sobota 13. února 2016

Jak získat víc času

Už jsem udělala naprosto všechno, co jsem udělat mohla. Vytřela jsem, umyla nádobí, roztřídila jsem papíry, co mi zbyly po genetice, utratila jsem lednovou výplatu za hadry v H&M (naštěstí jsem v lednu chodila do práce málo). A frustrovaná, že už nemám co dalšího žehlit (miluju želení), jsem dokonce roztřídila i miliardy bílých ponožek podle lemu. A pak jsem je vyžehlila.

Takže teď už mi opravdu nezbývá nic jinýho, než sednout nad blog a trochu se tomu mýmu zanedbávanýmu chudáčkovi pověnovat.


Strašně moc si píšete o článek na téma jak nakládat s časem a tak podobně. Upřímně si nemyslim, že jsem zrovna osoba, která by ostatnim měla radit ohledně času, nicméně některý věci jsem (ne)vyzkoušela (ať už úspěšně či nikoli), tak proč je neposlat dál do světa.

Osobně já sama mám asi nejvíc problém se ztrácenim času s telefonem v ruce. 

Víte, kdy jsem si poprvé uvědomila, kolik času trávim na mobilu?
Bylo to, myslím, někdy ve třeťáku na střední, kdy se mi porouchal můj ajfoun. Odnesla jsem ho do opravy a na nabídku, že mi půjčí na tu dobu náhradní telefon, jsem řekla ne. Říkala jsem si, že to zkusím.

První týden jsem si neustále sahala do kapes jak na kalhotech, tak v taškách. Nevěděla jsem, kolik je hodin, kdy přijede autobus, jaký bude dneska počasí (a vyhlédnout z okna se mi nechtělo), neměl mě kdo budit, neměla jsem improvizovaný zrcátko. Na druhou stranu... Když jsem vypla počítač, měla jsem prostě klid. Mohla jsem si číst, mohla jsem se učit. Už mě neotravovalo neustálé ,,cink" messengeru. A po deseti dnech přešel i ten tik v ruce.
Pak mi přišel mobil z opravy a já do toho spadla znova.
Dalším momentem bylo to, když jsem začínala chodit s doktorem. Brala jsem to jako impulz k tomu přehodnotit můj vztah (nebo spíš siamský dvojčectví) s telefonem.

Asi se shodneme na tom, že rande s holkou, co je přilepená na svym smartphone a sjíždí instagram a nebo fotí večeři, aby jí mohla náležitě ohashtagovat a poslat na net, neni nejpůvabnější.

I když už s doktorem nějakou dobu bydlim, stejně se cítim provinile, když jde kolem mě a já se místo učení kochám selfíčkama ostatních na instagramu. Vždycky mě to probere. Nechci mu tvrdit, že nemám čas půl hodiny na procházku stejně jako říkat babičce, že k ní nemůžu na dvě hodiny jet, když od rána visím na telefonu.

Na rok 2016 jsem si dala jenom jedno předsevzetí. Řekla jsem si, že nechci plýtvat svým časem a naopak bych ho ráda využila k dělání smysluplnějších aktivit. Čim jsem starší, tim víc si uvědomuju, že čas je snad to nejdůležitější, co na tomhle světě máme. Nikdy z vás nebude dobrej doktor nebo mistr světa v hodu kladivem, když nebudete mít dostatek času na to, abyste se v tom zlepšovali.
Takže když mám chvilku času (třeba teď v práci nebo při jízdě MHD), snažim se nebrouzdat bezcílně po netu a nekoukat jenom na davy nákupůchtivých lidí.
Takže k věci.
Sepsala jsem několik bodů, kterýma jde podle mého ušetřit dost času.

1. Počítač a mobil s internetem - strašná trojka. Není-li to nezbytně nutné k vykonávání té dané činnosti, radím počítač vypnout/zaklapnout. U telefonu se mi dost osvědčilo vypnout si vibrace i zvuk, uvidíte, že za tu dobu, co nebudete na příjmu, neumřete. Zkuste ho odnést do vedlejší místnosti, případně dát displayem dolů, protože periferní vidění a rozsvícená obrazovka umí svoje. Na messengeru se hoďte do stavu ,,nerušit" - na facebooku dole v pravo u chatu kliknete na takový to ozubený kolečko a zvolíte pokročilá nastavení. Pokud si potřebujete něco vygooglit, třeba kvůli učení, napište si to na papírek a hledejte to až v době neurčený pro učení, protože jinak se vám stane, že se proberete po půl hodině na facebooku a nebo nad youtube pozorujíc rodící žirafu. Zkuste si do telefonu nainstalovat aplikaci ,,Checky", která vám počítá, kolikrát jste v ten daný den odemkli telefon.
A ještě jedna věc - telefon nepatří do ložnice a už vůbec ne do postele, má to být místo odpočinku. Radši si s sebou vemte něco na čtení.


