neděle 20. července 2014

Modelovky díl třetí: Biologie aneb systematika zvířátek

Tímto článkem bych se ráda zaměřila na biologii.

Biologie je nejrozsáhlejší ze všech knížek k přijímačkám, obsahuje 1730 otázek a prakticky všechny potřebujete znát nazpaměť. Je to ale na jednu stranu i logické, že jsou nejdelší, protože průměrný uchazeč o studium na 1.LF maturuje z biologie + chemie/fyziky.

To ale neznamená, že se biologii nemusíte věnovat. Já jsem si na začátku řikala, že se jedná o ten nejjednodušší předmět, v tom jsem se ale pěkně sekla. Biologie má v sobě spoustu chytáků a ,,špeků", na které si musíte dávat pozor. No a taky je problém v tom, že biologie není až tak exaktní věda (jako je chemie a fyzika) a tak je v biologii mnohem víc otázek, u kterých budete váhat, jestli ,,je dobře i to Céčko, nebo jenom B a D?" - chci tím říct to, že máte-li ve fyzice nebo chemii odpovědět na otázku, často jsou mezi odpovědmi samé blbosti a pomocí vylučovací metody spolu s logikou vyberete nejpravděpodobnější možnost. To tady ale u těch zvířátek dost odpadá, protože upřímně - kdo si pamatuje celou systematiku zvířátek?


Biologie obsahuje tedy následující kapitoly:
(kapitoly popisuju z mého pohledu, takže z vašeho pohledu se vám můžou zdát těžký jiný kapitoly a naopak lehký ty, který se mě zdály jako těžký.)

Základní genetické pojmy - na první pohled se může zdát jako složitá kapitola, zvlášť když jako zelenáč modelovkami neposkvrněný otevřete jako první biologii v domění, že bude nejlehčí. Když však bduete číst pozorně a s porozuměním, tak zjistíte, že to tak strašný neni, máte-li alespoň nějaké genetické základy.

Genetika - Je plná příkladů, kdy musíte křížit octomilky a nebo prostě nějaký jedince s různýma genotypama. Silně doporučuju znát Mendelovy zákony genetiky, protože bez nich se neobejdete (nebo budete dost tápat.) Taky doporučuju si udělat aspoň jednou tabulku pro křížení dihybridů a hezky barevně si rozdělit fenotypy (případně i genotypy), abyste v tom neměli bordel. Kdo hezky poprosí, tak mu za dobré slovo pošlu moje materiály na genetiku z gymplu.

Cytogenetika - Moje poměrně neoblíbená část knížky. Je tam třeba číst otázky velmi pozorně, někdy i víckrát, aby člověk vůbec pochopil, o co jde (především ke konci kapitoly, na začátku to zas tak strašný neni a je to poměrně jednoduché).  

Molekulární genetika - Další poměrně neoblíbená, ač pro mě ne tak složitá část knížky. Když pozorně čtete, není to nic složitého, akorát jsem u toho musela víc přemýšlet než třeba u všech fyziologií. 

Populační genetika - Moje hodně oblíbená kapitolka. Měli jsme na bio super učitelku, která do nás tohle hustila, takže počítat relativní zastoupení recesivních homozygotů je pro mě na této gymnaziální úrovni téměř procházka růžovym sadem. Stačí vám znám vzorce z 
Hardy-Weinbergova zákona, tzn. p² + 2pq + q² = 1p + q = 1.


Viry, prokaryota a nižší organismy - Taky poměrně fajn kapitolka. Pokud umíte tyhle brebery na lepší gymnaziální úrovni, tak by pro vás pár stránek této tématiky neměl být problém. Ale stejně jako ve všech předmětech se zde vyskytují chyby, přidávám příklad jedné otázky, kde je jedna odpověď uvedena jako špatná, přestože by měla být správná.


Obecná biologie - Delší, ale dobrá kapitola. Opět zde platí, že máte-li alespoň elementární znalosti obecné biologie, neměla by pro vás být tato kapitola problém. Mezi otázky, co dělaly problém mě, byly třeba otázky na metagenezi žahavců, hemolymfu a metagenezu kytiček (kdo taky tak bytostně nesnáší slova ,,gametofyt" a ,,sporofyt"?). Problém taky často dělají otázky na osmotické jevy v buňce (otázky 672 až 682). Tam doporučuju utřídit si pojmy, pak už to těžký neni :)

