úterý 8. prosince 2015

Medideník - druhácký listopad

Cestou jsem měla super výhled na Pražský hrad. Podběhla jsem Čechův most a usoudila jsem, že je nejvyšší čas to zase otočit a za pohledu na Žižkovskou věž běžet domů. Moje fyzička na tom není dostatečně dobře na to, abych běžela dál, ale i tak to určitě mýmu kardiovaskuláru prospělo. Sice jsem po cestě nazpátek míjela bezďáka nataženýho na karimatce zabalenýho do spacáku, no vlastně byl možná tuhej, ale zato jsem si cestu ozvláštnila kusem cesty v přírodě. Neberte to.

Jak jsem se měla minulý rok v listopadu si můžete přečíst tady.Jak to dávám

Listopad byl pro mě strašnej. Sama o sobě nemám ráda podzim, takže se přiznám bez mučení, že když se všude objevily ty hnusný svítící kužely (rozuměj vánoční stromky) a telefon mi začal ukazovat dvanáctý - zimní - měsíc v roku, vcelku se mi ulevilo. Prošla jsem si solidní zubařskou krizí. Mám pocit, že čim víc vrtám, tim víc to seru. Čim víc se něco učim, tim míň toho vim - a obzvlášť to platí u prekliniky. Takže čim víc jsem po posrávala, tim míň mě to bavilo a tak jsem zo začala odbývat. A čim víc jsem to odbývala, tim víc se to nepodobalo tomu, co jsem chtěla vrtat, což se samozřejmě odrazilo na mojí depce. 

A tak se u mě objevily první skutečný myšlenky na odchod. 

Jsou to momenty, kdy se už dvě hodiny v kuse koukáte na rentgenový snímky opracovaných kanálků a řikáte si, co na tý škole děláte. Nebo hůř - co tam ještě budete dělat dalšího 3 a půl roku. Naštěstí se to od druhý poloviny listopadu začalo poněkud lepšit, takže teď je stav mé mysli... dejme tomu, že stabilizovaný :)

Jsou to momenty, kdy už po x tý otiskujete chrup na fantomovi a otiskovačka je všude, jenom ne v puse fantoma.
Jsou to momenty, kdy opracováváte korunku a špatným úchopem v pinzetě váš výtvor vystřelí až na oběžnou dráhu a vy ho pak hledáte. 

Budu dobrá zubařka, budu dělat dobrou práci a moje psychika se může jít vycpat, protože ona mi v tom nezabrání. Tak.
Kdo nikdy nepřemejšlel o tom, že skončí, nechť hodí kamenem.

Na zubnim je ale fajn jedna věc. Můžete si být jisti, že ať jste sebezdeptanější, najde se v ročníku minimálně ještě jedna osoba, která je na tom při nejmenším stejně, ne-li hůř. 

Jinak se v listopadu nedělo nic extra. Psal se vcelku snesitelný test z biochemie, ale furt žádná hitparáda. 


Jenom zubaři ví, jaké je to číst 80 ti slajdovou prezentaci o biochemickém složení slin a 70 ti slajdovou o plaku. 

Probralo se několik témat z fyzioly (dejchák, EKG, hemostáza a krevní skupiny) a psal se první blokovej test, což je větší opakovací test z několika témat. Mimochodem - když jsem se učila na anatomii dýchací soustavu, říkala jsem si, jak někdo může dělat na plicnim, že to je strašně nudnej obor. No, po tom, co jsem si to přečetla ve fyziole a co jsme měli praktika mi to vůbec nepřijde jako marnej obor :) Takže nikdy neříkej nikdy... 
Pak se psal test z prekliniky, na který se všichni na rozdíl od prváku všichni více či méně připravovali. Díky bohu tomu odpovídaly i výsledky. 

(aneb uvidíme, kolik nás vylejou na zápočtu z prekliniky teď v zimě...:D)


Co bych si přála

Prosinec, mít víc vůle na učení i sport, nespat až do devíti ve všední den, dodržet svá předsevzetí, že tento rok budu fakt chodit na všechny přednášky, budu si vypisovat otázky a obecně budu strašně pilná. A hlavně nebejt tak líná na psaní blogu, protože mám haldu zcela geniálních nápadů, kterým kdybych se věnovala, vznikly by z nich určitě velmi kvalitní články hodny ocenění.

Třeba za to příští rok vyhraju Křišťálovou lupu. Nebo si mě třeba pozvou do DVTV.cz nebo možná dostanu nobelovku za literaturu. 
Nebo mě za to třeba vyhoděj ze školy...

Co mi vadí

Začala jsem taky nechápat jeden fenomén - i subjektivně způsobílí lidé na eskalátorech v metru cestou nahoru i dolů stojí. Chápu starý lidi, dámy v lodičkách a nebo nemocný lidi, ale prostě mi neřikejte, že každej, kdo tam stojí jak tvrdý Y, je neschopen použít svůj m. quadriceps femoris a pár těch schodů vystoupat a radši tupě čumí do telefonu. Hlavně že si pak všichni stěžujou, že jsou tlustý, že nemaj fyzičku, že maj ošklivej zadek, vysokej cholesterol a jsou zaplněný fitka. Přitom by stačilo prostě jenom vystoupat dvakrát denně schody při cestě do práce. Takže má výzva pro mediky: choďte i na eskalátorech! Udržuje to hezkou postavu, co vám doma tuní Čihák a šetří to čas!;)

Z čeho mám radost
Můžem tuhle kategorii prosím něčím nahradit? :D První návrh v komentářích beru. 

