středa 16. července 2014

Modelovky díl druhý: Počítání příkladů a koketování se sebevraždou

   Dnes budeme pokračovat v modelovkové krasojízdě, konkrétně se zaměříme na počítání příkladů.

Příklady z fyziky
   Jak jste si mohli všimnout, tak příklady z fyziky tvoří okolo poloviny celých modelovek. Hodně jich je tam jednoduchých a jedná se o dosazení do opravdu triviálních vzorců, ale je tam i dost těch opravdu libových.

   Rozhodně, ale opravdu na sto procent bych vám doporučila, abyste si dali tu práci a spočítali si je. A pozor, lidičky - bez kalkulačky! U přijímacích zkoušek totiž kalkulačky nejsou povoleny a tak všechno musíte počítat v ruce. Prvních pár příkladů vám to nepůjde, ale věřte, že po nějaké době přijdete na ten svůj způsob a nebude vám dělat problém ani dělit složitější čísla (jako třeba 163,8 : 39,2) - kdo si to teď ťuknul do kalkulačky? Přiznejte se!


   Ještě se vrátím k tomu, proč si myslím, že je dobrý si to propočítat - jednak budete schopni spoustu věcí z modelovek odvodit (celou kapitolu elektrického náboje a všechno ostatní, co je s tím spojené - protože fyzika má v sobě víc logiky, než se nám, maturantům z chemie, může na první pohled zdát), tak i získáte i opravdu super schopnost prakticky cokoli vypočítat ,,na koleni", což se v krizových situacích může opravdu hodit. No a také samozřejmě získáte přehled o vzorcích a kdyby vám něco náhodou vypadlo, můžete v hloubi duše pátrat a máte i poměrně reálnou šanci, že něco vyhloubáte.

   Na internetu se to jen hemží vypočítanými příklady k modelovkám na 1.LF, stačí jen zapátrat. No a kdybyste chtěli podpořit mě, tak i má blonďatá maličkost vám je může za malý peníz poskytnout (přeci jen mi to dalo dost práce). Víc info tady

Svazek s červenou gumičkou značil otázky, které mám umět nazpaměť. Příklady, které vidíte rozprostřené v popředí byly určeny k počítání. Na zadní straně jsem vždy měla uvedený výpočet i se vzorcem. Další dvě hromádky představovaly příklady, které byly pro mě určitým způsobem obtížné, tzv. VIP otázky.

   Nicméně bychom nebyli lidi, kdybychom to nechtěli nějak ,,vočůrat", že? Takže jak si poměrně bez námahy namlátit do hlavy tu druhou půlku příkladů, která by vám u přijímaček trvala vypočítat půl dne?


   Zajděte někam do copycentra nebo k rodičům do zaměstnání (no a nebo to dělejte doma, ale celkem se to prodraží) a okopírujte si všechny příklady. Doma si je pěkně rozstříhejte na lístečky a rozdělte na ty, který budete počítat a na ty, který si zapamatujete nazpaměť. Věřte, že to neni ani náhodou tak drsný, jak se na první pohled zdá. Za chvilku totiž budete vědět, že příklad, který začíná na ,,Budiž..." má výsledek 5 N, že příklad, který má v zadání slovo ,,vinutí" vychází asi 87 mA, mosazné těleso má teplotu 130°C a vodopár padá od skály do dálky 6 metrů. A vůbec vám to nebude připadat divný.

EDIT 2017: Přijímačky od roku 2015 nevychází z modelových otázek, proto je více než důležité se příklady NEučit nazpaměť, ale skutečně propočítat každou úlohu zvlášť a naučit se princip ke každému jednotlivému příkladu. Princip příkladu bude stejný nebo podobný, nicméně čísla v zadání se budou lišit. 

Takhle vypadala moje sbírka příkladů. Kompletní fyzika...
   A další důležitá věc: Začněte počítat opravdu včas!!! (ideálně ještě na pozdim - říjen, listopad)

Příklady z chemie
   Tak ty jsou z mého pohledu většinou jednoduché, je tam jen pár příkladů, které mi dělaly opravdu problém. Pamatovala jsem si tedy výsledek cca 5ti libůstek. Byly to příklady, u kterých bylo třeba zrádné zadání a byla u nich velká pravděpodobnost, že se nechám napálit. A zrovna takový příklad se u těch mých přijímaček objevil a nedovedete si představit, jak jsem byla ráda, že jsem se zrovna na něj to ráno ještě podívala.

