pátek 1. ledna 2016

Jak se dostat na zubní: Peníze, známosti, hroší kůže a postel

Ty kecy znají všichni uchazeči a nikdo se tomu nevyhnul: 

,,Tam tě nevezmou, tam nemáš šanci, protože bez uplácení to nejde. Nemáš rodiče zubaře nebo kontakty? To ani neutrácej za přihlášku. A když se náhodou dostaneš, tak tě stejně vyhoděj, protože jsou zkoušející u zkoušek podplacení těmi studenty, co mají vlivné a bohaté rodiče. Na zubní chodí jenom prominenti a ti, co jsou ochotni platit vysoké úplatky. A že máš na střední samé jedničky? No a? Stejně tě vyhoděj po prvnim roce. I kdyby jsi nějak dostudoval, rozběhnout si praxi je opravdu oříšek, většina ordinací funguje stejně jenom na praní peněz, navíc zubaři nejsou ani pořádní doktoři. Ale to už jsi musel slyšet hodněkrát, vždyť o tom všichni ví, jak to na zubnim chodí."


S DentistouCz jsme se rozhodli, že odkryjeme tajemnou roušku přijímacího systému na obor zubní lékařství v celé ČR. Diskutováním na toto téma jsme spolu strávili hodiny a hodiny na chatu.
Dlouho jsme nevěděli, za jaký konec to vzít, přeci jen je to hodně probírané téma a nikdo nechce o své alma mater šířit neblahé zvěsti.

Nakonec jsme se shodli na několika bodech, které by shrnovali principy přijímaček na zubní na obou našich školách a kam naše zroje sahají, tak i na jiných fakultách lékařství v České republice.
Doufáme, že ani dnešní článek vás neodradí od toho to zkoušet dál a dál, protože občas se ně někoho štěstí usměje.

Peníze
Každej si myslí, že dostat se na zubní je jenom o penězích. Taky že je. I ti se samýma jedničkama musí platit, pokud chtějí studovat. Nedostane se tam totiž nikdo, aniž by si přijetí nezaplatil.
 1. 550 Kč za přihlášku
 2. cenu za cestu na přijímačky - variabilní dle vzdálenosti a použití dopravního prostředku
 3. až 5000 za knížky a přípravu (i více)
 4. cca 300 Kč za ISIC
 5. 150 000 - 250 000 v případě CŽV

Známosti
Bez nich to nejde. Nikdo se ještě na zubní nedostal bez těch správných lidí. Je třeba vědět, komu zavolat a na koho se v ten správný moment obrátit.
 1. Správní učitelé na biologii, fyziku, chemii a matiku
 2. Osoba, na kterou můžete vše svést
 3. Rodinné zázemí pro klid na učení
 4. Rameno na vyplakání
 5. ,,Hecing partnera" pro noční učicí se maratony

Hroší kůže
Neni lehké to říct nahlas. Budete odmítáni, budou se k vám chovat povýšeně a nikdy nevíte s jistotou, jak to přijme okolí. Hodně lidí si o vás bude myslet, že to děláte jenom pro prachy a že bez peněz byste se tam nedostali, což je koneckonců pravda. 
 1. Ačkoli zaplatíš, nemusí vás vzít
 2. Stejně tak jako vás vezmou, vás můžou i vyhodit
 3. Když vás vyhodí, můžete si to zkusit zaplatit znovu
 4. Kamarádi na vás budou nepříjemní, že na ně nemáte čas
 5. Babička se vás bude donekonečna ptát, proč se chcete stát zubařem a se svou snímatelnou náhradou v puse bude namítat, že ona zubaře nikdy nepotřebovala

Postel
To, že budete muset sem tam nebo i častěji někde s někým spát, každý určitě ví. Patří to k tomu.
 1. Bez kvalitního spánku v kvalitní posteli to prostě nejde.
 2. Nejde o to s kým spíš, jde o to jak často a kolik hodin spíš.
 3. Budou noci, kdy se prostě nevyspíš. A to si piš, že opravdu budou.
 4. Kapesníky vedle postele jsou pro noční splíny nutností...
 5. ... a nejen pro ně, protože páru někdy potřebuje upustit každej :)

Neobviňujte za svůj neúspěch systém a ostatní lidi. To dělají ti neúspěšní bez vůle a sebereflexe. Jediní, kdo má tu moc udělat něco s vaším životem, jste vy sami. Nikdo se nenarodil tak, aby uměl dokonale fyziku na přijímačky, všichni jsme se to museli učit zkrátka a dobře - ,,učenej z nebe nespadl." Někdo má dáno do vínku o něco více logického a matematického uvažování, někdo má na druhou stranu o to více vůle. 
Nikdy není lepší den na začátek než je právě dnešek. A je jedno, jestli je prvního ledna nebo půlka července. Vždycky je nejdůležitější začít a pak už stačí jenom jedno: vytrvat.
A věřte, že všichni, úplně všichni, máme stejně jako třeba Bolt, Medinovicka (která už dávno není novickou), Adele a nebo Babiš 24 hodin denně. Jde jenom o to, jak ten čas využijem.

