sobota 2. dubna 2016

Proč, čím, jak a kdy si čistit zuby

Jubilejní 50. zveřejněný článek. Žádná velká sláva, když si vezmete, že mám blog už od 13. července 2014, takže 630 dní.

V anketě jste si krom dvou lidí (vy prasata!) vyhlasovali, že byste si ode mě rádi přečetli, jak si správně čistit zuby.
Zuby si čistíme nějakým způsobem všichni, ale ne pokaždý naše úsilí odpovídá výsledkům a naopak.

Upřímně ani nevim, proč jsem tenhle článek nenapsala dřív, když je to vlastně základ stomatologie a už jako student bych měla šířit osvětu.

Píšu to v poněkud zjednodušenější verzi, než to ve skutečnosti je :) Takže jestli od někoho někdy ještě uslyšim takový ty debilní kecy o tom, že zubaři to maj jednoduchý, vymlátim mu zuby všema 500ti stránkovýma zubařskýma učebnicema :)

Pro vaší a i mojí lepší orientaci si to rozdělme do několika otázek:

1. Proč si čistit zuby?
2. Čím si čistit zuby?
3. Jak si čistit zuby?
4. Kdy si čistit zuby?
Proč si čistit zuby

V zásadě se to dá shrnout do dvou principů: Chceme je mít hezké a zdravé.

Na zubech se v průběhu dne (i noci) vytváří nejdřív neviditelný film - plak, který, když ho dostatečně včas neodstraníme, postupně narůstá a množí se. Je složen ze slin, zbytků potravy a hlavně z bakterií. Bakterie máme v dutině ústní přirozeně, ale pokud je tam necháme úplně dělat si co chtějí, dost se to vymstí. O tom později.

Tím, že zubní plak vyčistíme, se chráníme před dvěma z nejčastějších onemocnění v celý populaci - zubnímu kazu a zánětu dásní.


Za všechno může plak. Záleží jenom na tom, kde dělá paseku.

Zubní kaz vzniká na zubu činností bakterií v plaku, kterým my zubaři říkáme kariogenní. Pokud cheme být přesní, je to zejména streptococcus mutans (s. mitiis, s. salivarius, s. sobrinus a s.sanguis). Bakterie se živí cukrama v naší potravě, který kvasí/fermentují na kyseliny. A ty kyseliny naleptávají sklovinu. Postupně se kaz dostává hlouběji a hlouběji. Dokud je kaz jenom ve sklovině, nebolí to, ale když se dostane do dentinu/zuboviny, začíná to bolet. A když se kaz dostane (většinou po úspěném zanedbávání návštěv stomatologa) až k pulpě/dřeni zubu, bolí to tak, že nemůžete spát, brečíte a v 7 ráno stepujete před ordinací stomatologa a jste ochotni zaplatit cokoli, jen aby vám ulevil. (A tady začíná náš zlatý důl. Muhehe.) Může to vést až ke ztrátě zubu. Rekonstrukce zubu po takto rozsáhlém vrtání je pak hodně drahá.


Zánět dásní vzniká na pomezí zubu a dásně - v dásňovém žlábku - z plaku (stejně jako zubní kaz, je-li plak přítomen na zubu). Zánět dásně nebolí, proto to lidi neřeší. Jde poznat tak, že je dáseň červená, nateklá (zejména mezi dvěma zuby - v zubní papile) a pokud se jí dotkneme - třeba zubní sondou a nebo kartáčkem - krvácí. Pokud se zánět dásní nevyléčí (jedinou léčbou je správná hygiena, žádný vodičky, pastičky a podobně nepomůžou, mohou pouze ztlumit projevy zánětu dásní), postupně přechází v paradontózu - zánětlivé procesy se přenesou i na kost zubního lůžka, zub postupně ztrácí oporu v kosti a postupem času zkrátka vypadne. Krvácení dásní je tedy známkou nedostatečné hygieny, nejedná se o nic dědičnýho ani námi nezpůsobenýho. Když někdo říká, že mu krvácí dásně, tak tím říká, že je prase, co si neumí vyčistit zuby. Z jinýho důvodu vám spontánně dásně krvácet nemůžou. Nečistit si zuby kvůli tomu, že vám po čištění krvácí dásně, je ta největší hloupost. Jenom čištěnim se totiž krvácení zbavíte. 

!!!Zubní kaz a zánět dásní SE NEDĚDÍ!!!

