pátek 11. března 2016

Medideník - druhácký únor: Humusárium

Můj včerejšek začal v 5:15, kdy jsem vstala o deset minut dřív než můj doktor, abych mu ke snídani stačila připravit míchaná vajíčka. V 6:07 jsem na celý byt skučela, že ,,nemám žádnou rtěnku." Je to stejně absurdní, jako když si ženská stěžuje, že nemá nic na sebe. Mám jich 17.
Po tom, co jsem se vrátila ze školy, jsem si odvážila 62 gramů těstovin a mezi tím, co se mi vařily, jsem dala prát tmavý prádlo na 50° a 55 minut.  Po 6:36 minutách jsem ty těstoviny zasypala 25 gramy parmazánu, 134 minut se učila první pomoc a byla v práci od 16:45 do 21:19. Do postele jsem se dostala ve 23:28.
V průběhu celého dne jsem napsala 917 slov tohohle článku. 

Strašně zajímavý, že ano?
Někdy nějak prostě nemám nápad na přijatelnej úvod.Obecně
Únor byl vcelku fajn měsíc. Hlavně proto, že drtivá většina tohohle měsíce bylo zkouškový, který jsem z velký části proflákala různě po Itálii. Nejdřív jsme jeli s kamarádkama na výlet do Milána a za několik dní jsem se projela s rodinou na hory, přičemž jsem se vracela zdravotně tak rozložená, že jsem si dokonce vzala Brufen. A to už, dámy a pánové, musí něco bejt, když já si něco vezmu. 

Hned prvního jsme si střihli opravnej zápočtovej test z prekliniky. Je to taková zubařská klasika. Myslim, že by nám dokonce bylo smutno, kdybychom se tu látku nemohli učit stokrát na opravný testy. Pokaždý to nenapíše většina ročníku. A já jsem děvče průměrné, takže spadám do té většiny. 

Smyslupné zubařské rozhovory v hromadné konverzaci před zápočťákem z prekliniky. (Mazan = autor zubařské knihy, Mazánek)

První týden letního semestru začal vcelku zostra.
Po hlavě se vrháme do ,,hnusných přemětů" - zubařům už v druhym semetru druháku začíná totiž patologie, mikrobiologie, patofyziologie a podobný srandičky.

Takže hned v pondělí mě přivítala na přednášce prdel s miliony škrkavek řinoucími se z análního otvoru, v pátek pak mrtvé novorozeně s proleženinama, hnilobně nafouklý pánové v modrých trenkách a co je asi nejhnusnější ze všeho - endodoncie.*

Na medicíně poznáte, co to je skutečně hlad. Nejen při pitvách, ale při ,,humusoseminářích," kdy vám nezabrání najíst se téměř nic.


Absurdita
Už někdy v lednu během zkouškového jsme s mym doktorem začali hrát takovou hru. Říkejme tomu třeba ,,Postelová štafeta."
Princip hry spočívá v tom rozhodit si spánkový cyklus. Takže v momentě, kdy on ráno přichází z práce po službě, já vstávám (nebo přichází domů po práci a já mám za sebou druhé, odpolední kolo spánku, případně já jdu spát po dlouhém dni o něco dřív a on vstává po dohánění spánkového deficitu během náročné služby). Zatímco je on ale dokonale při smyslech, o mně se to říct nedá. Většinou probíhají vcelku jednostranné konverzace typu:

,,Dobré ráno!"
,,Mmm"
,,Tak ve službě dobrý tentokrát, spal jsem až 4 hodiny."
,Mmmm... Tak to je fajn..."
,,A zejtra jdu na LERV."
,,Mmm...Co?"
,,Že jdu zejtra na LERV."
,,Cože?" 
(většinou pak nastává slovní průjem pro rozespalého člověka splývajících slov, který mi maj objasnit problematiku.)
,,Litotrypse extrakorporární rázovou vlnou."
,,Mmm, paráda..."

Po ránu zkrátka nejsem nejsdílnější člověk...

Co mi vadí
Jak jsme začli patolu, tak jeden z prvních seminářů se týkal barvení preparátů. Prváci potvrdí, jak velkej vopruz barvení preparátů je. Zkoušený druhák už ví, že si nemusí zapisovat, protože to je 

a) strašná blbost
b) už dávno někde zapsané (a pokud ne, vždy se najde nějaká bytost, která vám to dá opsat v případě nouze)
c) pro zubaře zcela nepodstatné. A jsem si skoro jistá i tím, že ani všeobáky to moc netankuje.  
d) děsně nudný. Fifty shades of pink. Koho zajímá, jak se barví buňka při nekróze, když ani pomalu neví, jak se barví ta tkáň normálně.Z čeho mám radost
V rámci prvních praktik z prekliniky jsme se navzájem vyšetřovali (hurá, konečně cavum oris proprium z masa a kostí.) Bylo fajn se někomu živýmu konečně podívat do pusy, protože živej člověk, a tim spíš spolužák 

a) vám natvrdo sdělí, když ho vaše vyšetřování bolí a nebo že mu vaše vlasy padají do obličeje
b) vám na oplátku názorně ukáže, co to znamená ,,pořádně vyšetřit"
c) má mezi zuby sváču. Má jazyk, slintá, odstrkávává vám jazykem zrcátko, který už je stejně celý oslintaný od slin, dusí se a šimrá vás vlasama v rozkroku. Už chápu, proč je můj ortodontista  pokaždý tak veselej, když odcházim z kontroly. 