   Jinak tam jsou příklady rozdělené do třech oblastí. V té první části počítáte zejména se vzorci C=n/V a n=m/M, případně si vyjádříte nějakou rovnici a podle ní pak jedete. V druhé části je to o počítání nepopulárního pH. A věřte, že to bez kalkulačky není zdaleka tak strašný, jak by se mohlo zdát. Za prvé je tam těch příkladů jenom pár a za druhé existuje poměrně pěkná finta na to, jak bez námahy logaritmovat. Na následujícím příkladu snad pochopíte princip :)
(A kdyby ne, tak napište a snad pomůžu ;)

EDIT 2017: Prosimvás, nepište mi o radu s logaritmama :D Fakt už o nic nemám absolutně páru :D

Logaritmus 5*10^-3 roztrhnu na log5 a log 10^-3. Log5 = 0,698, log 10^-3 = -3. No a pak už jenom jako děti odečítáme , zkontrolujem znamínko a jsme na 2,301. Kapiš? :)
( Btw kdo mi najde chybu? ;)
   Třetí úsek, který se vyskytuje až na konci knížky, je opět poměrně jednoduchý co se týče počtů. Většinou počítáte s látkovým množstvím, objemem a koncentrací. Vyskytne se tam i pár specialit, ale opět to není nic hroznýho, když nejste úplný chemický začátečník.

   Tady, stejně jako u fyziky, platí má nabídka komplet vypočítaných příkladů, takže kdo byste chtěl helpnout alespoň tímto způsobem, tak mohu posloužit. Odkaz je výše.

   Je mi úplně jasný, že vám přijde nemožný ty příklady v nějakym rozumnym časovym horizontu vypočítat a ještě k tomu je umět na příjímačky v takovym rozsahu, abyste prakticky všechno měli dobře. Ale pokud se tomu budete skutečně věnovat a poctivě se učit, nevidím důvod, proč byste se nemohli takovou věc naučit. Zvládla to spousta lidí před vámi (včetně mě, a to jsem blond!), takže nevěště hlavu, zatněte zuby a dejte se do počítání už dnes. Protože jen tím, že dnes překonáte strach a lenost a spočítáte si pitomých pár příkladů, se po maličkých krůčcích přibližujete ke svému snu. 

   Nevzdávejte se svých snů jen proto, že jejich dosažení vyžaduje čas. Ten totiž uplyne tak jako tak.

22 komentářů:

 1. Má to být 2,302 :)) :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máš pravdu, samozřejmě jsem se přepočítala (kde jsem to 301 vzala?) :D Aspoň je vidět, že jsi článek opravdu četl/a (a že mně to o prádzninách skutečně nemyslí) :D

   Vymazat
 2. Detailisti :D. Zdraví "zubař" prvák z Olomouce.

  OdpovědětVymazat
 3. Super článek, konečně vím na co se psychicky připravit... Bude to těžkej rok, ale když člověk něco chce musí tomu i něco dát... V mém případě čas, hodně náplní do pera a spoustu papíru... :D

  OdpovědětVymazat
 4. Chachaaa moje oblibeny prikladky z fyziky. V dobe nejvetsiho nasazeni jsem je vsechny vypocitala za dve hodiny :D od te doby se mi dela z modelovek zle :D

  OdpovědětVymazat
 5. :D To je tak příjemné si číst o těchto otázkách, když už mám vše úspěšně za sebou. V den přijímaček jsem si taktéž ráno procházel problémové příklady a vyplatilo se to, jen jsem si opravdu myslel, že budou jiné číselné hodnoty, protože to i na jejich kurzech garantovali. Přeji hodně štěstí v následujících studijních letech!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, tobě taky přeju hodně úspěchu :) A souhlasím, že mít to všechno za sebou a mít prázdniny je jedna z nejlepších věcí, co mě kdy v životě mohla potkat :D
   Na jaké kurzy jsi chodil? Na ty od 1.LF? Já jsem totiž na ně chodila a tam nám hned na první hodině fyziky řikali, že číselné zadání v testech je naprosto totožné, dá se to dohledat i na fóru 1.LF :http://forum.lf1.cz/viewtopic.php?f=15&t=3319&sid=3cfa3e38354e9588373db8a9054db63b

   Vymazat
 6. Muzu se zeptat, jak se ucit na přijímacky, na maturitu a dl skoly.. Jak tl rozrvhnout a jak to zvládat?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, o učení jsem teď napsala nově článek, koukni sem: http://zblondynyzubarkou.blogspot.cz/2014/08/system-metody-uceni.html
   S rozvržením asi moc nepomůžu, to si musí udělat každý sám podle toho, co se má naučit a jaké jsou jeho možnosti... :)

