neděle 13. července 2014

Všeobecné, nebo zubní lékařství?

Nějakou dobu jsem váhala, jakým článkem začnu. Nakonec jsem usoudila, že články budu řadit tak, aby měly určitou chronologickou posloupnost.

No a čím jiným všichni začínáme, než rozhodnutím se pro daný obor?
Dnešní článek bude tedy především to ty, co stále váhají mezi všeobecným a zubním lékařstvím.

Kdy se rozhodnut
Zkrátím to - čím dřív, tím líp. Mužete pak svému cíli lépe přizpůsobit svou přípravu a zvýšit tak svoje šance, že vás přijmou. Například já věděla už od mala, že chci být zubařkou. Začala jsem se na přijímačky učit fakt brzo (na podzim roku 2013) a podle mě to byl jeden z momentů, který rozhodl o tom, že mě nakonec skutečně vzali. Ale moje kamarádka ze střední školy se rozhodla pro zubní lékařství až někdy v lednu 2014. Měla pak samozřejmě ztíženou startovní pozici a obecně se s něčím pracuje hůř, máte-li na to mň času než ostatní/soupeři. Nakonec šla na všeobecné lékařství, kde si myslím, že bude šťastnější. Ale chtěla jsem tím říct následující: Rozhodnete-li se, že půjdete do zubního lékařství, svoje rozhodnutí už neměňte. 
A hlavně - rozhodujte se sami. Vy tu práci budete dělat, ne vaše maminka/kamarád/soused. Záleží jen na vás a jakékoli uděláte rozhodnutí, bude správné, protože jste ho udělali právě vy. Komu o tom povědět?
Další věc, která se rozhodnutí jít na medicínu (a tím spíš na obor zubní lékařství, kam je kurevsky těžké se dostat) týká, je to, kolik lidí chtete, aby o tom vědělo. Ač jsem celkem extrovert, tak konkrétně u tohohle jsem nechtěla, aby o tom vědělo hodně lidí. Nebyla jsem zrovna pilná studentka (ale zas úplnej debil nejsem ;) a spoustu předmětů včetně třeba i fyziky a seminářů z chemie (na což jsme měli velmi přísného učitele, za něž jsem ve finále ráda, ač jsem celý třeťák a čtvrťák brečela, že to nedávám) jsem prolezla s trojkama a ještě jsem byla ráda. Ono neni příjemný, když si na vás lidi z celýho ročníku téměř ukazujou prstem a vidíte, jak si říkájí: ,,Hele podívej na ní, ona (!!!) chce jít na zubní... [pohled opovržení]"
Navíc bych nesnesla ten pocit, kdybych rozkecala po celém mém okolí, kam se hlásím a pak abych se nedostala nikam.
Na druhou stranu pokud jste ten typ člověka, co ho vyhecuje právě adrenalin, tak proč to trochu nerozšířit? :)
Jako ideál se mi tedy zdá následující řešení: Říct to rodině, přítelovi/přítelkyni a pár (nejbližším) kamarádům, kteří vás budou podporovat ve vašich snahách a utěšovat při neúspěších.

Podle čeho se rozhodnout
A dostáváme se k jádru pudla. Přináším tedy tabulku, podle které se můžetee zařadit do jedné z kolonek, potažmo buď do zubního a nebo do všeobecného :)
A berte prosím v potaz, že to je pouze můj zatím jen středoškolský názor, který se po nástupu na fakultu může rychle změnit :)

Všeobecné lékařství
Zubní lékařství
Bodová hranice přijetí (k r. 2014)
217/300
290/300
Délka studia
6 let
5 let
Kdy můžeš pracovat sám
po atestaci (obvykle 3-5 let)
když na to přijde, tak hned
Daší klady onoho oboru

Vetší výběr oborů, na které se můžete zaměřit
Nemusíte se v anatomii apod. tolik učit končetiny

Můžete se rozhodnout mnohem dýl, jakému oboru se budete věnovat
Máte téměř 100% jistotu, že nebudete bez práce

Nebudete se muset celý život koukat někomu do pusy (ale třeba do jiného otvoru…)
Praxe je zakomponovaná do výuky, takže vylezete jaho ,,hotoví” zubaři

Budete plnohodnotnými doktory
Častěji někdo umře na chirurgii než v zubařském křesle

