pátek 4. září 2015

Čim si projdou zubaři v prváku aneb předměty

Konečně, konečně mám zas trochu volno. A tenhle článek mi teď přijde jako vcelku k věci a navíc ho mám rozepsanej asi tak už měsíc, takže budu ráda, když se tohohle tématu zbavim :))

Přiznám se, že jsem si musela otevřít SIS, abych s vůbec byla schopná vzpomenout, čim že všim jsem si to prošla.Tělocvik
Probíhá jednou týdně v Hostivařském areálu, kam se dostat trvá asi tak hodinu, takže ve finále strávíte více času na cestách než na samotnym těláku. Doporučuju si na cestu nosit zábavu ve formě učiva.
V rozvrhu je sice napsáno, že to trvá 3 hodiny, ale to je jenom kvůli časovým rezervám. Některé sporty tvrají jenom hodinu nebo 45 minut, ale některé hoďku a půl (myslim) a tak začínají v různou dobu.
Tělocvik má 4 části - 4 sporty. V každym semestru si tedy vyzkoušíte dva sporty, na každej sport je stejná hodinová dotace.
Jedná se o aerobik, míčový hry, posilku a plavání.

Neni to nic strašnýho!!! Buďte rádi, že se můžete protáhnout, procvičit si trošku svoje šunky a jenom nekynout doma nad Čihákem. Ochablý placatý zadky, ohnutý záda a povadlý tricepsy nejsou sexy ani u jednoho z pohlaví :D Zbytečně se pohybu nevyhýbejte, věnujte se mu i ve ,,volném" čase (ano, uvozovky jsem užila správně, neboť jako medik v prváku nebudete mít prakticky žádný volný čas). Navíc se pěkně seznámíte se spolužákama. A na bazén choděj plavat i různý kluci z jinejch fakult a věřte, že to ranní vstávání za to stojí... 

K aerobiku snad neni co říct. Já ho prostě jenom třetrpěla.

Co se týče her - tam se hraje volejbal, florbal, basket atp. Občas je to fakt prča, obzvlášť v případě, že je vás 6 i s vyučujícím.

Posilka neni žádnej hardcore, já to zvládala v pohodě a upřímně mě po ní ani nikdy nic nebolelo :) Pracujete hlavně se svojí vlastní vahou, někde občas i se strojema, ale v podstatě jde jenom o takový protažení a zpevnění tělesnýho jádra.

Na plavání je třeba si přivstat, začíná v půl osmý, ale rychle uteče. Učí se tam správný techniky plavání včetně foukání do vody, takže jsem občas měla pocit, že nemám dostatek kyslíku a že se dosim... :D Ale rychle to přešlo a teď se správnou technikou plavu na moje poměry rychle. Učí se znak, prsa a kraul, ale na většinu máte k dispozici destičku a tak to opět neni nic strašnýho.

Za oba dva semestry těláku dohromady je zázračný jeden kredit.
Na každý blok sportu můžete mít jednu neomluvenou absenci, když máte druhou, už jí musíte nahradit (všeobáci maj hodně termínů, tak neni problém se k nim vecpat). 


Základy lékařské terminologie alias latina

Těšila jsem se, že mě jazyky po ukončení střední školy už nikdy nepotkají. Bohužel jsem nějak nerozluštila latinu pod timhle názvem, a tak jsem pak byla jako jazykový antitalent poměrně zklmaná, ale naštěstí se jedná jenom o jeden semestr zakončený písemnou zkouškou. Jsou za ní dva kredity. 

Nás zubaře jí učil pan H., takovej mlaďoch a ačkoli jsem si to v zimním semestru nemyslela, tak je vcelku benigní :))

Konaly se jenom cvika, na kterých byla účast kupodivu nepovinná, nicméně doporučená. Dělaj se tam různý cvičení a vysvětluje se tu látka.
Pan H. má svoje materiály, který posílá na společnej mail a je vhodný je před daným cvičením prostudovat.

