došel žlutej zvýrazňovač a já musim podtrávat zelenou.

Během učení mikrobiologie jsem si diagnostikovala spoustu nemocí.
Třeba syfilis.Absurdita
Kdo čte moje články pravidelně, ten ví, jaký trable mně a (nejen) mému ročníku přinášely zápočťáky z prekliniky. 
Nikdy jsem nenapsala zápočťák z prekliniky na poprvé. Jednou jsem ho i musela po druhym neúspěšnym pokusu opravovat v září a ústně, někteří jsou kvůli zápočtu z prekliniky dokonce v meziročníku.
Nikdy jsem nenapsala zápočťák z prekliniky na poprvé, až na ten poslední. Ten jsem napsala.

Napsala jsem ho na plný počet bodů. Jaká ironie. 

Co mi vadí
Už jsem to nakousla nahoře.
Na zkoušce z fyzioly se nám stalo, že se k nám omylem přimotaly dvě studentky ze všeobecnýho a musím říct, že tak pohrdavý úšklebek a zvuk při zjištění, že jsme zubaři, jsem dlouho nezažila. Nemluvě o tom, že my se v ročníku známe kompletně i jménem, takže nám by se nestalo, že si spleteme skupiny...
Docela mě sere, že si za 

a) myslí, že toho máme míň. 
Tak jo, pojďme si to objasnit. V letňáku máme zkoušku z prekliniky (4 semestry), fyzioly (2 semestry), mikrobiologie (1 semestr), imunologie (1 semestr, na rozdíl od všeobáků ústně a řeknu vám, to fakt nechceš), etiky (1 semestr, písemný a je to k smíchu) a kariologie (1 semestr). Tzn. máme 2 velké zkoušky, dvě menší (imuno s mikrou) a pak dvě, který nám sice nedají zabrat, ale potřebujeme si na ně vyhradit prostor a zaberou čas na naučení se na větší a důležitější zkoušky.

b) myslí, že jsme vyučený kováři, 
co bez vzdělání ledabyle trhaj zuby a v před spaním si je dávaj pod polštář, aby přišla zoubková víla a nasypala jim do postele kopec peněz. To je taky mimochodem ten pravej důvod, proč maj zubaři tolik peněz.

Neříkám, že toho máme víc, nepochybně jsou na všeobáky ve všeobecných předmětech kladeny větší nároky (překvapivě), nicméně myslím, že v absolutním měřítků musíme pojmout zhruba stejný objem učiva. Nemám to všeobákům za zlé. Nestudovat zubní tak si taky řikám, co se na těch  zubech můžou učit 5 let, ale věřte, že když knížka s naprosto nejzákladnějšími znalostmi pro zubaře (Mazánek) má 616 stran a ani zdaleka nestačí ke zdolání zkoušky, nebude to asi až taková bžunda. 
Občas mě to fakt vytočí.

Doporučuju si prolistovat pár knížek pro stomatology (ne jenom skriptíčka pro všeobáky o několika desítkách stran), pobavit se o studiu zubního a o nárocích a požadavkách s někým, kdo ví o co jde a pak teprv případně ohrnovat nos. 

Uvidíme, kolik bude hejtů, že mi vadí, že nás všeobáci hejtujou, ale že je sama hejtuju.
To bude hejtů, že používám slovo hejt...Z čeho mám radost
Hnala mě vpřed vidina prázdnin. Neustále jsem koukala do diáře a netoužila jsem po ničem jinym, než abych už měla volno. Nakonec se mi podařilo končit druhák stylově - 30. června.

Hlášky
Tentorkát to neni žádná sláva. Asi je to tim, že jsem líná si to zapisovat (a pak to samozřejmě zapomenu), ale taky dost možná tim, že jsme byli všichni zalezlý doma s učebnicema. 
Nicméně na patologii vedeme leckdy naprosto srozumitelné rozhovory.

Doktorka: ,,No, jakože když vznikne denně 10 nádorových buněk, že to je zvratné ještě."
Spolužačka: ,,On to myslel tak, že je ten imunitní systém schopnej se s tim vyrovnat."
Jiná spolužačka polohlasně: ,,...a venku chčije."
Doktorka: ,,No jo, chčije."

Řešíme s mym doktorem platy a poslání fotbalistů.
Já: ,,Tak víš co, to musí bejt docela stres, když máš střílet rozhodující penaltu."
On: ,,Ono je ale možná lepší žít ve stresu z toho, že nestřelíš penaltu, než z toho, že něco přehlídnu na sonu."

