pátek 25. července 2014

Má příprava na přijímačky - harmonogram

Ahoj! 
Dnešní článek bude věnován tomu, jak já jsem se připravovala na přijímačky, kdy jsem se začala učit, z čeho jsem se učila a tak dále... Myslím si, že tenhle článek bude užitečný hlavně pro ty, kteří ho najdou nejdéle do prosince, ale doufejme, že pomůže i nějakému smutnému a zoufalému uchazeči, který na něj narazí až v dubnu 2015 :)

Jak určitě víte, tak dostat se na zubní lékařství je oproti všeobecnýmu lékařství je asi jako lézt na K2 a nebo na Sněžku. Fajn, abych to nezlehčovala, tak jako na Mont Blanc. Každopádně rozdíl je tam obrovskej.

Připomenů pár statistik:

Hranice pro rok 2012 aneb počet bodů posledního přijatého
Všeobecné lékařství: 183 bodů
Zubní lékařství: 268 bodů

Hranice pro rok 2013 
Všeobecné lékařství: 212 bodů
Zubní lékařství: 287 bodů

Hranice pro rok 2014 (dělala jsem přijímačky já)
Všeobecné lékařství: 217 bodů
Zubní lékařství: 290 bodů

,,...Takže ze tří set bodů můžu ztratit maximálně deset? WTF?"
Ne, zlatíčka... Vy, co budete dělat přijímačky v roce 2015 (nezmění-li se nějak výrazně modelovky a nebo systém přijímaček), budete moct ztratit mnohem míň. Ta hranice podle mě poroste.

Už jsem vás dostatečně vystrašila? :D
Fajn.
A právě proto musíte s přípravou začít včas, protože jinak byste se z toho mohli tak za chvilku zbláznit.

Podrobně vám sem tedy vypíšu - měsíc po měsíci - jak jsem se učila.
Červen 2013

Tenkrát to začalo. Poprvé jsem vážně začala uvažovat o tom, že bych chtěla jít na medicínu. Odstarovala to jedna holčina z vyššího ročníku, když přišla do naší hodiny biologie a naší učitelce za dveřma pak řekla, že se dostala na zubní. Ten výraz učitelky nikdy nezapomenu. Byla tak šťastná a hrdá na to, co dělá... Chtěla jsem jí to za rok znovu zopakovat.
Ještě ten den jsem se s kamarádem dohodla, že hned, jak se vrátím z dovolené, se začneme učit.

Červenec 2013
S kamarádem jsme naplánovali první učící schůzku. Asi pět minut nám trvalo, než jsme přišli na to, jak jsou označené odpovědi (:D). Nejprve jsme to dělali tak, že jeden četl otázku i odpovědi a druhý odpovídal, později jsme to vyhodnotili jako špatný přístup a nakonec jsme spolu jenom počítali příklady. Za cca tři týdny při frekvenci scházení se dejme tomu 2 až 3x do týdne jsme spočítali celou chemii.
Byl to taky měsíc učení se převodů jednotek, učení se dělení pod sebe do sloupečku a počátků prvního zaokrouhlování.


Srpen 2013
Jo, to jsem měla volno. Příklady jsem měla vypočítaný a nic dalšího mě netlačilo, jenom jsem se připravovala na maturitní ročník - relaxovala. 

Září 2013
Aneb rovnýma nohama do školního roku. Září bylo pro mě ve znamení rozkoukávání se, třídila jsem si materiály na maturitu a rozhodovala jsem se, co si vezmu jako četbu k maturitě. Zprvu jsem si všechny otázky a maturitu dělala zcela od nova a sama, později jsem si naštěstí sehnala jakýsi mustr, podle kterého jsem si otázky přepisovala a doplňovala to, co mi připadalo důležité.

Říjen 2013
Odehrál se u mě jeden velmi důležitý krok, jak se později ukázalo - koupila jsem si knihu ,,Konec prokrastinace". Určitě jí znáte, je to známá knížka a myslím si, že kdybych si jí tenkrát nekoupila, nebyla bych dnes studentka zubního lékařství. Dala mi především moje současné učící se techniky, ve zkratce je to způsob učení se především návyků - pomocí malých dávek úkolů se postupně dopracujete k těm megaúkolům. Víc o motivačních knížkách ale jindy :)
Začala jsem taky v tu dobu chodit k nám do školy na doučování z fyziky. To obnášelo každý týden spočíst cca 50 příkladů.