V průběhu semestru se píšou dva testy, který když napíšete na víc než 70%, tak nemusíte psát zápočťák a ještě před Vánocema si tak udělat zkoušku.

Doporučuju to nepodcenit, ačkoli se latina zdá vedle např. anatomie jako takový prdnutí. Neni příjemný psát zápočťák :D

Doporučovaná je latina Vestibulum od Svobodový, ale nutná neni, doporučuju vyčkat, co vám řekne vyučující.


Lékařská chemie a materiály v zubním lékařství
Ach, ty nenáviděné matroše... :D Jak už název napovídá, učíte se tady vlastně celou středoškolskou chemii (organiku, anorganiku, fyzikální chemie) a stomatologický materiály, o čemž se asi teď nemá cenu rozkecávat.

Opět tu jsou cvika a přednášky, kam chodí ještě míň lidí než na fyziku, ale navíc ještě ,,semináře".
Na cvikách jste podle kruhů, každej kruh má v tu danou chvílii ,,svýho" učitele. U našeho ročníku to byla hodná paní F. a pan B., což je mimochodem fakt týpek. Obecně se okolo tohohle předmětu pohybujou jenom samý ,,v pohodě" lidi, takže není se třeba čeho bát. Na cvikách vždycky děláte nějaký pokusy, u kterejch si bohužel výsledek nelze moc dobře vymyslet, ale vyučující chápou, že jsme zubaři a ne chemici.

Během praktik vyplňujete vytištěný protokoly, který předem dostanete spolu s takovym návodem na ročníkovej mail. Protokol pak odezdáte ideálně příští hodinu, ale jde to i po delší době.

Kromě přednášek a cvik tu jsou ještě ty semináře. Jsou to vlastně povinný přednášky, kde se probíraj stomatologický materiály a ne vždycky je ten seminář v úplně vhodnou dobu, takže občas tam někdo usne.

Zkouška se skládá na konci zimního semestru spolu s latinou a fyzikou. Taháte si kvadruplet - jednu otázku z organický, jednu z anorganický, z fyzikální a ze stomatologických materiálů. Letos se na tom docela vyhazovalo, tak 3-4 lidi zkoušku museli opakovat, ale jinak to nebylo žádný dráma.

Jestli jste na zubech, určitě se k vám dostanou vypracovaný otázky na chemii. Bohatě to stačilo, žádnou knížku si nikdo nekupoval :)

Dohromady na cvikách a na seminářích můžete 3x chybět a nikdo po vás nebude chtít žádnej papír od doktora a jiný potvrzení. 

Za chemii dostanete 5 kreditůBiochemie a patobiochemie
=pokračování Lékařské chemie a materiálů v zubním lékařství, tentokrát ale v letnim semestru.

Taktéž existují cvika, na kterých se vyplňují protokoly, který musíte odevzdat, taktéž existují semináře, na kterých polovina z přítomných usíná a taktéž existují přednášky, na který skoro nikdo nechodí.

Ježiš, tohle jestli si přečte někdo z ústavu...

Letní semestr se pro tento předmět ukončuje zápočtem, který zahrnuje písemný test na metabolický dráhy a lehký to moc neni.
Dál musíte vykonat praktickou zkoušku, kde dostanete zadaný nějaký pokus (ale pozor, může to bejt pokus i ze zimáku!) a ,,teorii", kterou musíte vysvětlit, třeba jak funguje pufrovací systém ve slinách.

Ale můžete si tam nakrást rukavice na pitvy... :D

S absencí je to stejně jako u Lékařský chemie.

Za biochemii dostanete 5 kreditů.

Ano, i tahle ruka je moje. 


Biofyzika
Vcelku ucházející předmět, který se vyučuje jenom jeden semestr a je zakončen zkouškou o 40 ti otázkách. Zubaři, modlete se, aby i tento rok zkoušel pan J. :D

Výuka probíhá ve formě cvik a přednášek. Na přednášky chodí asi tak deset lidí, cvika jsou povinná a zkouší se na nich z probírané  a již probrané látky.