Můžete dělat v kolektivu v nemocnici
Zubaři si slušně vydělávají

Proč jsem se teda já rozhodla pro zubařinu?
Líbílo se mi především to, že budu moct studovat jenom 5 let místo obvyklých 6 let. Zároveň si myslím, že je to pro holku je to lepší volba už jenom kvůli tomu, že tam člověk nemá až takovou odpovědnost (samozřejmě je ta odpovědnost furt obří, ale přeci jen je menší než u chirurga nebo porodníka). Budu tam moct být svým pánem a alespoň trochu si určit složení mé klientely, nebo v to alespoň doufám. Taky si o sobě neskromně myslim, že jsem poměrně manuálně zručná a tak by mi (snad) ta práce mohla jít.
No a v neposlední řadě - na zubnim není (kromě latiny) na rozdíl od všeobecnýho cizí jazyk, což já jako naprostý ignorant jazyků dokážu velmi ocenit :)

A co vy? Už jste se rozhodli?

21 komentářů:

 1. Ahoj, nejprve bych ti chtěla moc poděkovat za tvůj blog, už dlouhou sním o studium zubařiny a jsem moc ráda, že jsem narazila na tvůj blog. Dal mi motivaci a naději, že i bez průměru to jde. Nastupuji do čtvrtého ročníku. Doma mám modelové otázky na 1.LF a na 2.LF, kdybych se nedostala na stomatologii, tak bych raději šla na všeo na 2.LF. Chtěla jsem se tě zeptat, zda jsou modelovky z obou škol podobné, protože se rozhodně nedokážu naučit dvoje ruzne modelovky a bojim se, že když se naučím jen ty na 1.LF, tak na dvojce nemam šanci...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, těší mě, že je ti můj blog přínosem :) Modelovky jsou v principu furt stejný, takže bych se spíš naučila základy a pak projela oboje modelovky, rozhodně se to neztratí :) Na dvojce to prý o modelovkách je, ale je hodně času, v klidu to stíháš oboje ;)

   Vymazat
 2. Ahoj, můžete mi prosím pomoct s výběrem střední školy. Moje vysněné povolání je zubařka, jenže nevím jestli jít na gympl nebo na zdravku.Známky mám 1 a 2 jenže se bojím že na to nemám.Mohla by jste mi prosím poradit ? Děkuji. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě Gympl, na přijímačky potřebuješ chemii, biologii a fyziku v rozsahu, který se na zdravkách obyčejně nevyučuje + na průměr se bere snad jen z gymnázií. A mám na to/nemám na to je jen stav mysli, když se budeš snažit, může se ti to povést, jde jen o tvou píli ;-)

   Vymazat
 3. Mám pocit, jako bych to psala já sama. Je to až neuvěřitelný, jak jsme stejný (odhodlání, názory, trojky na škole (opovrhování ostatních) , manuální zručnost..prostě všechno). Každopádně moc děkuju za tenhle článek, kterej mi strašně pomohl (- především za tu tabulku)! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Všechno jde, kde se chce :) Dík za podporu a přeju hodně zdaru! :)

   Vymazat
 4. Ahoj, taky jsem moc moc chtěla na zubařku, ale bohužel se mi to nepovedlo a ted nastupuji na všeobecné. Nejdriv mi to nebylo líto, ale ted trochu zacíná.. Vystudovala jsem zdrávku a nikdo mi nerekl že jsem vlastne udelala spatne. Blahove jsem si myslela, ze budu mít vyhodu když už neco budu o zdravotnictví vedet, ale az nekdy ve tretim rocniku me usadili s tim že jsem mela jit na gympl - to je duvod proc jsem ty zkousky absolutne nedala. No kazdopadne se chci zeptat jestli by slo snadneji prejit na zubní z vseobecného nebo se stejne prihlásim jako cerstvi maturant a je to jedno? Myslíš že pri studiu zvladnu pripravu na prijimacky.. popripadě myslís ze to má smysl? Děkuji za názor. :)))

  OdpovědětVymazat
 5. Ahoj, díky za přízeň :)
  Že ses dostala na všeobecné lékařství ti vůbec být líto nemusí, je to skvělý výkon. Tím spíš, že jsi šla ze zdrávky! :) Je hodně lidí, co chtěli na medicínů třeba i z gymplu a nedostali se, věř mi.
  Přejít z oboru na obor bohužel u nás nejde, musíš skládat příští rok přijímací zkoušky. Příprava na přijímačky je hodně obtížná. Možná by to s medicínou šlo skloubit, možná ne.
  Uvidíš v prvních měsících školy, jestli tě všeobecné lékařství chytne, resp. jestli stále budeš chtít na zuby, protože studium je v cca prvních dvou letech stejné u obou oborů. Kdyby se ti stále chtělo, asi bych to v prváku udělala tak, že bych se od letního semestru učila na přijímačky a současně chodila do školy, ale asi bych nešla v červnu na zkoušky. Pokud by se mi povedly přijímačky, šla bych na podzim do prváku na zuby a kdyby to nevyšlo, máš pořád celý prázdniny na to dodělat si zkoušky, na který jsi nešla v červnu. Tohle je srašně individuální.. Vůbec se podle toho nemusíš řídit, napsala jsem jenom, jak bych to zřejmě udělala já...