Oběma dvěma onemocněním lze předcházet levnými prostředky dentální hygieny. Náprava škod je naopak drahá a nikdy žádný implantát nebo výplň/plomba ve vaší vlastní puse nebude fungovat tak dobře, jako váš vlastní zub. 


Čím si čistit zuby

Klasické duo - kartáček a pasta.
Tohle duo ale určitě samo o sobě nestačí. Z týhle dvojice pracuje jako jedinej kartáček, zubní pasta je pro účel odstranění zubního plaku neúčinná - je potřeba plak odstraňovat mechanicky. Logicky - když se vám pes podělá v obýváku na koberci, vzali byste na to spíš lopatku a kartáč, a nebo na to nastříkáte pěnu a polijete to vodičkou (ústní voda) a necháte to být?

Mezi další pomocníky patří mezizubní kartáček a zubní nit.

Kartáček
Jednoduchá 4 pravidla:

1. malá hlavička
2. štětiny rovně zastřižené - v jedné rovině
3. měkké štětinky
4. hlavička štětinkami hustě osázená.

Husté osazení vlákny vs. řídké osazení
Velká vs. malá hlava
Teď si povíme, proč by měl kartáček splňovat každé z těchto pravidel.

Malá by měla být hlavička proto, aby čistila vždy jen určenou část chrupu nebo dokonce jenom zubu (v případě sólo kartáčku - single kartáčku). Většinou se říká, že velikost kartáčku by neměla přesahovat šířku dvou horních řezáků - přes dva zuby. Když myjete dejme tomu skleničky po věčeři, taky je nemyjete po čtyřech houbou na tabuli, ale každou sklenici zvlášť malou houbičkou.
Zuby jsou součástí našeho těla. Zaslouží si minimálně takovou péči, jakou dáváme skleničkám. :)
Tím, že je hlavička malá, se vyvarujeme zranění dásně. Když dáseň týráte hodně dlouhou dobu, odstoupí a vám se obnaží krčky. To bolí a navíc je to hnusný.

Štětiny by měly být rovně zastřižené, měkké a husté proto, aby dobře čistily a zároveň nepoškodily dáseň (viz předchozí odstavec). Pokud jsou štětiny uspořádány nerovně - nějaké jsou delší a nějaké kratší, čistí vždy jenom štětiny delší, což je leckdy i méně než polovina plochy kartáčku, případně příliš tlačíte, takže si zbytečně zraňujete dáseň.. To neni efektivní, dost se to nevyplatí. Když má kartáček rovně střižená vlákna, nemusíte na něj tlačit, aby čistil dobře a navíc je přitom šetrný. Vláknu by mělo být jak u hlavičky, tak v čistící ploše stejně široké - nemělo by se zužovat.

Úplně nejlepší je čištění sólo kartáčkem, o tom později.

První dva zleva jsou na vyhození, ten se zelenými vlákny je dobrý k použití

A zase - ten vlevo už je nevhodný pro čištění zubů, vpravo je skoro nový :)


Kartáček by se měl vyměnit tehdy, když štětiny přestanou být takové, jaké byly na začátku používání, tzn. neměly by být rozšklebené a ohnuté. Obecně se říká, že po třech měsících by se měl vyhodit, ale někdo ho zdemoluje dřív, někdo později, a tak bych se tímhle až příliš univezrálním pravdlem neřídila.

Dobrý kartáčky má Curaprox, TePe, relativně použitelný jsou i Herbadent, Spokar a Swissdent.
Pokud chcete kvalitu, držela bych se u prvních dvou značek.


Sólo kartáček (Single kartáček, jednosvazkový kartáček)
Malinký kartáček složený z jednoho svazku štětin, pro který je speciální technika čistění, je to opravdu pro fajnšmekry a i málokterý ze zubařů si čistí zuby jenom jím. Běžné populaci se doporučuje na dočišťování špatně přístupných míst - osmiček, pacientům s rovnátky nebo implantáty, parodontologickým pacientům.
Sbírečka mých ,,sóláků". Ten růžový je s delšími vlákny, ideální na rovnátka a nebo při onemocněních dásní. 

Sólo kartáček - v popředí Curaprox, v pozadí TePe


Mezizubní kartáček a zubní nit
Jedno z toho by měl používat každý a bez diskuze. Až polovina všech kazů se tvoří v mezizubí a tam klasickým kartáčkem nedosáhneme, ať výrobce kartáčku tvrdí, co chce. Proto je třeba mechanicky očistit i tuhle část zubu. To, že jí nevidíme, neznamená, že se tam plak nedostane.

