úterý 11. srpna 2015

Zubařský pitvy

Ačkoli nestíhám psát články tak, jak bych si představovala a popisování pitev nebylo zrovna to, co by většinu lidí dle mého zajímalo, slíbila aspoň kratičkej článek na téma zubařšký pitvy. A sliby se maj plnit nejen o Vánocích :)

Budu se snažit popsat to co nejdecentněji, ale přeci jenom když okolo toho budu chodit jako kolem horký kaše, zase se nic nedozvíte…

Depresivní, co?

Zubařský pitvy probíhaj jenom v letňáku, v zimáku pitvaj jenom všeobáci.

Na pitvách se tedy probírá i to, co všeobáci napitvali v zimáku (tzn. pohybová soustava, především svaly) a věřte, že naučit se svaly předloktí po vrstvách v tak krátký době je téměř mission impossible, když jste se na to před půl rokem vykašlali, natož je poznat :D

Co je fajnový je to, že pitvy probíhaj až skoro na konci letňáku, tzn. v době, kdy je probraná už veškerá látka a vy byste měli tzv. ,,jenom opakovat”. Jste tedy ve výhodě oproti těm chudákům, co pitvali hned na začátku letňáku a v programu pitev byla látka z celého semestru.

Pitvá se tři týdny každý den. Pitvy vychází na ty svátky v květnu, takže ve finále to jsou dva tejdny po 4 dnech a pak nějaký ty opakovací dny. Dohromady se pitvá 12 dní.

Každej kruh dostane dvě těla. Na jednom těle se ,,pracuje”, tzv. můžete si na něm cokoli najít, objasnit, rozříznout, první den je tedy zcela nedotčené. Druhý tělo je už vypreparovaný, u něj se můžete učit, zkoušet se navzájem, hledat cokoli…
Je příjemný, že jak je nás na zubnim opravdu málo, tak se k tělům dostanou skutečně všichni a leckdy může preparovat celý kruh najednou (naše kruhy mají letos okolo 10 ti lidí).

Každej den je na programu něco jinýho, nejprve zkoumáte struktury pod kůží, pak svaly, vnitřní orgány atd. 

Každý den před začátkem samotného pitvání vás naženou do přednáškárny, kde vám nejspíš pan B. udělá kratičkou přednášku o té oblasti, kterou máte tedn den vypitvat. Řekne vám, na co se máte zaměřit, na co si dát pozor a čím se nezabývat.
Pan B. je opravdu vtipnej a často má vtípky s podtextem morbidnosti, nechutosti a nebo sexuality, ale většinu studentů to opravdu baví a myslím si, že i díky tomu se na jeho přednáškách neusíná :)


Zpočátku se všichni drží zpátky, postupem času, kdy se blíží popitevák, se všichni začnou čím dát tím víc v preparátech ,,hrabat”.

Mimochodem velká sranda je vymývání střev, obzvlášť ilea, vřele doporučuju. 

K dispozici tam mate svýho lektora a demonstrátory. Lektor má v průběhu pitev zkoušet, ale leckdy jsou opravdu mírní a je jim jasný, že když začínáte školu v 7 ráno a končíte v půl šestý večer pitvama, že jste se toho na dnešek asi moc nenaučili. 
Jak lektor tak demonstrátor vám pomáhají s preparováním, dělají ,,složitější” věci, ukazuje zajímavosti a když nevíte, co v pinzetě držíte, prozradí vám to. Taky se dělí o to, z čeho daní vyučující zkouší a nebo nezkouší.

Popiteváku (zkoušení, který zakončuje pitvy, u těla sedí nějakej týpek - a nebo typka - se spoustama titulama a ptá se vás na různý věci.. :D) jsme se všichni báli. Někdo oprávněně, někdo neoprávněně :D Naštěstí jsou zkoušející rozumní a zubaře nezkouší z úponů svalů na končetinách. Když se na něco zeptají ze svalů, tak je to buď nějaký svalík na obličeji, hodně často na krku (protože jsou super vidět a jsou i důležitý) a nebo takový ty basic svaly končetin jako je trapezius, deltoideus, biceps a triceps brachii, quadriceps a biceps femoris, adduktory stehna, vcelku s velkou pravděpodobností se tam zeptaj i na inervaci. 