2. 2 v 1 - Existují činnosti, u kterých můžete dělat i něco jiného. Nepřipadá mi úplně časově ekonomický koukat jen tak během dne na seriály (noční akce, kdy jste si ve 2 v noci z nudy u učení pustili ,,jenom jeden díl"), ale třeba u cvičení, u vaření, uklízení nebo žehlení to čas nežere. U venčení psa nebo ve vaně můžete poslouchat stažený podcasty, audioknihy nebo nahraný přednášky (a když si je v editoru zrychlíte na 1,5 původní rychlosti, budete je mít dřív přehraný bez ztráty kvality záznamu). Třeba moje mamka se v 50 ti letech rozhodla naučit se italsky, za což ji obdivuju. Když jede autem, poslouchá italské konverzace. Zubařům zabere i dost času čištění zubů, takže doporučuju čistění sólíčkem na přednáškách, ve vaně, případně v autě nebo nad učebnicí (bacha na slintání). Vycházením schodů na přestupu v metru se dá ušetřit tolik času na to, abyste stihli dřívější vlak, než vám ukazuje IDOS.
A další věcí je studijní káva s kamarády :)

3. Sobeckost - Jsem ta osoba, která pomáhá téměř komukoli, jakkoli a kdykoli. Myslim si ale, že trocha zdravý sobeckosti ještě nikdy nikomu neublížila. Když jste v časový tísni a nebo vám daná osoba, která od vás něco chce, není sympatická a nebo se nejedná třeba o příslušníka rodiny, s klidným svědomím se na ní vyprdněte. Je lepší vyřídit si nejdřív svoje věci a až pak teprve podat pomocnou ruku druhým. Vždycky ale, když máte příležitost a je to ve vašich silách, pomoc dejte, protože nikdy nevíte, kdy se v nějaký bryndě octnete vy.
Nechci, aby tohle vyznělo jako návod na to, jak co nejmíň pomáhat. Jsme medici (nebo budoucí medici;). Proto neškudlíme materiály, dělíme se o dojmy ze zkoušek a nepomlouváme se. To z nás dělá elitu :)

4. Vypisování a podtrhávání - Některý věci je opravdu nutný si vypsat. Třeba mě nejde se učit z prezentací, ačkoli ve studiu stomatologie je to leckdy jediný důvěryhodný zdroj informací, ze kterého se dá na testy i zkoušky vycházet. Ale nezapomínejte, že výpisky mají být fakt jenom výpisky a ne rukou přepsaná kniha. Sice se říká, že se toho učíme tolik, protože si mozek zapamatuje jenom zlomek z vyučovaný látky, ale při množství učiva, který na medicíně je, platí spíš že ,,méně je více." Den před zkouškou z anatomie jsem si dávala stranou papíry, který si chci ráno ještě projet. Nakupil se mi na stole asi 10 cm vysokej štos papírů, stejně jsem to nestihla projet celý :) Ke každý látce/otázce je potřeba znát základ a ne jich několik umět brilantně a o zbytku nemít přehled.

Víc jak do desítky jsem to nedala. Můj favorit je VII prokonvertin...

5. Plánování - Každýmu vyhovuje něco jinýho. Někdo si to píše do mobilu, někdo má diáře a někdo zas jenom popsaný papíry. Důležitý mi přijde rozplánovat si nějak čas, ať už krátkodobě - v podobě dne samotnýho a následujícího týdne, nebo dlouhodobě - třeba na celý semestr/pololetí. Když si rozvrhnete svůj čas, odpadne vám rozhodování, co dělat. Když si na papír nebo do diáře napíšu, co ten den chci stihnout udělat a v jakym pořadí, jsem ve finále mnohem víc produktivní než když si to nenapíšu a neustále sama sebe přesvědčuju o tom, je právě teď je třeba čas jít běhat nebo zasednout nad učivo.