Toť ode mě pro dnešek vše. Na sporáku mi vře voda, takže je nejvyšší čas do ní dát těstoviny, najíst se a zase se ponořit do spousty krabic a vybalovat, aby se tu dalo chodit :) A koukat furt na blog, jestli nepřibyl náhodou nějakej komentář... :D Jedna z věcí, co dělá každej blogger.
Přiznám se, že po tom myšlenkovym vakuu, který jsem v sobě držela ještě tak 14 dní po poslední zkoušce a bylo nádherně osvobozující, mě teď napadá spousta námětů na články. Dobrá zpráva jak pro mě, tak pro vás. :)

Užívejte léta co to jde!

12 komentářů:

 1. Super článek! Užívej prázdniny!:)

  OdpovědětVymazat
 2. Gratulujem! :) ináč nechápem kde sa berú tí magori čo pohŕdajú zubármi, poznám veľa medikov a ešte som ani od ľudí z jednotky ani dvojky nepočula krivé slovo alebo nevidela zdvihnuté obočie...
  Ináč predvčerom, keď som si odrazila kus zo zuba a na zubárskej pohotovosti zo mňa vytiahol 60 eur som na kresle s otvorenými ústami meditovala, prečo som vlastne na tú zubarinu nešla. :D :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak mám asi blbou zkušenost, ono taky když člověk vidí, jak vypadám, tak si asi nejde o zubařích myslet, že to jsou inteligentní lidi :D
   Jojo, je to mastný no. Teď jsem na praxi na jedný klinice a ač jsem na nadsazený ceny zvyklá, tak tady to byl masakr. Paní si nechala předělávat 4 malinký výplně a nechala tam necelých 10 000, takže 400 eur.... :D No koukala jsem.

   Vymazat
  2. Hej já si nestěžuju, mám ještě "komunistickou" zubařku, co dělá všechno na pojišťovnu a mám úplně zdravé zuby, takže pohoda :D Až mi ty zuby jednou odejdou, tak fakt nevím, co budu dělat, protože ty ceny jsou absolutně nenormální :D Asi to dopadne tak, že tu budou nakonec všichni bezzubí a budeme se na sebe hezky usmívat :D :D ...

   Vymazat
 3. A ešte... Už som si myslela že som jediný magor ktorý stále chodí na svoj blog a sleduje nové komentáre a štatistiky. :D :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Víš co je na tom nejvíc k vzteku? :D Článek jsem zveřejnila večer a ráno šla celá natěšená k počítači, že tu budou nějaký komentáře a zjistila jsem, že jsem omylem vypnula komentování u příspěvků :D Takže oni ti chudáci, co přes noc přišli možná chtěli zanechat komentář, ale nemohli. :D

   Vymazat
 4. Bezva čtení, jako pokaždý u tebe :)) A k těm všeobákům a zubařům, to máš těžký, někdy mi to přijde, jak když se dva sourozenci dohadujou, kdo udělal víc domácích prací. Asi se to nedá srovnávat a navíc je to koneckonců jedno, ale stejně to bude takovej věčnej boj :D Chce to asi trpělivost a myslet si svoje no, každej na to má nějakej názor a lidi jsou mezci, některý věci se předávaj a nevyvrátíš jim je kdyby padaly trakaře :) Měj hezký prázdniny, zasloužíš si je :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) To máš pravdu, jak kočka se psem... :D Hezký prázdniny i tobě a těšim se na tvoje články!

   Vymazat
 5. Super článek!:) Pravidelně chodím na tvůj blog a je boží! Letos budu maturovat a poté bych chtěla jít na zubařku. :) Nebyla jsem zcela rozhodnutá kam chci jít, ale tvůj blog mě strašně motivoval abych do toho šla! Věřím, že když do toho dám všechno jako ty, tak to zvládnu!:)) Jinak ti gratuluji a hodně štěstí v dalším ročníku! :) :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To se divim, že tě můj blog motivoval, spíš bych řekla, že je deprivační :D Ale tim líp, díky :) Tobě držim na přijímačky palce a dej určitě vědět, jak jsi dopadla :)

   Vymazat
 6. :D Pobavilas. S náma byli u zkoušky zubaři na biole, protože je to pro oba dva obory stejné, jen oni mají trochu upravený počet otázek a tím pádem i počet bodů (v tomto předmětu to mají nižší), ale jako teda nikdo nikoho nehejtoval a pohoda, byli jsme úplně v pohodě... Přijde mi to takové docela dětinské a zbytečné plýtvat energii tímto směrem :D A upřímně, ty věci, co se učíte navíc, bych asi fakt nechtěla, to si radši udělám "těžší" zkoušku z bioly :D ...
  Co se týká komentářů na blogu, tak to dělám úplně stejně jak ty a někdy si připadám jako totální magor, ale co, prostě to k tomu fakt patří :D
  A je fajn, že jsme letos končily stejně, připadala jsem si, že jsem fakt totální posledňák :/ Všichni už po zkouškách nebo minimálně po anatomii a já se tu trápila do 30.6., bleee... :D

  OdpovědětVymazat