Pokud budete mít dobrýho lektora, z jeho neustálýho opakování pochopíte, který oblasti těla jsou nejdůležitější…

Často se ptaj na cokoli z hlavy - svaly, inervace čehokoli, obzvlášť inervace jazyka, trigeminus v jakýkoli podobě, cokoli na krku - svaly, probíhající nervy, cévy (!! umět ,,jak když bičem mrská” A. carotis ext. včetně a. maxillaris jak se větví a v. jug. int. et ext.!!), často se taky ptaj na arcus venosus juguli, to je taková jejich oblíbená blbost, mediastinum - rozdělení a obsah, trigona na krku s obsahem a ohraničením, dokonale umět popsat srdce, aortu v jakýkoli podobě (její větve), a. et v. iliaca communis, ext. a int., často se ptaj taky na  cévní zásobení žaludku, na nepárový větve aorty abdominalis, takže umět s dokonalostí jednotlivý větvičky, obzvlášť rádi maj truncus coeliacus a jak se větví a. hepatica communis… Pak samozřejmě aspoň bazálně popsat orgány. Taky je hodně zajímaj játra. Z nervů ještě umět popořadě vyjmenovat plexus lumbalis a sacralis včetně toho, co ten nervík dělá. 
Dál bursa omentalis, břichno v jakýkoli podobě, zásobení cévní střev, baze lební a najít hlavový nervy, otisky jakýchkoli orgánů na jakémkoli orgánu... Je toho hafec, nebudu řikat že ne... :D


Minulej rok zkoušel pan B., pan H., a další, který si nepamatuju. Neudělalo to vcelku asi 5-10 lidí, ale na druhej opravnej pokus už s tím vcelku nebyl problém. 

Tak, já jsem se úplně vyčerpala z mých vzpomínek. Kdyby vás cokoli zajímalo, jsem tu pro vás ;)
Jak dole v komentářích, tak na asku a nebo na mailu.

Příští článek bude zas o něco zábavnější, snad zpracuu ten slibovaný článek ,,Co jsem zač" :)

10 komentářů:

 1. Super článek! Docela se začínám těšit :)
  (ale teda..čtvrtej odstavec od konce jsem radši přeskočila :D)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda, kolegyňko:))) hele přeskočit to byl fakt vcelku dobrej nápad :D

   Vymazat
 2. Každej kruh dostane dvě těla - to mě fakt rozesmálo. :DD Postupně mi trochu zmrzl úsměv na rtech, zvlášť když na všeobku budem probírat fakt všechno, hmm. :D Jinak super článek, jako vždy. :P :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co tě na tom rozesmálo? :D Hele zas tak strašný to neni, trochu ze sebe dělám mučedníka.. :) Je to zvládnutelný ;)

   Vymazat
  2. Asi ta syrovost. Jak kdyby se nejednalo o lidský těla, ale dali vám na stůl kdo ví co a řekli: "Ták a teď si hrajte." :D :)
   No, to doufám, že to nebude tak hrozný. :D Však uvidíme sami za rok. :))

   Vymazat
  3. Jo, ale ono to tak skoro je :D Nebo se jim taky dá říkat tím slovem na sedm písmen začínajícím na ,,m". :) Těšim se na články z prváku ;)

   Vymazat
 3. A jak si na tom Blondynko soucasne ty s danyma vetvema ruznych arterii nebo nerviku? :D Ja si treba doted pamatuji plexus lumbalis diky pomucce "In India Gibt es Kein Frisches Obst (nervus iliohypogastricus, ilioinguinalis, genitofemoralis, cutaneus femoris lateralis, femoralis, obturatorius)". A. maxillaris a dalsi uz pokulhavaji, ale co, v praxi je to stejne k nicemu ;D ;).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hele něco jsem pozapomínala, ale vcelku snad docela dobrě, mám ráda učení se větví větví větví :D poučku jsem neznala, achjo. -_- jo, k ničemu to je. Ale dá se s tim machrovat před spolužákama ze střední :D

   Vymazat
 4. Ahoj, jak se to dává ta pitva psychicky? není to moc depresivní? Jak se na to zvykneš?Díkyy

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, ze začátku je to trochu šok a nezvyk, ale pak si člověk velmi rychle zvykne :) nebála bych se toho :)

   Vymazat