neděle 5. října 2014

První týden na fakultě

Tak jsem se konečně dostala k tomu, abych napsala své první dojmy ze školy. 

Z vaší návštěvnosti, která se včera vyšplhala do rekordních výšin, jsem usoudila, že i vy se těšíte na nový článek. Tak jdem na to :)

Jako první přednášku vůbec jsme měli všichni preklinické zubní lékařství. Strašně se mi líbilo, jak pěkně to vyšlo, že jsme začínali pěkně tématicky a se stylem.
Jinak se furt nemůžu vzpamatovat z toho, jak dobrá je na naší fakultě organizace oproti jiným fakultám. Třeba prý na fildě a na peďáku (samozřejmě je to obor od oboru) je to něco katastrofálního, co jsem slyšela od mých spolužaček... Ale tady? Jako vzhledem k tomu, že jsme na vejšce a já si to představovala mnohem krutější, se o nás staraj fakt pěkně. Studijní referentka rozesílá maily s tim, kdy a kde máme co udělat, na stránkách ústavů najdete přes logické proklikání všechny informace, které si jenom můžete přát a na ročníkový mail nám chodí už první materiály od učitelů.
Anatomie
No co vám budu povídat... Na jedno české slovo na přednášce připadalo 10 latinských.. :D Lehce jsme byli poučeni o základních směrech v těle a už se jela normálně přednáška o osifikaci kosti, kde mělo hodně všeobecňáků přeci jen náskok, protože některé skupiny už z čehosi psali. Nebo alespoň tak se to ke mně dostalo. Jinak jsme spojený na přednášky z anatomie s všeobecňákama, fakt bomba. První přednášku si tam nebylo kde sednout, navíc se prý probírala látka, kterou snad jako zubaři ani probírat nemáme či co... uklidňující bylo zjištění, že na další přednášce si už bylo kam sednout, neboť to někteří už vzdali.
K učení: Jako k jednomu z mála předmětů jsem usedla právě k anatomii. Tak trochu se mi zdá, že bych můj blog měla přejmenovat na ,,Z blondýny malířkou," protože těch obrázků, co jsem za minulý týden nakreslila, jsem nenakreslila za celou střední. Mimochodem kreslení je fakt fajn způsob učení (nebo to aspoň tak vypadá), protože to donutí člověka přemýšlet o souvislostech o o uspořádání různých věcí v prostoru.
A k anatomii samotné? Asi tak miliarda pojmů. Každej hrbolek, výčnělek, jáma, jamka, drsnatina, rýha, zářez a bůhví co ještě má minimálně dvouslovný latinský název. Uklidňuje mě ten fakt, že většina z těch názvů je alespoň odvoditelných a má logický základ i v češtině.

Histologie
Prý o něco lehčí těžká sestřička anatomie. Mně se zatím líbila, měli jsme ale zatím jenom jedny praktika a jednu přednášku, kde jsme probírali buňku a organely a to já ráda. Přednáška mimochodem byla zatím velmi srozumitelná a zábavná.

Lékařská terminologie
Pod tímto názvem se chovává latina. Zatím k ní nemám co říct, protože jsme zatím nijak nic moc nedělali.

Biofyzika
Ač se ke mně dostaly takové zvěsti, že to je celkem nudný předmět (čemuž jsem ochotna uvěřit), musím říct, že přednáška jako taková byla velmi zábavná. Přednášející byl opravdu vtipný a hezkým způsobem se nás snažil udržet vzhůru. ,,Teď se slečno usmějte, protože to, co teď řeknu, má být vtipné."

Lékařská chemie a materiály v zubním lékařství
Spoustě lidí to nepřipadalo zábavné, ale mě ano. Já chemii obecně celkem můžu, takže jsem byla ráda, že jsem si zopakovala základy a na dentálních materiálech se dozvěděla, že při použití dvou různých kovů v dut. ústní může vznikat primitivní galvanický článek, což mě upřímně pobavilo...

