čtvrtek 24. září 2015

To neni penis, to je amygdala! (moje materiály na anatomii)

Ještě než napíšu cokoli jiného, musím poděkovat za úžasný ,,evidence based” článek mému dobrému kamarádovi, DentistoviCz. Pokud jste tak již neučinili, vřele doporučuji jeho blog navštívit, protože píše skutečně s nadhledem a navíc je to hezkej chlap (a takovejch zubařů je málo;), tak šup šup k němu!Jinak jsme včera měli zápis. To, že si na zápis nemůžu vzít boty, který jsem měla v plánu, jestliže nechci po příchodů domů mít na asku 20 dotazů, byla-li jsem to skutečně já, mi bylo jasný.

Nejdřív jsem si myslela, že si čekání ukrátím psaním článku přímo na akademické půdě s napojením na školní wifinu (protože rebel), ale nakonec jsem tak neudělala. Ne že bych na to neměla koule (jakože reálně žádný nemám, ale rovnou se koukněte na tenhle projekt studentky 1.LF), ale všude byla spousta lidí, co jsem dlouho neviděla a chtěla jsem se s nimi pobavit o novinkách v kolektivu zubařů kruhů 2101 - 2104 a na trhu zubních kartáčků.

Takže teď, jako správná čerstvě zapsaná druhačka na zubnim, v ruce jak svátost nejvyšší svírám svůj nově nabytý logbook a připadám si fakt dobře. Teda po anatomii to bylo asi lepší, ale tohle stačí pro falešný pocit ,,jsem velká medička a za chvilku bude moje jméno o 4 písmenka a jednu tečku delší.” 

Takže ale k věci. :)

Nahrála jsem do složky moje výkresy na anatomii (odkaz dole). Moc otho neni, něco třeba chybí, něco je tam víckrát, ale vesměs jsou dle mého ty obrázky edukačně dostačující a když nic jinýho, tak vám to dá nápad jak nějakou věc nakreslit. Před každou probíranou kapitolou do tý složky aspoň jukněte, abyste věděli, že v případě potřeby to tam můžete najít :)

Ta složka má pro lepší orientaci podsložky: CNS + nervíky, Srdce, GIT, MočoPočo + Dýchák, HK + DK, Na pitvy a Oko + Ucho.

CNS + Nervíky - Ta složka obsahuje výpisky z vypisek (:D) = výpisky z minima doplněné ilustračními kresbami, někde nadávky, jedna kresba vypadá jak penis, ačkoli to penis neni. CNS 1 svazek odpovídá tomu prvnímu testu z CNS (ten průřez míchou u toho je nesprávnej, doporučuju ten na konci složky), CNS 2 svazek analogicky tomu druhému. Pak tam je cosi, co začíná nadpisem ,,jádra trigeminu” a pak je tam obrovskej nápis ,,Dráhy”, tam je vypsaný všechno důležitý k drahám (počet neuronů, umístění, funkce, křížení, odkud-kam), několik řezů CNS, pak je tam naprosto odpornej obrázek os temporale s nervíkama (od Klepáčka samosebou), ganglia, hypothalamus, Bazální ganglia a okruh bazálních ganglií a limbickej systém, jsou tam rozepsaný nějaký plexy, inervace svalů na krku, nervy HK a DK (inervace svalů)… Prohrabte se tim, moc toho neni! :)

(ona po tomhle výčtu napíše, že toho moc neni...-_-)GIT - Cévy, řez rektem, játra, bursa omentalis na sagitálnim řezu, rozepsaný GIT co se týče inervace, cévního zásobení a mízních uzlin, 

HK + DK - NEDOPORUČUJU si z tý složky brát inspiraci, obrázky jsou PŘÍLIŠ DETAILNÍ. Dobrej je ten barevnej inguinální kanál, musculi membri sup. et inf. (rozepsaná inervace) a řezy končetinama. Ten zbytek jenom pro ukázku toho, jak jsem byla přemotivovaná. 

MočoPočo + Dýchák - Řez hrudníkem, plicní segmenty, obraz v ORL zrcátku, řez larynxem (přesýpací hodiny), řez penisem, řez ženskou a mužskou pánví.

Srdce - RTG obraz srdce, transversální řez komorama, převodní systém srdeční, srdeční skelet

Oko + Ucho - oční pozadí (cévy), obraz bubínku, cavitas tympani

Na pitvy - víceméně směs všeho. Několik řezů - krkem (fascie), hrudníkem, trigonum caroticum, rozepsaný nějaký cévy, žvýkací svaly, inervace jazyka a svalů na krku, plexy (lumbalis, sacralis), mediastinum, fossy, aorta, žilní splavy hlavy, inguinální kanál, pár obrázků mimických svalů, styloidní septum, musculi membri sup. + inf. (+ inervace).


Heslo: femur

Snad to aspoň trochu pomůže :)

7 komentářů:

 1. Za málo Blondýnko a také díky ;). Dobré věci je třeba ocenit, takže jen tak dále ;).

  OdpovědětVymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 3. Ahoj, co to je? To jsou výpisky z knih, poznámky z přednášek...? :) jinak - dík :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, jsou tam obrázky ke zkouškám - schémata a někdě nějaký výpisky :)

   Vymazat
 4. Ahoj Bloncko,
  ty materiály se nedají rozbalit, zkoušela jsem je stáhnout dvakrát a pokaždé to napíše nelze rozbalit, soubor poškozen.
  Mohla by ses na to mrknout? Moc díky.
  Zdraví Blondýna z Brna ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Blondýno z Brna :)
   Dala jsem to na rajče, tak sice to nebude v těch složkách, ale bude to furt online, koukni na to :) http://zblondynyzubarkou.rajce.idnes.cz/Anatomie

   Vymazat