Na cvikách se vyplňují protokoly, který se pak odesílaj elektronicky na konci semestru. Když vám něco nevyjde, doporučuju hodnoty upravit tak, aby vycházely a nebo tam napsat, že ,,výsledek byl způsoben nepřesným měřením" :D Jste rozdělaný na skupiny o 4 lidech a každej tejden děláte něco jinýho, skupiny se na úlohách točí. Jsou tam úlohy jako měření ostrosti zraku, měření krevního tlaku, měření polotloušťky ( -_- to poznáte teprv), audiocosi, měření bazálního metabolismu atd... Až na výjimky (třeba ta polotloušťka) to jsou zajímavý věci, který vám i něco řeknou o vašem těle. Může si změřit tloušťku vlasu i silu svého dechu, což neni od věci :)
Čas od času si vás vytáhne někdo na zkoušení. Nenechte se zmást, když na vás bude dotyčný koukat jak na debila, dělaj to všem. Hlavní je něco povídat.Když na cviku chybíte, nic se neděje, ale musíte si ho nahradit po skončení všech témaitkcýh okruhů někdy po Vánocích tuším. Když budou všichni chodit poctivě, můžete tam být tím pádem i sami :)

Zkoušku hodnotím jako středně těžkou. Neni to taková zkouška jako třeba z latiny, ale taky to neni zkouška z anatomie. Já osobně jsem se na ní učila asi 4, 5 dní a stačilo to na dvojku. Otázek je 40 (nebo 42, už nevim a nechce se mi to hledat) a taháte si 3x. Existujou vypracovaný otázky, který se k vám, jste-li zubaři, jistojistě dostanou, takže vyčkejte. Když kupovat knížku, tak skripta základy lékařské biofyziky, ale stejně to otevřete jenom před zkouškou (nebo lehce na nějaký zkoušení). Vykašlete se na nějaký ty medicínský biofyziky, to je pro zubaře blbost.

Dostanete za ní 5 kreditů. 

Anatomie
O anatomii jsem se dosti rozkecávala tady. Je to článek o 2 944 slovech, tam snad tam najdete vše potřebné :)


Anatomická pitva
Psala jsem o ní tady.


Histologie a embryologie
Navzdory všem řečem o sedmihlavých saních na Purkyňovo ústavu musím konstatovat, že jsem potkala jenom ty, co měly hlavu jenom jednu.

Jako zubaři máme histolu poměrně ,,ízy". Je v ní ale zahrnuto všechno potřebné, co bychom měli pro svůj obor zvládat.
Konají se přednášky a cvika.

Přednášky jsou brutálně brzo ráno, v zimáku od sedmi, v letňáku od půl osmý. Ale jsou fajn, hodně se na nich kreslí a přednáší je jenom paní doc. Jar., která je co se týče poměrů na Purkyňáku fakt v pohodě. Má v tom systém a řekne to, co chce u zkoušky slyšet. Jestli se dokopete a vstanete na přednášku a podaří se vám zůstat vzhůru, určitě si z toho něco odnesete. Já nejsem moc histo-člověk, a už vůbec ne ranní člověk, ale ti, co chodili, prošli histolou úplně v pohodě co vím :)

Cvika z histoly pro mě byly vždycky dvě hodiny muk a nesnesitelný nudy, to svět nezažil. Jaksi jsem v těch 50 shades of pink a v miliardě druzích vazivových buněk nenašla zalíbení. Po probrání látky byl vždycky čas na to podívat se na preparáty. Občas to byla sranda. V zimnim semestru se psaly nějaký testy, v letňáku se spíš zkoušelo + psal se test, kde jste museli poznat preparáty. 

S trochou nadsázky lze říct, že po roce výuky histologie jsem se naučila na preparátu najít tukový buňky. 

Kdo uhodne, co je na tomhle histologickym preparátu? :)))
A ještě jeden easy pro zelenáče :)

Na cvika s sebou noste atlas a na cokoli se ptejte asistentek/lektorek, jsou moc milé a rády vám všechno ukážou :)

Zkouška je na konci prváku.