Preklinické zubní lékařství
Na přednášce jsme se zatím dozvěděli o značení zubů, o našem oboru a o oborech, s nimiž jako stomatologové budeme spolupracovat. Praktika byla snad to nejlepší, co jsem za tento týden zažila. Na nich jsme kreslili zuby a dostali jsme dokonce i domácí úkol ;) Líbí se mi, že už od začátku děláme něco manuálně, protože když nic jiného, tak je to pěkné zpestření. Příště prý snad budeme vyřezávat zub ze sádry. ,,...a přineste si náplasti, protože se určitě pořežete."


A na závěr něco mimo předměty... První týden ve škole jsem:


 • pochopila, čemu se říká mastná tyč -_-
 • nepochopila, proč musíme mít při kreslení zubů na sobě bílý plášť. Ale vypadá to pěkně, o tom žádná.
 • si začala připadat jak debil.
 • si neoblíbila všeobecňáky, protože s nima máme přednášku anatomie a nemáme si kde sednout
 • začala litovat všeobecňáky, protože je jich všude strašně moc.
 • přestala litovat všeobecňáky, protože maj týdně míň hodin než my.
 • se začala učit anatomii, ačkoli jsem doufala, že ten moment nikdy nepřijde.

28 komentářů:

 1. Co máš proti všeobecnejm? My si o vás zubařích taky myslíme svý a necpem vám to :D A ještě by mě zajímalo, jaký obrázky jsi minulý týden kreslila, vždyť se brali jenom kosti horní končetiny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nemám proti vám nic, jen je třeba brát můj článek trochu s nadhledem ;) Kromě kostry horní končetiny jsme malovali cca 6 obrázků zubů.

   Vymazat
 2. Jsem ve čtvrťáku na všeobecném a při přednáškách si stále nemáme kam sednout, je nás moc, tím se netrap :) Po pár týdnech to opadne, většina stejně usoudí, že je lepší jít na pivo do Uteru. Ať se ti u nás líbí!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Doufám, že máš pravdu. A dost možná za pár týdnů budu jedna z těch, co nakonec na to pivo půjdou taky :D
   Díky a přeju hodně štěstí do čtvrťáku!

   Vymazat
 3. som slovák, ešte len v 3 ročníku a tvoj blog som našiel a rád ho čítam, takže máš tu fanúšika, viac viac viac článkov! keep it up :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za přízeň, snad se ti můj blog bude líbit i nadále :)

   Vymazat
 4. A co kupování nějakých drahých materiálů a vrtání zubů, taky se brzo dočkáte? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kupovat nic drahého snad nemáme, všechno nám ve škole poskytnou :) Vtat budeme zanelouho, teď ještě modelujeme zuby atp...
   Jediný, co si budeme moc připlatit, jsou třívrstevné zuby na fantomy. Fakulta prý poskytuje jenom jednovrstevné zuby, na kterých se sice vrtat naučíš, ale přeci jen na těch třívrstevných líp poznáš, kde už jsi v dentinu atd... :)

   Vymazat
 5. Ono je to strašná sranda čítať prvácke blogy, plné entuziazmu a nadšenia z prijatia, kde si detičky myslia, že najťažšie, čo ich stretne je anča (10 strán kostí sa naučiť v prváku za týden- nesplniteľný úkol) :D Každopádne, nech ťa optimizmus neopúšťa :)
  P.S.: tiež som na LFMU (všeobecné) začínala ako bloncka :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale my si nic takového nemyslíme. Jen je to prostě nápor po střední, nezvyk, nic víc, nic míň. Jsme si vědomi toho, že přijdou daleko horší a těžší věci ;-).