Na endodoncii jsme ochutnávali Savo. Jo, jako normální Savo, kterym se likvidujou plísně nebo co se leje do bazénu. NaOCl se totiž v našem oboru používá jako dezinfekční prostředek, takže náš vyučující měl bezpodmínečný požadavek, že každý z nás musí ochutnat Savo, aby věděl, jak se cítí pacient, když se mu to náhodou dostane do styku s jazykem.

Víte, jak to chutná?

Jako koupelna to chutná.

Taky jsme si na praktikách udělali hopíka z nepovedený otiskovačky. Fakt hezky skáče, má pěknou barvu a trochu i voní. Má jedinou nevýhodu - ten hopík z otiskovací hmoty stojí v nákladech 200 Kč. 

Jo a udělali nám nový eskalátory na I.P.Pavlova. Čistý vydržely den.


V listopadu jsem taky dělala mýmu MUDr.ovi doprovod na jednu společenskou akci. Zůstal věrný své alma mater, a tak na akci byli i všichni ti velevážení pánové od nás z fakulty. Chyběl snad už jenom pedel. Vždycky než jeden druhýmu předal slovo, pět minut vyjmenovával jeho tituly a oslovení typu magnificience spectabilis... Přišlo mi to vcelku vtipný, protože kdyby tyhle šaškárny vynechali, tak

a) by ušetřili asi tak půl dne

b) bych se nemusela koukat na tu ženskou, co seděla v řadě před námi tři sedadla nalevo

c) bych se nemusela soustředit na to, jak ukrutně malou mandibulu ta ženská má

d) bych si neuvědomila, že celýmu sálu dost snižuju věkový průměr

e) bych nepozorovala všechny ,,sousedy" a jejich čelisti a nedělala si statistiky, kolik z nich má dle postavení čelisti celkovou náhradu chrupu

f) bych si sama sebe nepředstavovala za tři a půl roku na tom samym místě v krásnejch modrejch šatech s modrým tubusem, co bude mít na čele MDDr. Bloncka

g) bych nepřirovnávala Smetanovu Vltavu a její dramatické části ke třem zúženým místům uteretu

Zuby...?
Mě začínaj opravdu srát. Zas je třeba říct, že v nich postupně začínám vidět alespoň určitou logiku, nicméně bych asi nechtěla být můj první pacient. 


Hlášky měsíce
,,To si mám jako pamatovat i vazebný síly v plaku?"


Na hodině prekliniky: ,,Jak se teďka bavíme o těch zubech..." 

Ukazuju mamce účtenku za vrtáčky: ,,Konzervační set 1600 Kč? To je jako na zavařování?"

Takže pro jednou zas tlustá čára za negativismem. Teď už jenom vstříc všem možný zápočtům a zkouškám... :)

20 komentářů:

 1. Mám to docela podobně - člověk si někdy řiká, jestli se vyplatí se pořád o něco snažit, za něčim jít a trávit čas prací a učením, když mu život mezitim protéká mezi prsty.

  OdpovědětVymazat
 2. Koukám, že jsme naladěné na stejnou vlnu,ten podzim je fakt masakr. Tyhle myšlenky nás asi ale budou pronásledovat pořád a zdá se mi, že jsou rok od roku horší.

  Taky mám pořád pocit, že zatímco se snažím nacpat do hlavy milion stran učebnice,utíká mi úplně všechno hezký a důležitý. O to víc, když se mi třeba zrovna nedaří.Pořád si říkám, že musím vydržet a pak jednou se to vyplatí. Jenže je to pořád takový to "pak jednou" a jinak kde nic tu nic.

  Přeju ti ať je zase trochu líp a ať tě hlavně neopouští motivace :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No u mě je to teď taky horší než to bylo v prváku, tak jsem ráda, že se zubní studuje jenom 5 let... :D
   Věřim, že zanedlouho budeš úspěšná lékařka, asi to chce fakt jenom výdrž... :)

   Vymazat
 3. A teď si vem, že ti třeba dělaj endo ošetření na několikrát a pokaždý chuť toho sava... :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. od toho je kofferdam, zubaře, co dělá endo bez kofferdamu, bych poslala do stomatologickýho pekla... :/

   Vymazat
  2. Super, takže zase víš, kdo jsem :D

   Vymazat
  3. Tady byl někdo na přednášce od doktora Mounajjeda :)