Listopad 2013
Tady to propuklo už skutečně na plný koule. Na jakémsi DOD (Den otevřených dveří) celé Karlovky (či co to bylo za akci) se představovaly všechny fakulty. Do té doby jsem žila v domění, že zubní lékařství se dá studovat i na 3.LF, což jsem si samozřejmě pletla s oborem ,,dentální hygienistka". Na tom déódéčku jsem si koupila i modelovky do Plzně. Líbily se mi především svojí tenkostí, možností používat kalkulačky při přijímačkách a tím, že je tam jenom jedna odpověď správná. Nakonec jsem je skoro ani neotevřela.

Od listopadu jsem začala fakt dělat modelovky. Prvotní nálož byla 10 otázek denně, přičemž jsem stejně vždycky udělala víc. Byla to taková ta zvykající si dávka, abych jakože už něco dělala, ale aby mě to neodradilo od studia. Nejde celej život nedělat nic, neučit se (jo, takhle jsem to až do třeťáku dělala), a pak najednou ve čtvrťáku najet na systém ,,učim se vednevnoci":D Navíc první projetí modelovek byl trochu průchod džunglí. Co se týče fyziky, tak to byla pro mě jedna velká neznámá a já jsem si téměř u každý otázky musela otevřít Odmaturuj z fyziky. To samé platilo i u chemie a biologie, i když ne v takové míře, protože to byly přece jen moje maturitní předměty, le stejně třeba u systematiky zvířátek nebo heterocyklů se to pro mě nedalo jinak. Otázky se mnou tenkrát jely i do zahraničí.
(kdybyste se mě ptali, jak jsem to měla s maturitní četbou, což je taky strašněj žrout času, tak za období 1. až 3. ročník jsem přečetla 8 knížek, zbylých 12 ve čtvrťáku. Všechny jsem přečetla. Vybírala jsem si krátké knihy a každý den jsem musela přečíst kapitolu. 3.2.2014 jsem pak měla kompletně přečteno a nic mi nebráilo v tom věnovat můj zbývající volný čas modelovkám. Navíc jsem si dala za cíl denně se naučit jednu aminokyselinu i se strukturnim vzorcem. Zdá se vám to málo? No, při vynaložení minimálního úsilí umíte za měsíc komplet aminokyseliny, neni to fajn?)
Koukám že se mi ten listopad nějak rozjel... No, snad to nebude nikomu vadit ;)

Prosinec 2013
Denní úděl tentokrát činil 15 otázek, přečíst minimálně 3 stránky z povinné četby, 2x týdně cvičit a číst nějakou knihu, co by mě rozvíjela a nebo motivovala k učení - tzn. různé metody seberozvíjení a tak dále... Když k tomu připočtu vytváření materiálu k maturitě na 4 předměty, tak mi opravdu moc času na koníčky a nebo na přítele nezbývalo.
Nejvíc z modelovek jsem měla uděláno ve fyzice. Tím, že jsem chodila na doučování, jsem bla donucena k tomu ty příklady opravdu vypočítat. Koupila jsem si na ně takový ty pěkný sešity s kytičkama z luxoru. Ne že by to nějak víc pomáhalo, ale aspoň to nebyl takovej voser :D Na konci měsíce jsem už pak měla pocit, že chci přidat o něci víc v učení...


Leden 2014
...takže jsem zasedla s přítelem za stůl a začala plánovat. Chtěla jsem modelovky projet do přijímaček celkem čtyřikrát.
Plán byl tedy následující: Do 16.3. jsem chtěla stihnou poprvé projet celý modelovky, což obnášelo udělat 45 otázek denně. Obvykle jsem jich dělalal víc, třeba nějakých 60. Když se jednalo o biologii, tak samozřejmě to šlo rychleji, když o fyziku, strávila jsem nad tím vším celkem dost času, protože, jak už jsem jednou psala, se nad těma otázkama musíte při prvním projíždění celkem hodně zamýšlet. Jediný den, kdy jsem neudělala ani jednu otázku, byl den mého maturitního plesu. A jistě uznáte, že jako holka jsem ten den měla nabitej :D
11.1. se taky konal den otevřených dveří na 1.LF. Do diáře jsem si tenkrát poznamenala jednu větu, co pronesl děkan do sálu plného uchazečů - že nám přeje při přijímacích zkouškách a v přípravě na ně ,,jistou ruku a silnou duši".