6. Neblogujte - bere to fakt hodně času, kolegové jistě potvrdí :D

8. Vstávání - Mít 6 budíků po deseti minutách a ve výsledků se nevyspat a ještě ztratit hromadu času, nebo prostě vstát vyspalej na jeden budík o hodinu později než byste měli nastavenej ten první, případně vstát o hodinu dřív, ale bez prodlužování trápení v podobě odkládání budíku? Tenhle druh masochismu fakt nechápu.

9. Pravidlo 2 minut - Pokud se vám vyskytla nějaká věc, jejíž vyřízení vám zabere méně jak 2 minuty, udělejte jí hned. Odložení, dělání něčeho jinýho, rozhodování se a následný vykonání toho úkolu zabere mnohem víc. Klasicky je to třeba mytí nádobí.

Berte tohle spíš jenom jako směs různých tipů, ze kterých si můžete vybrat a ne jako návod. Ale když to jenom jednomu z vás pomůže, budu ráda :)

14 komentářů:

 1. Mobil je peklo a celej internet jakbysmet :D Já si vždycky řeknu, jak u učení nebudu do toho notebooku koukat a stejně pak musím. Kdybych ho neměla, tak mám o tolik času víc. Ohledně toho mobilu v ložnici jsem si vzpomněla na jednu takovou pěknou větičku z učebnice psychiatrie: "Ložnice a postel by měly sloužit pouze ke spánku a sexuálním aktivitám."

  Takže asi tak :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, to jsem taky slyšela, ale to mi přijde už docela hardcore, vzhledem k tomu, že leckdy ložnice funguje jako pokoj k obývání jako takovému... :D A nestačim se divit, že to je napsáno i v psychiatrii... Je tam i napsaný, jaký to může mít následky? :D

   Vymazat
  2. Noo, něco jako neorganické poruchy spánku nebo takovou podobnou věc :D Já se tomu taky docela divila, ale je pravda, že jsem třeba vychovaná od rodičů tak, že do ložnice se přes den nechodí :D

   Vymazat
 2. Když jsem se tohle zkouškový učila na matematickou analýzu III. neboli postrach semestru, tak jsem si na studentském bytě vytiskla 40 stránek příkladů, následně tam nechala notebook a doma jsem celou látku (tj. definice, věty, důkazy a ostatní teorii) přepsala po papírech jen s pomocí knih. Pak už jsem v tom jenom ležela a počítala a počítala... Na mobilu vypnutý data, wifi a učení najednou docela šlo. Ta úspěšná zkouška na první pokus za to fakt stála. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Teda, palec nahoru! Gratuluju k úspěchu :) Ono fakt ten počítač dělá hodně a málokdo si to připustí. Někdy si řikám, jaký by bylo fajn smazat facebook... :D

   Vymazat
  2. Souhlasím, taky nad tím přemýšlím. Ale jsem moc srab na to, abych to vážně udělala... :D

   Vymazat
 3. Ty jo, tak tohle je fakt dost užitečný! I když asi už jsem měla zakódované tyhle věci v hlavě, ale stejně vždycky nedodržím to pravidlo 2 minut...a pak kámen úrazu...blogování :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tak jsem ráda, že se někdo s tim blogovánim ozval, že mu to taky řere čas! :D mě vždycky přijde zpráva na blogovej mail nebo přibude komentář s dotazem a já ostuda odpovídám až tak za 20 dní, místo toho, abych odepsala hned :D

   Vymazat
 4. Ďakujem,
  hlavne že si si našla čas napísať blog, a za rady, vlastne som si ani neuvedomoval koľko času zaberie taký telefón, :D a je to vážne dosť :D tie rady ako si rozvrhnúť čas, sa mi budú určite hodiť... Díki moc :)
  btw tie obrázky su peckové :D

  OdpovědětVymazat
 5. Ahoj :D
  super článek, dost jsem se v něm našla. ;) Chtěla bych se zeptat, odkud máš ten sešit s vážkama na první fotce (teda pokud je to sešit)?
  Díky :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj :) Sešit je z Languo, http://languo.cz/ maj krásný věci, rozhodně koukni! :D Zrovna ten můj je vevnitř hnědý, jak vypadá vevnitř je vidět na popředí fotky... :)

   Vymazat