  OdpovědětVymazat
 6. Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda nevíš, jaký rozdíl je mezi oborem ,,zubní lékařství'' a stomatologie? Nějak pořád nemůžu vykoumat ten rozdíl :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, je to to stejný :) na některých fakultách se dříve zubnímu lékařství říkalo stomatologie, jde v postatě jenom o jméno akreditovaného oboru. Náplň oboru je stejná.

   Vymazat
 7. Ahoj, muzu se zeptat, jestli se opravdu staci nadrtit odpovedi nazpament z modelovek na 1. Lf ? Pokud mi nebude nejake tema sedet tak misto pocitani se proste naucim vysledky ? Nebo jsou modelovky jen obrazny a muzou me u prijmacek potkat i jine otazky :) dekuju moc za odpoved, tvoje clanky jsou super motivace :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj:)
   Dřív to bylo tak, že se stačilo naučit jenom správný odpovědi podle modelovek, teď už to tak neni. Modelovky jsou jenom tak na ukázku a pro představu, co zhruba by tam mohlo být. Nicméné není od věci si modelovky procházet, zadání otázek je leckdy dost podobné a člověk se pak nenechá nachytat :)

   Vymazat
 8. Ahoj,

  rozhoduju se mezi zubařinou a všeobecným lékařstvím. Kámoška mi řekla že na všeo jsou pitvy, to se mi moc nelíbí (mám slabý žaludek :D) . Jako logicky by na zubním pitvy neměly být, ale radši se zeptám pro jistotu tebe. Jak tam chodí praxe? Pitvy tam nejsou že?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, hele to tě zklamu, ale na zubním jsou pitvy taky :) učíme se normálně všechny soustavy (trávicí, dýchací, rozmnožovací) a k tomu se pojí pitvy, stejně jako potřebujem dost dopodrobna nastudovat anatomii hlavy a krku... pitváme v letním semestru prváku asi dva týdny a pak ve třeťáku asi týden :)

   Vymazat
 9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 10. Ahoj,

  díky za super článek, jsem zrovna na rozcestí a hodlám se konečně kousnout a zkusit se připravit na přijmačky na stomatologii. Škoda jen, že mi to došlo až po roce... Každopádně na gymplu jsem byl přesně stejný typ studenta... trojkař jak víno a schytával jsem často posměšky od ostatních. Ale tohle mě namotivovalo a snad se mi podaří pokračovat v rodinné tradici zubařů. Jinak nevíš jak to je v Hradci ? :) Viděl jsem, že tam mají doporučenou literaturu, takže pokud bych se učil podle toho, tak snad neprohloupím ne ? :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahojky, hele o přijímačkách do Hradce moc nevim, jenom to, že tam jsou pekelně těžký :D Čtenim doporučený literatury určitě nic nezkazíš, naopak! :) Budu držet palce! :)

   Vymazat
 11. ahoj, chtěla bych se zeptat, kde bych sehnala ty modelovky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj :) Dají se sehnat buď z druhé ruky na bruzách učebnic a nebo třeba tady u mě na blogu si je můžeš stáhnout a vytisknout :)
   http://zblondynyzubarkou.blogspot.cz/2014/07/vypocitene-priklady-z-modelovek-fyzika.html

   Vymazat
 12. Ahoj chci se zeptat kam docházet na Praze 3 ? Kolem mě je https://stom.salius.cz/ a jinačí ordinace. Ale člověk neví ze které z nich si vybrat. Je to jako házet mincí, nemáš recept na výběr zubaře ?

  OdpovědětVymazat
 13. Ahoj,

  jednotlivé ordinace neznám, ale je důležité, aby daný lékař dělal pravidelně na kontrolách rtg snímky na mezizubní kazy - bitewing snímky, dával při výkonech anestezii, dbal na hygienické zásady - používal roušku i rukavice, používal při čištění kořenových kanálků kofferdam (blánu)... Časem bych na to chtěla udělat samostatná článek :)

  OdpovědětVymazat