S DentistouCz vám všem přejeme hodně sil a redbullu do nového roku 2016! :) 

(protože Redbull vám dává křídla)

(A propomeňte mi prosím tenhle článek, až tu zase budu brečet, jak je svět nespravedlivej a jak tu školu nedávám.)

Bloncka a DentistaCz

17 komentářů:

 1. Tohle mi fakt dneska pomohlo a nakoplo me to! Dik a oboum stastny Novy rok!

  OdpovědětVymazat
 2. Tohle je úplně úžasný článek, zvedám všechny svoje palce nahoru :)
  Po ránu pobavilo a úplně nejradši bych ho teď plácla o hlavu všem, kteří říkají věci stylu: "No jo, ona má rodiče doktory, tak má všechno jednodušší, vezmou telefon, zavolají a zaplatí a je to." (ahoj mami!). Ano, lidi si myslí, že to takhle funguje na každé medicíně, ať už všeobku nebo zubech. A pak je ještě super ta pohádka: "Všichni doktoři mají astronomický platy, vůbec si je nezaslouží, dělníky přece potřebujeme mnohem víc, léčit může každej! Ti doktoři jsou stejně švindlíři, vůbec nás nechtějí léčit, protože zdravý lidi přece nesypou, chtějí jenom mít prachy z farmafirem. A taky má každý doktor v šuplíku lék na rakovinu, jen to tají." (zdravím diskutující z novinek.cz :D) Asi česká povaha... :D
  A šťastný Nový rok :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :D jojo, nejlepší jsou ty konspirační teorie našich budoucích pacientů... :D Tobě taky! :)

   Vymazat
 3. Tak kdyby to s tím zubním nakonec přecejenom nevyšlo, tak myslím, že angažmá v oboru žurnalistika/spisovatelka/bloggerka seženeš celkem bez problémů :-) Pobavilo! A hlavně je to svatá pravda...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :D děkuju, pro tentokrát to ale není jenom moje práce, ale i kolegy.. :)

   Vymazat
 4. Hm, hm, jak kdybych to všechno už někde slyšela :D všude je to stejný :)

  OdpovědětVymazat
 5. Blondýnečko, mám k tobě prosbu. Potřebovala bych si na na hoďku dvě pokecat s někým kdo prošel přijímačkama na zuby a stále studuje. Vím že ty jdi inkognito, nemůžeš poprosit nějakou kamarádku. Jsem starší a potřebuju trochu uvést do reality. Samozřejmě se odměním, dík Denda

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Dendo, ak by sa niekto ozval, mala by som prosbu aj ja. Tiez som starsia a chcela by som na zuby a uviest do reality :D možno by sme mohli dat stretko spolocne,ak by to bolo ok...odmena taktiez ista, minimalne pozvanie na kafe...nechcem sa len citit sama :D

   Vymazat
  2. No, tak to už rovnou můžeme udělat sraz :D

   Vymazat
  3. A to by ses odtajnila?

   Vymazat
  4. Spousta se toho dá vyřídit přes maily, zkus nejdřív napsat :)

   Vymazat
 6. Nemám rodičov lekárov, nedávali sme peniaze na úplatok (veď ich ani nemáme. :D).V škole som nemala samé jednotky (občas aj dvojky :)).Nechodila som na žiadne doučka. Na prijímačky som sa intenzívne učila týždeň (fakt!) a som na zubarine v Olmíku. :) Ono to ide, stačí byť šikovný a mať troška šťastia. Za všetkým nemusia byť vždy peniaze a známosti....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jsi šla z gymplu? že ti stačil týden?

   Vymazat
  2. Stredná - gymo. Ale na medinu/zubarinu som sa hlásila z 1. ročníka na výške,kde som bola na technickom smere (mat, fyz, chem). Je pravda,že fyziku som sa učila v priebehu semestra,ale ostatné otázky som sa naučila behom týždňa pred prijímačkami. Ale to neodporúčam. :D Teraz by si na to nechala aspoň 2 týždne intenzívneho učenia sa.Ale to je samozrejme individuálne u každého. :)(A nie som žiadna borka,len som mala troška šťastia :D)

   Vymazat
 7. Chtěla bych se zeptat, jak je to mezi vámi se staršími studenty na zubním, je tam někdo i ve vyšším věku než hned po gymplu? Je reálné začínat zubní lékařství ve 23 letech a víc? A když se tady zmiňovalo o platech zubařů :D Kolik si tak průměrně zubař vydělá po škole, když to stojí tolik usilí a nervů vůbec dostudovat?

  Jinak super rady, moc díky.
  K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj K., reálný to určitě je, máme i spolužáky, kterým je víc než 30. Je jich tedy málo, ale vyskytují se u nás :) věk 23 bych vůbec neviděla jako překážku... :) Co se týče platu... Těsně po škole to neni žádná hitparáda, to je člověk rád, když dostane 20 tisíc. S postupem času se to ale zlepšuje a pokud má člověk vlastní ordinaci, může si dle mého skromného odhadu vydělat i 50-60 tisíc za měsíc, ne-li víc, je-li člověk šikovný a umí hospodařit s penězi. :)

   Vymazat