Únor 2014
3. února jsem měla dočtenou veškerou četbu, takže mi pak nic nebránilo v tom se připravovat fakt jenom na můj Den D. Nakonec jsem předstihla svůj plán udělat komplet modelovky do 16.3. předstihla téměř o měsíc - měla jsem je hotové 19.2
Pro vás, stejně jako pro mě, bude únor taky podáváním přihlášek. Fakt dobře si zkontrolujte, kdy konkrétně je to šibeniční datum podávání přihlášek. V roce 2014 to bylo posledního února. Týden před tím jsem se ještě rozmýšlela, jestli si nemám podat přihlášku na různý přírodovědy a VŠCHT. Nakonec jsem se rozhodla všechno vsadit na jednu (čtyři) kartu - dala jsem si přihlášky na 1.LF a LFP, přičemž na obě fakulty jsem se přihlásila jak na všeobecný, tak na zubní lékařství. Co mě k tomu vedlo? Motivace. Nechtěla jsem si v půlce června v době, kdy by měly vrcholit přípravy na přijímačky, říct: ,,Kašlu na to, kdyžtak půjdu na přírodovědu," jít na plovárnu a vzdát se tak svého snu.
Když jste něčim svázaný, něčim, co nejde změnit, odpanou vám ty starosti, který se týkaj rozhodování. Prostě to tak je a nejde s tim už nic dělat. Proto se mi v noci z 28.2. na 1.3. tolik ulevilo.

Březen 2014
Modelovky jsem zvládla projet podruhé. Zavedla jsem metodu ,,vykřičníků plných a prázdých" (Nepřipomíná vám to nabodeníčko krátké a nabodeníčko dlouhé od Husa? :D). Měla-li otázka u sebe jen vykřičník nevyplněný, znamenalo to, že je určitým způsobem pro mě záludná a že si na ní mám dávat pozor. Měla-li vlevo od sebe plný vykřičník, měla jsem si na ní jednak dávat mega bacha, ale taky si vydobila místo v mém sešitě na záludné otázky. Vždy jsem napsala plné znění otázky, ale mězi odpovědi jsem vždy vypsala jen ty dobré odpovědi, aby se mi lépe zaryly do paměti. Víte, co tím myslím? :D Nakonec se to bohužel neosvědčilo jako dobrá metoda, akorát jsem s sebou musela tahat o dost víc věcí a stejně to němělo takový účinek, jaký jsem si představovala.
Jinak - do knížek vždycky pište jenom tužkou!!!
A když už jsme u té metodiky učení se... Rozhodně bych nedoporučovala zabělit si všechny špatné odpovědi, protože pak nebudete mít páru o tom, na čem vás můžou při testech nachytat. Leckde jsou totiž odpovědi hodně podobné a liší se pouze drobnostmi, takže potřebujete znát ty minirozdíly.
Jinak vždy jsem si písmenka odpovědí zakrývala mojí ,,speciální" záložkou, která byla vždy vytvořená z jedné rozstřihané vizitky na kusy široké cca 1cm. Zajistilo mi to totiž, že když jsem záložku přiložila na pravou stranu modelovek hned k tomu uchycení stránek, písmenka se mi pěkně přikryla a mě pak stačilo jenom šoupat záložkou nahoru a dolů. (Jo, strašná blbost... Ale co vy víte, třeba zrovna vám to pomůže vyhrát jackpot ;)
V březnu jsem taky šla k tátovi do práce a okopírovala prakticky celou fyziku, abych si příklady rozstříhala na lístečky a pak se je mohla líp učit. O příkladech jsem psala tady.Duben 2014

Poslední zvonění, různé školní akce, dobré počasí... Co byste čekali?
Za duben jsem stihla modelovky dvakrát. Přimotala se mi do toho příprava na maturitu, nicméně mě to nijak výrazněji nezbrzdilo. S laskavou výpomocí mojí rodiny se mi podařilo zaevidovat všechny příklady, které mi v těch rostříhaných pytlíčcích chyběly, abych si je mohla dookopírovat.

Květen 2014
Jedním slovem - maturita. Ze začátku měsíce jsem si udělala písemnou část, pak jsem měla téměř 3 týdny volno na to, abych se naučila na ústní. Z těch třech týdnů jsem to dělala následovně: Dva týdny jsem se učila dopoledne maturitní otázky, po obědě modelové otázky.  Vždycky to vycházelo tak, že jsem dopoledne zvládla cca 5,6 otázek a odpoledne 500 - 600 otázek, takže jsem za dva dny vždy měla projetý knížky. Tzn. že v jednou týdnu jsem stihla za 6 dní fyziku, chemii a biologii + zopakovat všechny příklady. Ten poslední týden před maturitou jsem se pak učila jenom na maturu. Momentálně jsme na celkové bilance 6x projetých modelovek. 
Navzdory tomu, že jsem z chemie ještě před rokem touhle dobou téměř propadala (minimálně hysterickému pláči:D), jsem maturovala  k mému překvapení na samý jedničky.