   Vymazat
  2. Keď som v září sprevádzala na dni otvorených dverí na našej fakulte, tak budúci maturanti sa väčšinou pýtali na anču a na "študentský život".
   Na anče je najhoršie asi to, že po strednej sú deťúrence zvyknuté na iný študijný režim, kde naučiť sa 600 strán (A5) na maturu bolo dosť vyčerpávajúce a tu je 600 strán taká slabšia skúška :) Ale to sa po čase dá do pohody ;)

   Vymazat
 6. Musíte ve škole nosit jen bílé oblečení s pláštěm, nebo můžete mít i své barevné? :) :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :D No hele na přednášky si můžeme jít v čem chceme, ale na praktika musíme mít plášť oblečený přes oblečení (to může být normálně barevné) :)

   Vymazat
 7. Ahoj. :-)
  Jsem sice jen v druháku na gymplu, ale už se celkem začínám zajímat nad vysokou školou a chtěla bych jít na medicínu. Někde na internetu jsem četla, že na 1.lf nesmíš mít z předmětů f,ch,bio 3 na vysvědčení. Nepsala si v nějakém článku, že si měla 3? Zajímalo by mě jak to je, jestli tam mám ještě šanci nebo jestli to byla jen nějaká mylná informace. Díky za odpověď a ať se ti daří ve studiu! ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud nejdeš na průměr, je úplně jedno jaké máš známky.

   Vymazat
  2. Je to přesně tak, jak píše DentistaCZ :) Pokud půjdeš na medicínu přes přijímačky, můžeš mít klidně samé čtyřky a všem to bude jedno. Ale když to chceš zkusit bez přijímaček, tak konkrétně na 1.LF musíš mít průměr do 1,2 a žádnou trojku na vysvědčení. V praxi je ta hranice pro přijetí ale mnohen nižší (okolo 1,12 tuším).

   Vymazat
 8. A kolik hodin se přibližně učíš během všedních dnů a o víkendu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Během všechních dnů se učím prakticky pořád... :D Při cestě do školy i ze školy se něco učim nebo aspoň něco čtu, pak v podstatě až do té doby, než jdu spát... A o víkendech vždycky, když nemám nějaký program a mám trochu času.
   Ale zatím mi to nijak nevadí :)

   Vymazat
 9. ahoj, jaky planujes dalsi clanek? :) moc se tesim :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, no pár nápadů už mám, ale klidně se nechám inspirovat, máš-li tip ;)

   Vymazat
 10. na začiatku keď si rozbehla tento blog, pridala si jeden článok, kde si tvrdila, že ako zubár, sa nebudeš mať učiť "veľa" anatómie, tak prečo tak veľa kníh? len sa pýtam :P

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj :) Ano, to jsem psala. Říkal mi to kamarád, již vystudovaný zubař, že u nich tolik nehrotili třeba dolní končetinu a tak. Bohužel časy se mění a my to nyní máme v podstatě ve stejném rozsahu, jako to mají všeobecní lékaři. Nebo se mi to alespoň tak zatím zdá :)

   Vymazat
 11. ahoj, kdy bude dalsi clanek? :) moc se na nej tesim

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj,
   to vůbec nevim. :D možná v průběhu následujícího týdne, ale uvidim, jak budu mít čas a nápady.

   Vymazat
 12. Nic nemáte ve stejném rozsahu :D všechno máte kurevsky lehčí :DD úplně všecičko :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máš pravdu. Máme to lehčí, budeme studovat jenom 5 let a pak hned po škole budeme brát nehorázný prachy. Neber to ;)

   Vymazat
 13. Přeju ti to :-) ... Ser na kretoše co ti píšou jak to máte lehké... Lehké to nemaji ani zubaři ani všeobec. a ani bc zdr.obory jako fyzioterapeuti,sestřičky! :-) na anču doporučuju kartičky ... Interaktivní atlasy na tablet,pc :-) videa na YT :-) ... Já se bojím fyziky, ale musím se s tím poprat! :-D a podzim je shit! ... :-\ zlaté léto! :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím, každá vysoká škola a kterýkoli obor je především o tom poprat se sám se sebou, překonat své možnosti a je jedno, jestli daný student je na medicíně a nebo na ekonomce. :)
   Kartičky zkusím, děkuji za tip! :)

   Vymazat