Systematická biologie - Ta nejneoblíbenější část knížky, naprosto to nesnášim (nesnášela;). Aneb otázky ,,čím vylučuje ploštěnec, jestli krevnička močová patří do hlístů a vylučují-li měkkýši nefridiemi". Nevím, jak vy, ale já kvůli tomuhle na medicínu nešla :D Ale chápu, že to je důležitý už jenom z toho důvodu, že dát do přijímačkovýho testu jneom člověka, tak budou mít všichni plnej počet bodů. A taky nelze vynechat v modelovkách učivo celýo ročníku, že... Ale pokud vás zvířátka docela bavěj, budete mít výhodu

Fyziologie - krev - umíte-li krevní skupiny a bílé krvinky, neměli byste mít problém. Já osobně mám krev jako takvkou na učení ráda, takže mi to nevadilo. Jediný hnusáci v týhle kapitole jsou podle mě otázky 1049 až 1052. 

Fyziologie - krevní oběh - S velkou pravděpodobností vás rozhodí hned první otázka. Další otázky jsou pak brnkačka, umíte-li srdce a jeho fungování. Pak se už stačí jenom zamyslet a máte to ;)

Fyziologie - dýchací systém -Jednoduchá a krátká kapitola, k té snad nemusím nic dodávat.

Fyziologie - výživa a metabolismus - Pokud nejste úplní ignoranti co se týče zdravé výživy, tak myslím, že až na pár výjimek byste tuhle minikapitolku měli zvládnout i bez speciální přípravy.

Fyziologie - trávicí systém - Opět poměrně krátká kapitola. Vychází ze středoškolských osnov a zdá se mi poměrně jednoduchá. Najdete tam otázka na trávení, sliny a různé enzymy - ty tam jsou ale fakt jenom ty profláklý, takže většinu z nich budete při předpokladu maturity z biologie znát. Je tam i pár otázek na zuby ;) Jinak přikládám i otázku 1226, co je špatně formulovaná a můžou tak vznikat spory co se týče systému multiple choice.

Fyziologie - vylučovací soustava - Kapitola asi na dvě stránky, nijak zvlášť vás nepotrápí. Ale můžu třeba upozornit na otázku 1233 a 1246.

Fyziologie - centrální nervový systém - Tahle kapitola mi dělala celkem problém, ale nakonec jsme se skamarádili. Jsou tam otázky typu ,,kde se nachází centrum pro udržování rovnováhy a koordinaci těla" a ,,kde jsou zpracovány zrkové vjemy". Doporučuju si projít základní funkce každé části mozku, dost to pomůže. 

Fyziologie - smysly - Ačkoli smysly jako takové moc na učení nemám ráda, tak tahle část mi moc nevadila. Nejvíc se zde objevujou otázky na sluchový aparát (brrrr) a na zrak. Jinak upozornim na otázky 1320 a 1321, ty jsem si dost pletla a u nás na gymplu jsme se to neučili.

Fyziologie - žlázy s vnitřní sekrecí a reprodukční systém - Celkem dlouhá kapitola zaměřená na funkci různých hormonů včetně míst jejich vylučování a rozmnožování. Jako základ tady doporučuju znát menstruační cyklus a kde vznikají jaký hormony. Upozornim na otázku 1363, je tam chytáček - proč je déčko špatně? No protože ADH nepůsobí na množství filtrované tekutiny, ale na resorbci v ledvinách. 
No a kdo hezky poprosí, tak mu možná pošlu materiály ke žlazám s vnitřní sekrecí (přislíbí-li, že je nikde nebude šířit;)

Fyziologie - termoregulace - kratičká kapitolka, která mi přijde fakt jednoduchá.

Fyziologie - pojivový systém - část dlouhá asi 2 stránky týkající se svalů a kostí. Doporučuju znát základní kosti lidského těla, to samé platí i pro svaly - u těch navíc znát to, kde jsou na kostře umístěny.

Fyziologie - kůže - Kapitola o deseti otázkách, z nichž jsou dvě prakticky stejné. Upozorňuji na otázku 1498: ,,Vrstvy kůže na řezu jsou:" D) škára a pokožka
Proč? Protože je tam prý kouzelná slůvka ,,na řezu", takže vrstvy musí být seřazeny tak, jak jdou za sebou, nikoli přeházeně, tako je tomu v áčku (pokožka a podkožní vazivo)


Anatomie - Překvapivě docela fajn kapitola. Najdete tu od každýho kousek, je to takový průřez celým obsahem modelovek. A pokud si dobře pamatujete počty částí různých konců těla, tak si troufnu říct, že vám tahle kapitola bude sedět. 