Zubní nit
Je v podstatě jedno, jakou si koupíte. Jen si dejte pozor, aby to byla opravdu nit/floss a ne páska/tape - je nebezpečná pro dásně. Se zubní nití je mnohem obtížnější zacházet a málokdo s ní umí čistit tak, aby byl efektivní a zároveň šetrný. I my jako zubaři s tim máme problém. 
Mnohem účinnější je mezizubní kartáček. Zubní nit se doporučuje používat jenom v předním úseku chrupu, v zadním je prakticky neúčinná - je to dáno anatomií zubu. Zubní nit musí být vždy pevně natažena mezi prsty a vzdálenost mezi prsty by měla být co nejmenší - ideálně by se měly prsty během čištění nití dotýkat z obou stran zubu.

Mezizubní kartáček
Zavádí se mezi zuby ;) má lepší účinnost než zubní nit a dostane se do drtivé většiny mezizubních prostorů. Správnou velikost by měl vždy vybrat zubní lékař nebo dentální hygienistka, jinak je riziko, že nebudete mít vyčištěný zuby a nebo že si budete ubližovat.
Výběr značky je v podstatě jedno. Já mám nejradši Curaprox, ale dobré dělají i TePe, GUM, Tandex... Stačí zapátrat.

Moje mezizubáky od největšího po nejmenší. Mám starý držáčky, teď
 prodává Curaproxtakový do kulata s dirkou a nebo na dlouhé
nožce - zahnuté. Ten hodně tlustý je z řady Perio :)


Škrabka na jazyk
Pokud vám nepáchne opravdu hodně z úst (což by drtivé většině obyvatelstva při správné hygieně za pomoci kartáčku a mezizubního kartáčku ani bez pasty nemělo, nepočítáme-li onemocnění zažívacího traktu), není potřeba. Jazyk má, narozdíl od zubů, samoočišťovaní schopnost.

Zubní pasta a ústní voda
Na výběru v podstatě nezáleží. Jsou jenom pomocníky pro čištění, zajišťují svěží dech a přísun fluoridů.

Pokud chcete používat pastu, tak si kupte nějakou bez pěniných složek (SLS) nebo minimálně pěnivou (přílišná pěnivost vytváří tendence k dřívějšímu ukončení čištění). Vyberte si nějakou málo abrazivní/brusnou - poradí v Curaproxu nebo Profimedu - a s fluoridy (dokážou remineralizovat sklovinu, máte-li v ní malý počínající kazík - i v mezizubí) a takovou, co vám bude pokud možno chutnat :) Kupovat si pastu bez fluoridu nemá cenu. Fluoridů se bát nemusíte, je to mikrobiogenní prvek, který je důležitý i pro ukládání vápníku do kosti.

Ústní voda nijak nepřispívá ke zlepší hygieny dutiny ústní. Reklama na Listerine je klamavá, ústní vodu bez výčitek můžete vylít do záchodu a vašemu chrupu se nic nestane. Plak je potřeba narušit mechanicky a to, co opláchne ústní voda, zvládne i vaše vladtní slina, která má v sobě na rozdíl od ústních vod mnohem víc prospěšných prvků a látek.
Pokud na ústní vodě trváte, třeba z důvodu svěžího dechu, vyberte si nějakou bez alkoholu. Dlouhodobé vystavování dutiny ústní alkoholu může způsobovat rakovinu dutiny ústní.

Jak si čistit zuby

Tou nejjednodušší a nejúčinnější metodou je ,,Bassova metoda." Spočívá v prvovádění malých kroužků s vlánky směřujícícmi asi 45° k dásni - takže v horní čelisti smeřují vlákna nahoru, v dolní dolů. Kartáček by měl být přiložený z poloviny na dáseň, z poloviny na zub. Je důležitý vyčistit totiž dásňový žlábek (viz odstavec ,,proč si čistit zuby) a jenom touhle metodou se do něj dostanete. Stírací technika (technika od čerevého k bílému), kdy kartáček stírá zubní plak směrem od dásně ke kousací/řezací plošce zubu neni dostatečně efektivní.
Metoda s kroužkama na sebe navíc hezky navazuje, prostě s dalším kolečkem jenom přejdete na další zub a nemusíte nad čištěním moc myslet.
Důležité je, abyste si vyčistili všechny plochy zubu a měli v čištění systém. Je jedno, na jaké straně načnete, ale musíte mít vždy jistotu, že jste vyčistili všechno - zvenku směrem ke tváři/rtu, zevnitř z jazykové strany a všechny kousací plošky (taktéž kroužky)
Dělat kroužky je velmi důležité, protože když se nedělají, ustupuje dáseň a vznikají obnažené krčky.