Metoda vypisování si čísel otázek, co mi dělaj problém, se neosvědčila.
Strašně mi vadilo listování v knížce, tak jsem pak radši kroužkovala v knížce.

Červen 2014
Nastal mi měsíc děsu. V listopadu bych si nikdy nemyslela, že červen může vůbec někdy nastat. Pomalu jsem zjišťovala, že mi ani už nevadí se učit a číst furt něco, ale koukat jenom 20 cm před sebe do papíru. Strašně jsem si přála, abych třeba místo do knihy mohla koukat do oblohy a číst to zadání tam, protože mi bylo strašně nepříjemné koukat furt do blízka...
Cca den jsem dělala jenom výpočty všech příkladů z hromádky ,,umět vypočítat" na zadní stranu rozstříhaných příkladů. Jednak abych si to zopakovala a uměla opravdu vypočítat, za druhé taky z toho důvodu, abych při procházení příkladů rychle našla vzorec a výpočet. Jinak jsem samozřejmě nedělala prakticky nic jiného, než modelovky. Modelovky, modelovky, modelovky, ve dne v noci. Přítel ze mě byl na prášky :D Víceméně platilo u mě pravidlo, že co den, to jedna knížka modelovek + den na příklady, kdy jsem procházela jak chemii, tak fyziku. Ale fakt poctivě jsem si každej přečetla a krok po kroku zopakovala výpočty, odvození atd, ne že jsem na to koukla a řekla si ,,hmm, to nějak dám". Párkrát jsem prošla ,,jenom" ty otázky, co mi dělaly problém, tzv. zakroužkované.
Asi týden před přijímačkama přišla ,,předzkoušková schýza". Je divný, že přišla tak brzo, protože předmaturitní schýza přišla den před maturitou, ne tejden. No, aspoň je vidět, jakou váhu jsem přikládala maturitě a přijímačkám. Brečela jsem, že nemám šanci, že to poseru, že budu vypadat jak debil, když jsem se tolik učila, jednou jsem se dokonce rozbrečela, když mi babička vykládala karty a nevyšlo to úplně podle mých představ. Každý ráno mi bylo špatně. Ten tejden před jsem se dopovala Red Bullama, z čehož mi pak taky bylo blbě :D

Vlevo nahoře ještě můžete vidět mojí chemii. Už teď mi chybí... Mimochodem Red Bull byl můj velice oblíbený nápoj. A navíc ho teď mají i ve více příchutích, hurá! 
Můj týdenní rozpis před přijímačkama :)))
Najednou nadešel Den D (byl to pátek). Nakonec jsem šla na přijímačky s desaterokrát přečtenýma modelovkama. Když jsem měla už po testech, strašně se mi ulevilo. Ten pocit, že to už nemůžete ovlivnit, byl super. Celý víkend jsem byla nervózní, jak to dopadlo. Nakonec jsem se o mém úspěchu dozvěděla v pondělí při cestě z Plzně, kde jsem byla na přijímačkách na LFP. V tu chvíli ze mě všechno spadlo, skoro jsem se neudržela na nohou. Necítila jsem ruce, necítila jsem nohy, pištěla jsem a do toho jsem radostí brečela a vzlykala. Prostě se mi v tý minutě změnil život, splnil se mi sen, který budu v příštích pěti a více letech žít. A je dost možný, že se chvílema bude můj sen měnit v krutou noční můru, ale kdo by to neobětoval? Uvidíme, jak budu nadávat za půl roku. Nakonec jsem spletla víc otázek, než jsem musela vzhledem k mé přípravě, ale jsem tam a jsem strašně ráda.

Zajímalo by vás, jak probíhal den přijímaček? Já jestli by mělo cenu na to psát článek, tenhle totiž píšu už asi 3 dny (!!!), tak doufám, že to alespoň někdo ocení! :D 

Mějte se krásně, 
vaše Bloncka ;)

73 komentářů:

 1. Super clanek :-) urcite by mne to zajimalo, tve clanky jsou uzasne, jsou motivace. Prave sem je vsechny najednou precetl :-) je to paradni

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju za chválu :) Snad se tedy o nějaký článek na tohle téma pokusím :)

   Vymazat
  2. Souhlasím s autorem komentáře ;) úžasný, motivace...