   Vymazat
 7. Ahoj, bezva článek :) . Chtěla jsem se zeptat, jestli nevíš, jak to bude s přijímacími zkouškami v roce 2015. Myslíš že budou otázky opět úplně stejné? Jo a zjistila jsem, že budou dávat i extra body z průměru z matematiky a češtiny ze střední :/ bohužel, já z těch předmětů mám trojky a proto si říkám jestli je vůbec reálné dostat se na zubařinu, když už tady nějaké ty body ztratím :/ ... předem dík za odpověď a přeju ti hodně dalších úspěchů :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj :)
   Já samozřejmě nic nevím, můžu si pouze domýšlet. Vydali se teď nový modelovky. Ještě jsem je v ruce neměla, nicméně by se snad mělo jednat o jednu knížku, ve které jsou všechny tři předměty. Ty otázky jsou prý vybrané z modelových otázek vydaných 2011, ale co je na tom pravdy nevím. Test by se v tom případě mohl skldat z těch otázek, tkeré se v modelovkách 2014 nevyskytly, ale v modelovkách 2011 byly.
   S tou matikou je to pěkná podrazárna, o tom není žádná řeč.... Nezbývá než bojovat a doufat. Nic není nemožné ;)

   Vymazat
 8. Ahoj :)
  ten nápad s otázkami je naprosto geniální!! :) děkuji za skvělou radu
  jen bych se ještě k tomu chtěla zeptat, co jsi udělala z písmeny z odpovědí? Zaškrtala a už jsi písmena vůbec neřešila?Děkujuuuu a měj se krásně

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, já vůbec nerozumim tomu, na co se ptáš:-D

   Vymazat
  2. Promiň, koukám, že jsem to napsala dost nesrozumitelně :D
   myslela jsem tím, že u každé odpovědi máš malé nebo velké písmeno, které značí správnou odpověď, a tak jsem se chtěla zeptat, jestli si písmena s velkými písmeny, značící správnou odpověd prostě ignorovala a nebo, jestli jsi si je nějak zaškrtala? :)

   Vymazat
  3. Já jsem je tam normálně nechala, nezaškrátvala jsem je. Jenom když jsem si ty testy zkoušela a nebo jen tak projížděla modelovky, tak jsem nejdřív zkusila sama odpovědět a pak teprve jsem si je odhalila, abych věděla, jestli jsem odpověděla správně... :) A obecně jsem si nijak nezvýrazňovala správný odpovědi :)

   Vymazat
 9. Je este mozne zakupit vypracovane priklady? :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, určitě ta možnost je :) Napiš mi na mail a domluvíme detaily ;) zblondynyzubarkou@gmail.com

   Vymazat
 10. Ahooj, budu za dementa, ale.. jak jsi sakra bez kalkulačky zjistila, že log5 je roven 0,698? :D Nevím jestli to je mou "negramotností" v matice, či totálním vyčerpáním, ale nějak mi to nesepíná :'D

  Dík předem!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, myslim, že to bylo v zadání... :D Taky nejsem génius, neboj :D

   Vymazat
 11. Ahoj, právě jsem ve 4. ročníku na gymplu a rozhodla jsem se, že bych šla na dráhu zubaře. Příklady s Fyziky (jak máš na obrázku) jsme brali někdy ke konci pololetí (myslím to R=U/I a tak :)) Možná, že maturity nejsou tak zas velký zlo, protože ve škole normálně o matice počítáme pár příkladů z maturit. Snad to za ty 4 roky dám!

  OdpovědětVymazat
 12. Ahoj, můžu se ještě zeptat, jestli jsou v chemii nějaké otázky obecné z celého středoškolského učiva(když v biologii byly i zvířata) nebo tam šlo vlastně jen o počítání? Rozhoduji se totiž jestli maturovat z těžké chemie nebo z lehčí psychologie (která má i míň otázek), už si totiž musíme volit semináře na příští rok. :( Předem děkuji za odpověď. Mimochodem, skvělej blog! Hodně mě motivuje ke studiu zubního lékařství. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj! :)
   V chemii jsou otázky i teoretický, ne jenom příklady... Příkladů je tam cca 20%, zbytek je teorie na různý sloučeniny nebo třeba vlastnosti prvků... Jestli chceš jít studovat na lékařskou fakultu, rozhodně doporučuju dát si jako seminář tu těžší chemii, Ta dřina se ti vrátí! Jednak u přijímaček, jednak pak v samotnym studiu :)
   A díky moc :)

   Vymazat