Čistotu zubů si kontrolujeme pomocí s jazyka. Prostě jenom přejeďte jazykem po všech plochách zubu -zvenku-zevnitř-na kousacích plochách- a pokud ucítíte nerovnosti, dočištěte to tam.

Video asi bude názornější.Délka čištění zubů nejde měřit hodinkami! Stejně jako ostatní věci by se i zuby měly čistit do doby, než budou čisté. 2 x denně 2 minuty jsou blud.

Čistotu zubů kontrolujeme jazykem - přejedeme jak po vnitřní, tak po vnější straně zubů a hodnotíme hladkost povrchu. Pokud to někde drhne, je třeba to tam dočistit. Většinou drhne dolní třetina korunky, tak to kontrolujte i tam:)
Pokud si chcete ověřit, jak dobře jste si vyčistili zuby, tak pro tento účel hezky poslouží Plak tester. Prodává ho Curaprox, TePe a GUM, co mi je známo. Všechny fungujou stejně.

Plak tester

Mezizubní kartáček
,,Mezizubák" se používá jednou denně, obvykle večer a do každý díry mezi zubama byste měli nějaký strčit :) Zavádí se nejprve směrem k dásni a pak se narovná a zaltačí do mezizubí, ale mě osobně přijde lepší, když si prostě mezizubní kartáček vezmete s sebou ven z koupelny, nedíváte se na zrcadlo a zavedete si ho mezi zuby podle citu.

Pokud s mezizubníma kartáčkama začínáte, po vytažení vám bude mezizubí krvácet. To je úplně normální - je to projev zánětu na mezizubní papile a rozhodně to neni důvod k tomu přestat. Druhý den vám dáseń při čištění bude krvácet míň a po cca týdnu pravidelnýho čištění mezizubákama vám bude krvácet už minimum prostorů. Váš boj se zánětem byl vyhrán. Jelikož je dáseň při zánět nateklá, po vyléčení splaskne. Může se tedy stát, že budete potřebovat po tom týdnu až dvou např. o číslo větší kartáček. Je to normální :)

Kdy si čistit zuby

Kdykoli! :) Pokud se vám to ráno moc nehodí a netáhne vám z pusy/není to pro vás během následující činnosti důležité (třeba si jdete ráno zaběhat), může to počkat až třeba na dopoledne a nebo klidně až na dobu po obědě. Večerní čištění bych nechala přeci jenom na večer, protože v noci se produkuje míň slin a ty pak zuby méně chrání před vznikem kazu, ale jestli to uděláte těsně před spaním nebo 3 hodiny předem (a nebudete potom pak nic jíst), to už je vlastně jedno. Obecně ale se mezi zubaři říká, že když si pořádně vyčistíte zuby, tak že na čase nezáleží.
Jediný, co by se mělo dodržovat, je 20ti minutová pauza mezi jídlem a čištění. Po jídle totiž v dutině ústní klesá pH (kdo si teď vzpomněl na Orbit?) a kdyby vy jste teď přišli s kartáčkem a začali to čistit, poškodíte si sklovinu. Po cca 20 ti minutách se pH dostane na původní hodnotu a vy si můžete jít s klidem pro kartáček.

Tak snad jsem vás mym slovním průjmem od čištění moc neodradila... :D Mým snem je, že byste se všichni teď zvedli od počítačů a šli si koupit nový kartáčky, ale to je asi utopie. Pořád si snažim řikat, že je důležitější, že si daná osoba čistí svoje zuby alespoň nějak, když už ne podle mého (nejlíp;)

Těšim se na otázky v komentářích :)

57 komentářů:

 1. Jestli tě to potěší začnu si kvůli tobě čistit zuby mezizubním kartáčkem. :D Moc pěkný članek :D

  OdpovědětVymazat
 2. Ahoj, takže sám velikost mezizubního kartáčku nepoznám? A mohla bys prosím někde podrobněji popsat, jak čistit solo kartáčkem? Díky, jsi skvělá! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, no leda by to šlo touhle sondou, jak psal někdo dole :) https://www.zubni-kartacek.cz/curaprox-iap-prime-sonda-pro-mereni-velikosti-mezizubnich-prostor (strčíš to mezi zuby a ta barva, která je vidět, dpovídá velikosti mezizubního kartáčku - ale ffunguje to jenom u curaprox mezizubáků). nebo ještě si koupit tohle http://www.curaproxclub.cz/produkty/cps-150-06-011-5-ks-46/ a vyzkoušet každou velikost. začíná se od nejmenších velikostí k těm nějvětším a platí to, že kartáček nesmí být v mezizubí ani volně a ani se nesmí zavádět s přílišnym násilim. :) A tohle právě má v ruce hygienička nebo stomatolog. Ale určitě do doby, než tě někdo ,,nakalibruje" stačí, že si budeš zuby čistit tim, co si myslíš, že sedí tobě :) Na solokartáček opět postačí video s Andrejkou (ona se tak fakt jmenuje:D) https://www.youtube.com/watch?v=-mSRjdT6XH4 Důležitý tam je, že se čistí jenom na zuby a lehce se zajede do žlábku mezi zubem a dásní. Přičemž je důležitý, že štětiny při čištění bočních hran zubů (především předních) směřují do středu :) Video je asi názornější :D

   Vymazat
 3. Ahoj, chtěl bych se zeptat, máš nějakou plombu? :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jej, já jich mám... :D Měla jsem docela nepovedenou zubařku kdysi, která mi nikdy o hygieně nic neřekla a jenom vrtala a vrtala. Mám jí to za zlé a tak jsem si řikala, že já se takhle chovat nebudu a budu šířit osvětu! :D Aspoň pro čistý svědomí... :) Ale mám jich docela dost na můj vkus..

   Vymazat
 4. bloncko, ty jsi prostě inspirací po všech stránkách:) skvěle napsané!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejlepší návod na čištění zubů co jsem kdy viděla. Přeju úspěšnou stomatologickou kariéru a jestli budeš stejnou důslednost jakou má tenhle článek věnovat péči o naše zuby, tak budeš špičková :-)

   Vymazat
 5. Kdyby byli všichni zubaři jako ty , svět by byl krásný! Díky za erudovaný, čtivý článek :)

  OdpovědětVymazat
 6. Ahoj, super článek! Jaký máš názor na elektrické kartáčky?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, oscilačně rotační ne (nejsou šetrný a a ni moc účinný, klasicky Oral-B), sonický ano (prodává Philips nebo Curaprox, případně Waterpik) :) Sonickýnjsou hezky účinný, šetrný a jednoduchý na použvání. Rodičům jsem pořídila Philips Easy Clean a jsou spokojený.

   Vymazat
 7. Ahoj, přidávám se k pochvalám za super článek! :-) A taky bych se chtěla zeptat, jestli můžu nějak poznat velikost mezizubního kartáčku bez zubaře/dentální hygieničky?
  Jeeeej, právě jsi mi zkazila mylnou představu, že Listerin je k něčemu dobrý :D Možná by bylo fajn, kdybych si to přečetla včera, jelikož dneska jsem kupovala nový :D No, každopádně ho aspoň vyplýtvám a příště už nekoupím, radši investuji do jiných pomůcek :)
  Děkuji za článek! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. http://www.dentaland.cz/mezizubni-kartacky/651-curaprox-iap-prime-sonda-pro-mereni-velikosti-mk--7612412050011.html

   Vymazat
  2. Jak řekl kolega :) Nebo ještě koukni na mojí odpověď pod 2. komentář :) Listerine s klidem dopoužívej, ono se nic nestane :) Aspoň budeš mít v puse oceán! :D

   Vymazat
 8. Ahoj Bloncko, díky za super počteníčko :-)) Máš nějaký trik jak se dostat mezizubním kartáčkem až úplně dozadu mezi horní zadní stoličky?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, pořiď si mezizubáky na dlouhym držáčku: http://www.profimed.cz/katalog/tepe-angle-startovaci-sada-mezizubnich-kartacku-6-velikosti-6-ks nebo třeba
   http://www.profimed.cz/katalog/curaprox-mezizubni-kartacky-plus-06-011-prime-5-ks-a-drzak

   :)

   Vymazat
 9. Po poslední návštěvě u zubařky-která mi spíš promluvila do duše- si čistím každý den zuby i mezizubním kartáčkem..měla jsem takovou radost když mi přestala krvácet dáseň! :D Díky za super článek!