Žádnej test před zkouškou zubaři nepíšou, jde se rovnou na zkoušení k paní doc. Jar., nikdo jiný zubaře nezkouší. Když projdete, tak jdete na preparáty k panu B., kde dostanete 3 sklíčka, budete muset poznat, co tam je nařezaný a pod mikroskopem to poznat.

U zkoušky z histoly stejně jako u anatomie doporučuju kreslit.

Výborný jsou schémata v Olomouckých skriptech, obzvlášť v embryologii a hodně věcí se dá překreslit i z prvního dílu, z obecky.

Učila jsem se hodně ze skript, je to hezky a jednoduše vysvětlený a myslim si, že zubařům to booohatě stačí.

Doporučuju taky půjčit si v knihovně Histologii pro stomatology od Kliky. To je taková stará tlustá rozpadlá knížka, GIT je tam rozepsanej asi na milion stránek a zuby asi na miliardu. U zkoušky je na to hodně kladen důraz. Zkouška je sice o něco lehčí než to mají kolegové ze všeobecného, ale rozhodně ne zcela jednoduché, letos se poměrně dost vyhazovalo.

Mimochodem UHIEM (Ústav histologie a embryologie) má webovky, který se hodí znát... A který vypadaj jako sto let před opicema :)))
Čím víc si myslíte, že to neumíte, tím líp to umíte.  
Orální histologie a embryologie aneb ,,Orál"
Kdo by nechtěl mít předmět, kterýmu by řikal orál, že...

Je to speciální předmět pro zubaře v letnim semestru zakončený zápočtem. Zápočet se skládá ústní formou, tahají se dvě otázky - jedna z histologie, druhá z embryologie.

Předmět se týká histologické stavby a embryonálního vývoje struktur v puse a okolí - zuby, jazyk, sliznice tváře, rty, dáseň, slinné žlázy, štítná žláza atp... Prostě zub rozepsanej asi na tisíc stránek v růžových barvách. Díky bohu existují vypracované otázky - chodíte-li na 1.LF UK na zuby, dostanou se k vám :)


Preklinické zubní lékařství
Stěžejní a zároveň jediný zubařský předmět na 1.LF v zubařskym prváku.
Za cíl si klade z nás, coby zubama vůbec neposkvrněnýma lidí, vychovat do konce června takové tvory, které budou bazálně rozumnět problematice zubního lékařství a budou orientovaní v oboru. Další prohloubení znalostí přichází v následujících ročnících, kdy nás čekají samotné podobory, třeba v druháku to bude endodoncie a kariologie ( zjednodušeně: endodoncie je ,,čištění" kořenových kanálků, když se kaz dostane příliš hluboko a nebo se vám staně nějaký ošklivý úraz, kariologie je obor zabývající se zubním kazem a jeho léčbou)

Předmět se vyučuje ve formě cvik (praktik) a přednášek.

Nejprve ty přednášky: Na ty se skutečně vyplatí chodit. Ze začátku se probírá morfologie zubu, později třeba zubní kaz, plak, záněty dásní, preparace zubního kazu a postupem času se dostanete i k takovým věcem jako je obličejová a čelistní chirurgie (maxilofaciální chirurgie), základům endodoncie, paradontologie, pedostomatologie, hygienickému režimu zubní ordinace nebo zásadám správné aplikace lokální anestezie.
Moc učebnic neni, můžeme se učit tak maximálně z Mazánka, kterej neni úplně š'tastně napsanej a je potřeba z něj znát opravdu skoro každý slovo... Takže přednášky vám v tom pomůžou, ty lidi, co přednášej jsou ve většině opravdu dobrý. Hlavně z toho, co se probírá na přednáškách, budou i zápočtový otázky, ale o tom až později.