   Vymazat
 2. Jak dlouho mas pritele? Jak vam to tetka klape kdyz si nemnela tolik casu a tak?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přítele mám už několik let :) klape nám to výborně, je moc rád, že jsem spokojená.

   Vymazat
 3. Chválím chválím kolegyně zubařko, takhle podrobně zpětně rozepsat svou přípravu, opravdu super. Já se začal učit až možná tak 3 měsíce před přijímačkama, ale neučil jsem se žádné modelové otázky, protože kromě 1.LF, která z nich skutečně vychází, to tak nikde není. Měj se krásně a pokračuj v psaní, hodně lidem to opravdu pomůže:).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju za pochvalu! :)
   Pro mě byla právě 1.LF priorita, takže jsem zvolila tuhle cestu :) Ještě podle mě v Plzni vycházeli z modelovek, ale to nemůžu úplně zaručit, protože těch jsem viděla jenom část.
   Měj se hezky! :)

   Vymazat
  2. Ano ano, to je správné, určit si priority a dále už to neměnit. Jinak, těším se tomu, že uděláš nějaký výtažek z té knihy Konec prokrastinace, protože já tu knihu opravdu neznám :D, ale vypadá dost zajímavě.

   Vymazat
  3. Určitě udělám, to se vsaď ;) Je to super knížka, teď čtu ještě několik knížek o učení a různách metodách nezahálení, takže pak udělám megavýtah.
   A ty, milý anonyme, už studuješ, nebo jsi čerstvým medikem? :)

   Vymazat
  4. Jsem/budu přesně to co ty, akorát z jiné školy :).

   Vymazat
  5. Takže zdravím na Moravu! :)

   Vymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 5. teším se na tvé příspěvky když začneš se školou :-) držím palce

  OdpovědětVymazat
 6. tve clanky jsou super :-) jaky clanek bude ted nasledovat?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju za pochvalu! :) Další článek bude o přijímačkovém dni a určitě budou následovat články o maturitě a věcech s ní spojených, snad napíšu i článek o mých prozatímních učících metodách :)

   Vymazat
 7. Ahoj,gratuluji k přijetí. :-) Musím uznat, že tvé články jsou opravdu užitečné. ;-) Letos jsem dělal přijímačky na LFP- bohužel jsem se nedostal. Teď mám dilema, mám nastoupit na fyzioterapii na FZS ZČU v Plzni, ještě čekám na odvolání na všeob. lék. LFP a na odovlání z pedagogické fakulty ZČU, obor biologie. Kdyby vyšla medina, tak není co řešit, ale kdyby vyšla i ta biologie, tak nevím, zda bych raději neměl jít tam, místo fyzioterapie ... biologie by se mi hodila na přípravu na přijímačky příští rok. Chtěl bych se zeptat, na přijímačky 1.LF stačí modelovky?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky :)
   Ano, na 1.LF stačí skutečně jen modelovky a nic jinýho nepotřebuješ :) testy vycházejí ze 100% z modelovek.
   Jinak já v tvém případě nevim, co bych dělala. Kdybych nešla nikam na školu, tak bych se bála, že přes ten rok zlenivím. Kdybych šla na nějakou školu, v tvém případě na tu biologii a na fyzioterapii, tak bych se bála, že si po prváku řeknu ,,tak už to tu nějak vydržim, když už mám za sebou ten rok" a na medicínu nikdy nepůjdu.
   těžko říct, jestli spíš na biologii nebo na fyzioterapii. Bio by ti pomohla s přijímačkama, na druhou stranu pak na medicíně kytičky moc nepotřebuješ... Fyzioterapie ti naopak nepomůže s přijímačkama, ale k medicíně jako takové má mnohem blíž než biologie....

   Vymazat
  2. Děkuju za názor :-) Pokračuj dál v psaní, těším se na další články týkající se studia, hodně štěstí a úspěchů.

   Vymazat
  3. Ahoj, pokud chces jit znovu na medicinu, volil bych urcite fyzioterapii. A klidne bych to ani nebral jako nejaky nouzovy obor, je to dobry obor, ktery ma uplatneni. Budes tam mit treba anatomii (a dalsi) v nejake lite verzi a tak, takze te to mozna i trochu "pripravi" na pripadne studium na medicine. Biologii se doucis sam z modelovek bez zbytecnych kecu.