  OdpovědětVymazat
 10. Článek uplně super! Jako vždy.
  Já jsem byla zhruba před půlrokem v profimedu v Brně, mlsně jsem tam pokukovala po curaprox smart a ženská do mě začala valit, jak je to kartáček pro děti a jak mi ho nedoporučuje, jak má krátkou rukojeť a je moc měkkej a mám si radši koupit nějakej jinej... Mimochodem jsem se chtěla zeptat, jaký máš názor na kartáček Megasmile Black Whitening Soft?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :D hele já vim, jak to v Profimedu funguje a fakt dost dobře... ;) Ono totiž Profimed se nemá rád s Curaproxem, kdysi se nějak pohádali, takže Profimed začal propagovat Swissdenty, který maj jinej střih a jsou tvrdší. Je to obchodní strategie a v Profimedu se přímo prodavačky učej, že kartáček nemá bejt příliš měkkěj (= nemá to bejt Curaprox) a kdo nemá vlastní mozek, tak si ho nechá docela timhle vymasírovat... Naštěstí tam pracujou jako brigádníci studenti stomatologie, který tyhle vášně mezi stálýma zaměstnancema tlumí a řikaj zákazníkům to, co se učí ve škole jako fakta :))) Na Smarta je potřeba mít fakt trpělivost, taky mě někdy sere s nim čistit, ale když máš dobrou techniku a vydržíš to s nim o něco dýl, tak je dobrej a šetrňoučkej :) Hele ten Megasmila jsem v ruce neměla, ale myslim, že na tom bude s měkkostí asi jako Curaprox 1560 nebo TePe X-soft a Soft, takže proč ne. Ale asi bude z těch tvrdších. Střih má dobrej, jenom by mi asi vadila velikost. :)

   Vymazat
 11. Super článek, jako vždy! Kéž by bylo více takových zubařů, kteří by se zajímali o dentální hygienu svých pacientů.

  OdpovědětVymazat
 12. Opravdu super článek! Nikde jsem se toho tolik nedočetla, nejlepší je, že jsi vysvětlila "proč", všechno teď dává větší smysl... Asi si taky pořídím mezizubní kartáček, trochu se ho bojím, přijde mi, že mám zuby hodně nacpané u sebe a že se tam nic nemůže vejít, ale celkem jsi mi to vysvětlila a stejně do toho půjdu.
  Ještě bych se zeptala co si myslíš o elektrických kartáčcích? Z tvéhe článku jim nic neodporuje, snad alespoň podporují lepší čištění?
  Díky! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mezizubák si určitě pořiď, vyplatí se to, o tom neměj pochyb... :) Zkus nejdřív ty nejmenší, jsou to ttyrkysové Curaprox nebo růžové TePe. A kdyby ses tam přeci jen nedostala, zkus aspoň nit :)
   Elektrický kartáčky jsou fajn, ale musí to být sonické kartáčky (Waterpik, Curaprox, Philips) a ne rotační (klasicky Oral-B). Rotační (oscilační) nejsou na rozdíl od sonických šetrný. Sonické jsou oproti tomu snadné na používání, šetrné k dásni a přitom účinné :) Pokud to ale zvládneš kartáčkem manuálním a neobtěžuje tě to, můžeš čistit kartáčkem i nadále :)

   Vymazat
 13. Ahoj, chtela jsem se zeptat, mam celkem zlute zuby, chtela bych si je nejak vybelit, vim, ze jsi myslim na asku psala o nejakych otiscich a gelu jako o celkem dobry metode. Mam ale prvni horni rezak ulomeny a pulku nejak dodelanou (jak, to se me neptej :D ). Funguje gel i na tohle? nebo zustane ten zub zluty a zbytek bude bilej? dekuji za odpoved:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, to budeš mít dodělaný kompozitním materiálem :) Ten gel na tohle fungovat nebude. Domluvila bych se se zubařem a uvidíš, co ti řekne. Já jsem tvoje zuby neviděla, ale já osobně bych to řešila tak, že bych ti ty zuby gelem s nosičem vybělila a pak předělala tu výplň na jedničce na ,,novej" odstín :)

   Vymazat
 14. Krása, krása, krása :)) Kdes ale jako byla, když jsme měli zkoušku ze stomatologie a potřebovala jsem to takhle hezky polopaticky vysvětlit? :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :D no jo no, přiznávám, že načasování vzhledem k tobě nebylo nejideálnější... Ale slibuju, že pro tvé příští potřeby jsem se svými těžce nabytími znalostmi k dispozici! :D