Cvika se konají jednou týdně ve ,,fantomárně". To je místnost, kde jsou cvičební panáci (fantomové), kterým můžete vrtat do pusy. Ten sylabus cvik není úplně nejšťastnější, mohlo by tam být víc prostoru na preparování, ale to by se časem s postupováním v ročnících mělo upravit. Zvlášť když se přijímá čím dál tím míň zubařů (letos jich je asi 45 co vím). Nejprve se zuby kreslí ze všech úhlů, pak modelují ze sádry, z vosku na modelu čelisti, pak se přejde k samotnýmu vrtání (preparování) - nejprve na destičkách, kde trénujete různé druhy kavit (děr:D), pak na kosti, pak na zubech přímo.
V letnim semestru se pak vrtá o něco míň, místo toho máte takový ,,náhledy" do různejch oborů stomatologie - paradontologie (dásně, kostní lůžko zubu apod. a jejich nemoci), endodoncie, chirurgie, pedostomatologie aneb dětské zubní lékařství, dostanete se i přímo na kliniku, kde budete mít takovou ministáž na rentgenologickym oddělení, budete se učit šít a podobně.

Občas mi přilítně fakt vtipnej dotaz: 
,,Jak se učíte vrtání? To to vrtání a trhání trénujete na mrtvolách?... "


Kámen úrazu je vždycky zápočťák. Skládá se vždy na konci semestru, takže si to protrpíte jak v zimě, tak v létě. Většinou je ten test úplně na hovno poskládanej. Ke splnění je potřeba získat 15 bodů z 20ti, přičemž ten test je multiple choice a hodnotí se jenom úplně zodpovězená otázka.
K tomu, abyste ho napsali, je třeba asi tak 4x přečíst Mazánka a naučit se doslova, co padne na přednáškách. Ty otázky jsou často nejednoznačný, ptaj se na pitomosti a bazírujou na maličkostech, který často nejdou ani dohledat. Na první pokus to napsalo u nás pár lidí, na druhý asi 10-15 a na třetí pokus šla půlka ročníku. Ten už je ale ústní. 
Na druhou stranu je tohle příjemný v tom, že ten zápočet můžete dělat xkrát. 
Zkouška je na konci druháku a z vyšších ročníků mám echo, že to fakt neni sranda. Od třeťáku se jde na lidi a oni si musí být jisti, že to opravdu ovládáte. 

Na začátku roku se mi zdálo, že preklinika bude jenom takovej doplněk k anatomii, ale letní zkouškový ukázalo, že tomu tak neni a že to je plnohodnotnej předmět, který se nevyplatí podceňovat. Zvlášť, když vás to jednou bude vlastně živit. Propedeutika (preklinika) se nikdy neztratí  ať se jedná o jakejkoli obor a ve finále si myslím, že ti, co na to šli třikrát, na tom pak budou líp než ti šťastlivci, co to udělali napoprvý.

Kdo se chce podívat na takový subjektivní shrnutí prváku, může kliknout sem

Jinak se můžete těšit na články ,,Co jsem zač" a ,,Všeobecný vs. zubní vol. 2". Uvidíme, co napíšu dřív :)

5 komentářů:

 1. Ahoj, nedávno jsem našla tvůj blog a jen jsem ti chtěla napsat, že ho naprosto hltám. V květnu maturuju na gymplu a zubní je můj sen. Tvůj blog mě nesmírně motivuje k tomu, že to neni nereálný a že se vyplatí makat! Díky moc a rozhodně piš dál! :) Mám nesmírnou radost pokaždé, když vidím nový článek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, jsem moc ráda, že se ti můj blog líbí a je užitečnej :) Snad se na zuby dostaneš, je to super obor, už bych nestudovala nic jinýho! :D :)

   Vymazat
 2. Ahoj, super článek :) ten první histologický preparát vypadá jako nějaká nově objevená planeta :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, no vidíš, planeta mě teda nenapadla :D Mě to spíš připadá jak prso :D

   Vymazat
  2. já jsem myslela celé to kolečko, i s tím bílým :D ale jo, bez toho to opravdu tak vypadá :D

   Vymazat