   Vymazat
 4. Ahoj blondýno, není to přímo k tématu, ale nikdy mi na to nikdo neodpověděl, ač jsem se ptala mnohokrát. Ráda bych na medicínu, na přijímačky jsem naučená a není mi už 20. Ale problém je v tom, že prostě nebudu mít víc jak 3 hodiny času denně na učení, nepočítám dobu ve skole. Mam se studia vůbec pouštět? Kolik ses ty učila denně kromě zkouškového? Učím se poměrně lehko podotýkám, dík Denka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahojky :) Nevim, jestli 3 hodiny denně stačí... Mám za sebou teprve jenom prvák, který byl na čas sice hodně náročnej, ale kdybych se denně učila opravdu 3 hodiny bez žádnýho vyrušování, možná by to stačilo. Nevím.. teď ve druháku je to o něco víc fajn, ale nevim, jak to bude v těch dalších ročnícíh. V tomhle těžko radit, každej to má jinak. To učení je fakt různý podle toho, jestli se píšou testy a jaký kapitoly se zrovna probírají. Řekla bych, že nejlíp to zjistíš tim, že to zkusíš.. :)

   Vymazat
 5. Hej normálně, u mediků jsem si všimla jedné věcí - je tu taková malá bipolární porucha - střídají se období, kdy jsme naprosto v pohodě a máme všechno až v příčném tračníku a potom jsou období, kdy docela šílíme, máme depky atd., je to zajímavé, chtělo by to napsat nějakou studii :D
  Drž se, Bloncko! Budou Vánoce, tak klídek ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo, bipolární porucha tu jistě je, minimálně u mě :D

   Vymazat
 6. Čím víc vrtám, tím víc to seru. Joo, mluvíš mi z duše. A jsem ráda, že nejsem jediná, kdo si občas (a hlavně před preklinikou :D) říká, co na těch zubech kurva dělá. Ale co, do mekáče můžem jít vždycky. S otiskovačkama, co vypadaj a voní jako borůvková zmrzlina je aspoň někdy prdel. Zdraví kolegyně z Plzně. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :D jojo, Mekáč i KFC počká, v nejhoršim i technický... :D Zdravím kolegyně, drž se! :)

   Vymazat
 7. Ahooj Bloncko! Díky za super blog :)
  Chtěla jsem se zeptat... Někde jsem četla, že když vystuduješ všeo, pak si můžeš udělat dvouletou atestaci na zuby... Je to pravda? Nikde totiž tuhle informaci nemůžu najít jako oficiální.
  Díky!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Pavlo :)

   Pravda to neni, musíš znovu studovat celých 5 let stomatologii, ale odpadnou ti některý společný předměty, jako třeba anatomie, histologie, patola a tak.. ale zkrátit to na 2 roky to kvůli kreditovýmu systému a systému prerekvizit nejde.

   Vymazat
 8. Ahoj Bloncko, zdraví tě taktéž blondýna-druhačka, která však druhým rokem nenadává na anatomii, ale na středoškolsky neuspořádanou změť informací (a to především na nový systém třídění všemožných kytiček, zvířátek a jiných potvor!). Poměrně značnou dobu koketuju s myšlenkou pokračovat ve studiu na některé z lékařských fakult. Z mnoha důvodů, které byly již mnohokrát na blogu zmíněny, bych raději volila zubní lékařství. A s tím souvisí moje první otázka: je reálné být ke studiu zubního lékařství přijata bez přijímací zkoušky, nemám-li průměr známek čistých 1,00? Druhá otázka se týká výběru semináře v posledních dvou letech na gymplu. Jsem totiž nejen docela normální naivní blondýna (která se ale nebojí pavouků, protože biologie je její hobby, a i když se těch potvor štítí, tak to nepřizná, a to ani okolí, ani sama sobě!-aneb ta Nobelovka za trochu sebezapření stojí), ale i malinko divná osoba, kterou baví matika a uvažuje i nad matfyzem (na ten se tedy cítím až příliš normální-rozuměj spíše nedostatečně inteligentní), případně farmačkou. Ve třeťáku bych si přesto ráda zvolila seminář z matematiky, ale obávám se, že bych nabyté znalosti na medicíně příliš nezužitkovala. Pletu se? Ve čtvrťáku volím další tři semináře, o biologii, chemii a fyziku tak nutně nepřijdu. Dále by mě zajímalo, kolik rámcově stojí vybavení zubní ordinace? Jinak se připojuju k dotazu Pavly, i když mám za to, že takový postup nový systém atestací nepřipouští. Předem díky za odpověď, přeju hezké Vánoce, hodně dárků pod hnusným svítícím kuželem a mnoho úspěchů nejen ve škole. M.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj M.,
   pokud nemáš průměr 1,00000, s přijetím na zubní nepočítej, hlásí se tam obrovskej počet a hodně z nich má právě průměr čistých 1,00... Co se týče tý druhý otázky ohledně farmačky a matfyzem... Seminář si klidně dej, pro přijímačky je důležitej průměr známek z matiky, za kterej můžeš dostat bonifikaci 10 bodů, což se fakt hodí :) Pokud budeš mít za celý 4 roky na střední škole z matiky jenom jedničky a dvojky, dostaneš jí :)
   Seminář z biologie, fyziky a chemie se určitě taky hodí, piřjímačky budou těžký letos.
   Vybavení zubní ordinace stoji zhruba od milionu výš, ale samozřejmě záleží, co všechno a na jaké úrovni tam chceš. :)

   Vymazat