   Vymazat
 15. Po přečtení tvých článků mám pocit, že na "zubárnu" chodí samí inteligentní a správní lidé :) .... no tak snad k nim taky jednou budu patřit :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky tam jsme jenom samí fajnoví lidé... :D Snad jo, budu držet palce :)

   Vymazat
 16. No teda! Děkuji za vyčerpávající informace. Myslela jsem si, že už mě nic, co se čištění zubů týče, nepřekvapí. A spletla jsem se. Roky rokoucí utrácíme za drahé ústní vody. Máme doma tak troje. Po tvém článku už takové kupovat nebudeme a raději si pořídíme kvalitní kartáčky. Neměla bys nějaký konkrétní tip na zubní pastu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zkus pasty od Curaproxu, Elmexu, Meridolu, Buccothermu nebo Biorepairu :)

   Vymazat
 17. Po přečtení tvého článku jsem si šla hned vyčistit zuby mezizubním kartáčkem. Plivala sem krev :D Ale mám pocit, že mi ty dásně rozryl spíš ten špičatý konec toho drátku..to tak má být? Vzadu mezi stoličkami jsem ho tam vždy strčila, a ta špička se mi zapíchla do dásně :( Ale pod jiným úhlem to nešlo..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takhle na dálku přes net to fakt moc nepoznám...:( jestli máš pochyby, zajdi k dentální hygienistce, pomůže ti. Do tý doby zkus buď používat úplně nejtenčí mezizubní kartáček nebo nic v tom místě.. :)

   Vymazat
 18. chci abys byla má zubařka! :D

  OdpovědětVymazat
 19. Ahoj, skvělý článek. Musím říct, že mě to opravdu nadchlo k tomu, abych se zvedla a šla si aspoň zkontrolovat svůj kartáček! :D Zajímalo by mě, co si myslíš o žvýkačkách. Jsou pro zuby dobré nebo spíš ne?
  Díky za odpověď :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, tak to jsem ráda!:) žvýkačky jsou dobrá věc, jednak je to tom přitažlivý dech, ale taky stimulují produkci sliny a slina vyrovnává např i kyselý pH v ústech po jídle. Stačí si vzpomenout na křivku z reklam:)

   Vymazat
 20. ahoj, otázka: je curaprox o dost lepší, než obyčejný zubní kartáček?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Záleží co se myslí pod pojmem obyčejný zubní kartáček. Pokud se tim myslí kartáček za 20 kč z Lidlu, bude Curaprox pravděpodobně fakt lepší.

   Vymazat
 21. Díky za super článek. Tyhle kartáčky taky používám :) Máte zkušenosti i s nějakými přípravky, když už dásně krvácejí? V tomto článku: http://www.originalatok.cz/krvaceni-dasni/ jsem narazila na použití Šalvěje, různé oleje a tak podobně, znáte? Doporučujete? Jinak ty mezizubáky zkusim :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prosím, tykat!!!! :)
   Šalvěj má na cévy stahující účinky, takže potlačí krvácení dásní, ale tím pádem potlačí jenom provej zánětu dásní, nikoli důvod zánětu dásní (špatná hygiena, zubní kámen...). Spíš bych je nedoporučila. Krvácení dásní jde potlačit právě jenom čistěním. Pokud už krvácejí, musí se v čištění vytrvat. Den-dva to bude krvácet víc, pak to začne při správné technice (viz video) přestvávat. Pokud to někomu vadí, nechť si na začátek toho odstranění krvácení koupí (např. v lékárně, v Curaproxu nebo Profimedu) pastu (nebo vodu, ale spíš pastu) s chlorhexidin diglukonátem, působí antisepticky. :)

   Vymazat
 22. díky moc za tenhle článek, do školy vypracovávám projekt na téma Zdravé zuby a tohle mi hodně pomohlo! :)

  OdpovědětVymazat
 23. Ahoj.

  Nový kartáček jsem si koupit neletěl. Ne ten běžný, ten už mám. Pro ten mezizubní jsem si ale skočil :) Původně jsem chtěl ty od Curaproxu, který jsou odstupňovaný po různých průměrech, ale nechtělo se mi přes celý Budějky, tak jsem zašel do Tety pro ty TePéčka. Tam byly po šesti - všechny stejné velikosti. Byla tam i varianta různých velikostí v jednom balení, ale od nějaký teťácký značky, tak jsem to nechtěl riskovat :D Pro začátek jsem vzal ty nejužší. Pokud nebudou pasovat, tak to prokonzultuju se zubařkou, ale chtěl jsem si udělat radost a zase si trochu rozšířit inventář zubních pomůcek :D To byl teda ten první důvod. Tím druhým bylo to, že moji spolubydlící na studenským bytě se mi "nakvartýrovali" do kalíšku na kartáček a pastu. Tak jsem si přikoupil další pastu a ty mezizubáky, aby se ke mě už nevešli :D