To si takhle ležim v pozici pacienta a sklání se nade mnou vyšetřující spolužačka a naše vyučující doktorka:

doktorka: ,,Tak paní doktorko, co jste zjistila?"
spolužačka: ,,Tak chrup stálý, kompletní, sanovaný, bez prokazatelné aktivní kariézní léze, ortodontická léčba byla..."
d: ,,Co osmičky?"
s: ,,Extrahované."
d: ,,A to jste zjistila jak?"
s: ,,To vim už dlouho..."
 d:,,No a tady na dva čtyři* je distálně hezká výplň kompozitní, vidíte to?"
s: ,,Hmmm, asi neee."
 d: ,,Ale jo, koukněte se odsud, nastavim líp to světlo."
s: ,,Ne, furt ne."
d: ,,Ale jo, koukněte, paní doktorko. Má to dobře udělaný, ten odstín je hezky chytlej, ale ta hranice je trochu vidět."
s: ,,No, já myslim, že nevidim ani ten zub..."


A tak jsem, vážení, přežila zimní měsíce! Tak doufám, že jste je přežili taky a neskolily vás ani povinnosti, ani moje uplakané články.
Takže teď už jenom vzhůru do letního semestru. V průběju příštího týdne sem budu snažit hodit ty slíbené nafocené materiály z mojí středoškolské biologie, uvidim, ja hodně líná budu, znáte mě... ;)
___________________________________________________________________________________________
*Endodoncie - zubařský obor, který se zabývá dření a kanálky zubů. Obor, který léčí ony pověstné ukrutné bolesti zubů. 
*levá horní čtyřka


14 komentářů:

 1. Pohodička :D To mi řekni,jestli je každý letňák takto příšerně hnusný,nebo jsme se do toho krásně trefily jen my dvě :D

  OdpovědětVymazat
 2. Pobavilo! :D hodně štěstí v letním semestru...

  OdpovědětVymazat
 3. Zas jsem se jednou pobavila. Svět podle Bloncky se mi fakt líbí :D A barvení preparátů je nanic komukoli, je to asi takový to nutný zlo, co člověk musí absolvovat. Ale máte to teda dost masakroidní, tyhle předměty už ve druháku. Zkoušku máte v polovině třeťáku nebo kdy?

  Jo a ibalgin si taky beru jen ve stavu nejvyšší nouze, i když za posledních pár dní jsem jich tam poslala fakt dost, normálně bych řekla, že na mě nějakej pacoš něco prsknul, ale měli jsme celej týden soudní, tak asi nic, leda by se něco vypařovalo z těch mrtvol a procházelo to skrz zdi :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, masakroidní to je :D ... Zkoušku z patoly a patfyzy máme v zimnim semestru třeťáku, mikrobiologii a imunologii máme teď ve druháku spolu s naší preklinikou, fyziolou a etikou. :)
   Fuj, představa odpařujícíc se mrtvoly je fakt hnusná :D

   Vymazat
 4. Ahoj, prosím, vím, že to sem moc nepatří, ale chci jít na zubařinu, jsem ve druhaku a vybírán si semináře a nevim, jestli si vybrat matiku nebo angličtinu, poradila by jsi mi prosím? :) dekuju moc předem, super články mas, jsem pravidelný čtenář!:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, hele vzhledem k tomu, že teď se zavedla bonifikace za dobrý prospěch z matiky a při přijímačkách ti za to přičtou +10 bodů, skoro bych si dala i tu matiku. Jestli s matikou nemáš žádný problémy, tak proč ne.. Na druhou stranu je pak dost knih pro lékařské obory v Aj, ale jestli se chceš předevšim dostat na zuby, asi bych zvolila tu matiku a doufala v bonifikaci (nesmíš mít za 4 roky horší známku z matiky než 2). Angličtinu podle mě umí člověk z gymnázia dobře i bez matury :)

   Vymazat
 5. Ty tvoje příběhy ze života jsou stejně nejlepší :D

  OdpovědětVymazat
 6. Ahoj :) chcela by som sa opytat, ci pracujes niekde popri skole, a ako to zvladas? Ak som dobre pochopila z uvodu :) (ze si bola v praci)
  Dakujem
  P.s.: tvoj blog mi dodal vela vela vela motivacie

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, pomáhám prodávát v jednom z obchodů, co se nachází v obchodních centrech a týká se to pomůcek na čištění zubů, takže vždy je to v Praze a kdy půjdu pracovat, si naštěstí můžu zvolit sama, takže mě to moc neomezuje :) Zatim to zvládám, ale uvidim, jak to půjde teď dá v letnim semestru :)

   Vymazat
  2. Tak to je super, drzim prsty :)
   A ak sa mozem aj tu opytat jednu otazku ci do prahy na 1.LF su modelove otazky, a presne z tych si tvorene aj testy na prijimackach? :)

   Vymazat
  3. Momentálně to vypadá tak, že přijímačky 2016 už vycházet z modelovek nebudou. Minulý rok (2015) vycházely přijímačky z modelovek asi na 60% a co jsem slyšela, tak by už přijímačky vycházet z modelovek měly málo a nebo vůbec. :)

   Vymazat