Lidské choroby a znaky - Aneb breberky v akci. Nesášela jsem otázky 1556 a 1557. A na otázky 1560 až 1565 jsem si udělala Post-It lístečky, které mi visely po celém pokoji. Nutno říct, že tahle metoda fakt zabrala, o tom ale jindy. 
Pak je tam pár příkladů na hemofilii a daltonismus, poměrně snadno rozluštitelné.

Ekologie - Delší kapitolka, ve které se ptají zejména na různé vztahy mezi organismy a jiné. Taky je fajn si utřídit pojmy. upozornim na otázky 1633 až 1638, protože mi dělaly problém. 

Evoluce - No a nakonec tu máme evoluci. Pokud máte aspoň trochu šajna o tom, jak to kdysi bylo, budete mít výhodu. Jsou tam otázky na geologické útvary (chci bejt doktorka, ne do háje geolog! :D) i evoluci na molekulární úrovni. 
Mimochodem - vyskytne-li se v odpovědi někde ,,lalokoploutvá ryba", můžete si být jisti, že ta odpověď bude správná :)

Takže každopádně biologii nezanedbejte (!!!) s tím, že to je ten ,,nejjednodušší" předmět. Určitě si zaslouží stejnou pozornost jako fyzika a chemie. Přeci jen v testu na ostro budete mít 100 otázek jak z chemie a fyziky, tak z biologie (a ještě si vemte, že mají na výběr z 1730 ti otázek).
Přeji pevné nervy k učení :)

Ufff, koukám, že jsem se nějak rozepsala, tak snad to alespoň Google někomu vyhledá a snad to někomu pomůže :D

24 komentářů:

 1. <3 Rozhodně pomůže, moc Ti děkujem za to co pro nás děláš :) A že si na nás najdeš čas :) :*

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem moc ráda, že je to někomu dělá radost i užitek :)))

   Vymazat
 2. Super článok :-) prímačky ma čakajú tento rok tak uvidíme :-) tvoj blog je super Ď. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak držim palce! Je určitě super že se o přijímačkyzajímáš už teď, máš velkou výhodu ;)

   Vymazat
 3. Jak dlouho ses připravovala? kolik hodin týdeně? jak sis delila čas medzi přípravou na maturitu a přímačkama?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě na to bude článek... A myslím, že i hodně obsáhlý článek :D Takže sleduj a určitě se tu v blízké době objeví ;)

   Vymazat
 4. Pěkný článek ;-) jen tak dál a držím palce!
  www.lfp.pise.cz - blog o studiu na LF Plzeň

  OdpovědětVymazat
 5. Co delas tedka cez prazdniny? :) Na co se nejvic tesis a ceho se nejvice obavas? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Užívám si volna především. Ze začátku bylo divný mít tolik volna, teď už tak nějak vim, co s časem. Píšu sem články, na kterých si dávám fakt záležet a tak výroba jednoho článku zabere fakt dost dlouho, chodim na procházky, sportuju a nebo nakupuju oblečení a kosmetiku :D Taky čtu motivační knížky, určitě o nich taky bude článek :)))
   Bojim se nevíc toho šoku po příchodu na vejšku ze střední, že toho bude víc, než jsem předpokládala a že budu brečet zoufalstvím (což zcela jistě nastane). Mezi strašáky taky patří anatomie a taky se bojim toho, co udělá moje psychika, až uvidim prvního mrtvýho člověka na pitvě - takže různý deprese z toho, že taky umřu a tak :D

   Vymazat
 6. Premyslim, ze bych taky zalozil nejaky "zubarsky" blog, melo-li by to nekomu pomoci. Ty v tom blondynko pekne pokracuj, protoze to delas moc dobre :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O děkuji, to se hezky poslouchá (čte) :D Určitě si ho založ a pak mi sem hoď odkaz, minimálně já budu tvá věrná čtenářka ;)

   Vymazat
 7. co te zejmena behem posledniho roku motivovalo?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Treba ja bych o motivaci mohl tolik vypravet :D. Byl jsem tak namotivovan, uspech se dostavil, ale motivace me na medicine po nejake dobe opravdu presla :/. Takze doporucuji si vse poradne rozmyslet ;).