  Ale to už zbytečně tlachám. Chtěl jsem ti ještě poděkovat za tenhle blog. Četl jsem pár článků. Někdy protože mě dané téma zajímalo, jindy zase "z nudy" při cestě do školy :) Je to čtivý, chytrý a hlavně dost inspirující. Ke tvému blogu jsem se dostal, když jsem začal vážně zvažovat, že zkusím medicínu. Konkrétně ty zuby mě lákají nejvíc. S jedním zubařem se teď vídám vcelku často (je to táta mojí přítelkyně) a jeho práce se mi líbí. Lékaře jsem chtěl dělat od malička, ale nějak jsem se na to po matuře vykašlal a šel jsem na ekonomku, kde sice nejsem úplně nešťastnej, ale čim dál víc lituju, že jsem zlenivěl a dal přednost něčemu snadnějšímu před vysněnou profesí. Uvidíme jak a kde skončím.

  Někdy bych se ti rád ozval soukromě a poptal se na pár věcí (pokud ti to nevadí). Přestože jsou tvé články vyčerpávající, rád bych znal i individuální názor :)

  Měj se nejlíp! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, moc děkuju za přízeň!:) jsem ráda, že jsem tě namotivovala ke koupi mezizubních kartáčků, je to i částečně můj cíl :D
   A určitě napiš, odepisuju na všechny maily:)

   Vymazat
 24. Dobrý den, ještě bych se ráda zeptala, jestli máte zkušenost i s elektrickým kartáčkem Curaprox, viz. : https://obchod.sanicare.cz/ostatni-zdravotnicke-zbozi/elektricke-kartacky-na-zuby/ . Celkem mne zaujal, protože klasické kartáčky preferuji stejně jako vy. Je to dle mého nejlepší značka..

  OdpovědětVymazat
 25. Ahoj,chci ti poděkovat za celý blog ale hlavně za tenhle článek. Namotivovalas mě k tomu abych si opravdu pořádně čistila zuby i s mezizubakem. Dneska jsem byla u zubaře a ten mě celou dobu chválil jak krásně mám vyčištěný zuby.Pochvalu předávam dál protože ve skutečnosti patří tobě ☺☺☺

  OdpovědětVymazat
 26. Ok, tak už mám naplánovanej nálet do drogerky :D díky moc

  OdpovědětVymazat
 27. A jak dlouho ti denně celkově zabere čištění zubů? O:)

  OdpovědětVymazat
 28. Ahooj, super článek!!! :) Objevila jsem tvůj blog teď a moc mě potěšilo si přečíst něco takhle pěkně uceleného, co mi vysvětlí jak a proč si ty zuby mám pořádně čistit a že to neni jen zanedbatelnej kousek těla, ale může se ti tam vytvořit i rakovina...
  Ale ještě jsem se chtěla zeptat, ten Curaprox nabízí snad 3 stupně - soft, super soft a ultrasoft, jak poznám, jaký si mám vybrat?
  Díky moc za odpověď, za článek a za celej blog, fakt moc se mi líbí ten koncept toho, přiměřenej osobní přístup a pro mě veliká motivace. DÍKY! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, záleží na co jsi zvyklá z předchozí doby. Osobně mi přijde super ultra soft nebo super soft, ale na začátek je ten ultrasoft docela hodně měkký a než se člověk s jěmnějšími kartáčky naučí zacházet, trohu to trvá. Zkus si koupit supersoft a když ti to s ním půjde, můžeš zkusit i měkčí. Ale bacha, čím měkčí kartáček, tím déle si s ním musíš čistit zuby, vždycky prověď kontrolu jazykem :)

   Vymazat
 29. To je fakt super, takhle detailně propracovaný článek, se mi nikde najít nepodařilo, mockrát díky. Zajímalo by mě, co si myslíte o elektrických kartáčcích? Několik kamarádek mi ho hrozně doporučuje, že prý se jim po jeho používání úplně vyléčil zánět dásní. Už jsem koukala i na nějaké recenze a dost se mi líbí ten Philips Sonicare, jen se bojím, abych nevyhodila dva tisíce jen tak pro nic.

  OdpovědětVymazat