   Vymazat
  2. Ahoj, děkuju za komentář, moc mě potěšil! :)
   No, snad zůstanu furt tak ,,naspeedovaná", jako jsem teď :)
   Motivovala mě především představa úspěchu a toho, jak se budu radovat, když se dostanu. Pak jsem si samozřejmě chtěla i něco dokázat a především zavřít hubu ,,hejtrům", protože mi furt někdo řikal, že dostat se na zubní neni možný. :D

   Vymazat
 8. Ahojky, moc tě obdivuji, je toho hromady a tak to dobře zvládnout. Velice gratuluji ke přijetí. Hrozně jsem zvědavá jak na tom budu já :D, ale zatím mám času dost. Ale i přesto že mám času dost bych tě chtěla moc poprosit o tvé přípravy k té genetice a fiziologii (žlázy s vnitřní sekrecí a reprodukční systém), přísahám, že nebudu nic šířit, pouze použití pro vlastní potřeby :), děkuji moc, jinak rozhodně jdu přečíst další tvoje články, protože nádherně píšeš a je to neobyčejná motiva pro udělání kroku vpřed :) .... jestli bych tě mohla poprosit mail napíšu v dalším komentu, ale dalo by se to potom smazat? :D to víš soukromí Marta

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Marto, jsem moc ráda, že tě můj blog baví :)
   Mail určitě smažu :)
   Snad to stihnu ještě dneska, pokud ne, tak až příští týden, ale určitě na tebe nezapomenu ;)

   Vymazat
  2. ještě jednou moc děkují, jsi zlatý člověk :), užívej prázdniny do syta!!!

   Vymazat
 9. Zdravím, máš moc pěkný blog. Myslím, že je velmi důležité, že je tolik blogů o medicíně a o studiích. Je vidět, že si přípravu měla opravdu velmi podrobnou. Já se sice hlásil jen na všeobecné, ale troufám si říct, že jsem se připravoval také podrobně, protože je vidět, že hranice každý rok roste. Ale snad to bude k našemu dobru :D Ty pocity moc dobře znám, já jsem se rozhodl jít na jistotu a samotné přijímačky pak vlastně byly v pohodě. A nakonec to dopadlo tak, že bych se dostal i na ty zuby, kdybych se hlásil :D Ale nevím, jestli bych o stomatologii smýšlel tak jako ty, protože nemám jasnou představu o budoucí specialisaci. Měj se a hodně štěstí !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, jít na jistotu byla na 1.LF ta správná taktika :)

   Vymazat
 10. Ahoj :), jsem hrozně nadšená, že jsem narazila na tvůj blog. Obdivuji tě neskutečně. Taky jsem maturovala tento rok, ale nakonec jsem bohužel se rozhodla, že tento rok věnuji práci, abych si na vysokou částečně vydělala. Příští rok bych se chtěla dostat na zubařinu na 1lf. Stejně jako to byl tvůj sen je to i můj. :)) Máš krásně psané články. Doufám, že když budu mít stejně důkladnou přípravu jako ty nebo aspoň podobně, tak že v přijímačkách uspěji. Moc bych tě chtěla poprosit o tvé přípravy k genetice a fyziologii (žlázy s vnitřní sekrecí a reprodukční systém) a slibuji, že je nikde nebudu šířit. :)) cechova2@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 11. Ahoj, chci se tě zeptat, když nejsem zrovna chemický expert, jestli se to dá prostě našprtat, i když fakt něčemu nebudu rozumět, na střední sem na chemii kašlala a sem teda dost na začátku :D tak jestli si myslíš, že se to dá i nazpamět'?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :D no upřímně po zkušenostech z anatomie vim, že našprtat se nazpaměť jde skutečně všechno :D
   Ale nedoporučovala bych to. Pokud jsi v nějaký časový tísni, tak proč ne, účel světí prostředky, ale vzhledem v tomu, že pak v prváku je zkouška z chemie, kde se stejně ty věci musíš naučit, tak bych to rozhodně nezanedbala.
   otázkou je, jestli ti dá větší práci našprtat se to nazpaměť nebo naučit opravdu poctivě, páč pak ti to půjdem mnohem rychleji :)))

   Vymazat
 12. Ahoj, vím, že je to už delší doba, ale nyní se připravuji na přijímací zkoušky na 1lf z těch tří modelovek a ne z té jedné modré knihy. Chtěla jsem se jen zeptat, jesli to znění otázek bylo stejné, a jestli ty odpovědi třeba nebyli nějak moc rozházené (místo odpovědi A v knížce to přehodili na C a podobně, snad mě teďka chápeš).. :D Děkuji za odpověď. Držím palce při zkouškovém.

  OdpovědětVymazat