   Vymazat
  4. Naprosto souhlasím s DentistouCZ :)
   Koukala jsem teď na předměty Fyzioterapeuta a je tam anatomie, anatomická pitva pohybového systému, biologie člověka, Fyziologie, První pomoc, TV, fyzioterapeutická propedeutika, Psychosociální vývoj, základy klinické medicíny, latina a tak dále... Kdyby tě to zajímalo, můžu ti ten rozpis předmětů poslat na mail v obrazový příloze :)

   Vymazat
  5. Díky za vaše názory :-) Bloncka: Také jsem koukal na předměty, které se vyučují na fyzioterapii v Plzni - anatomie, chirurgie, ortopedie, fyziologie, pediatrie atd… Dokonce už mám doma nějaké učení od jedné známé, která fyzioterapii vystudovala. Když jsem si ty materiály prohlížel, zdálo se mi to dost ,, jednoduché" Známá mě to potvrdila, řekla mi, že fyzio je oproti medině pohoda (ale to asi každý ví ;-) ) Studoval jsem zdravotnické lyceum… a už mě nebaví se učit jen ,, okrajově“… Nevím jak to vyjádřit, prostě, rád bych se už konečně učil něco pořádně , jestli mě chápeš ;-) Na fyzio je sice chirurgie, vnitřní lékařství - ale, co se naučím na fyzio z vnitř. lékař.? max. to, že IM je ischemie myokardu způsobená trombem nebo embolem, to už ale vím ze střední :-D pokud letos nevyjde odvolání, zkusím to za rok znovu. ;-) A ještě jednou děkuju za názor, pomůže mi k rozhodnutí… :-)

   Vymazat
  6. Biologie vyšla, dnes mi přišel dopis. :-)

   Vymazat
 8. Rozhodně napiš. :)

  OdpovědětVymazat
 9. Seš úžasná, vážně obdivuji tvoji píli! Hrozně Ti to přeji! A taky se tak trochu stydím dostala jsem se totiž na LF na průměr (konkrétně všeobecné lékařství MU Brno) takže jsem to měla o TOLIK jednodušší. A momentálně si připadám po 3 měsících prázdnin jak úplnej idiot, asi jsem od maturity už úplně všechno zapomněla. Takže jsem na sebe v září fakt zvědavá. Asi bych si měla něco začít opakovat :D Jinak Ti přeji hodně štěstí a pevný nervy -budeme to potřebovat. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za pochvalu, hezky se to čte :)
   Ty jsi taky určitě chytrá a cílevědomá holka, ono mít celý 4 roky na škole průměr na to, aby tě vzali na průměr, taky neni brnkačka. Rozhodně se nemáš za co stydět ;)
   Jinak já jsem teď taky úplně vygumovaná, z toho si nic nedělej. V září nás to (snad) nakopne...
   Tobě přeji samozřejmě to samé a jsem moc ráda, že jsi zavítala na můj blog :)))

   Vymazat
 10. Ahoj Bloncko,
  Tvůj blog jsem objevila náhodou. Strašně obdivuju Tvoji motivaci k učení. Mohla bys mi prozradit, jakým způsobem ses dokázala dokopat k průběžnému učení, jak docílíš toho, že každý ten den si uděláš přesně tolik otázek? Jak se třeba motivuješ? Děláš si hodně pauzy nebo si radši řekneš "a teď pojedu dvě hoďky v kuse..." Nebo máš nějak vyhraněný určitý čas na učení, který dodržuješ...? Jinak řečeno, jak sis v době největších stresů organizovala den? Já jsem taky na VŠ (oborově tedy úplně mimo než Ty), taky jsem zvyklá se učit průběžně, ale teda nevychází mi to tak dokonale, jako Tobě. Byť jsem starší (aktuálně nastupuju do třeťáku), myslím, že se mám od Tebe co učit. :-) Tvoje nadšení a motivace je vážně inspirující, přeji Ti, aby Ti studium vycházelo minimálně tak, jako doposud! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Lískulko! :)
   Jsem ráda, že jsi na můj blog narazila a že se ti u mě líbí.
   Já to mám spíš tak, že si řeknu, kolik udělám ještě práce (třeba kolik věcí se ještě naučim a dám si tam záložku) a prostě to udělám. Nesmlouvám sama se sebou, prostě se poslouchám :))) Snad to jde pochopit :D
   Když jsem jednou zkusila systém ,,budu se učit ještě hodinu a pak si dám volno," nikdy to nefungovalo. Vžycky jsem se flákala, odbíhala od učení a nebo nebyla soustředěná. Takhle se vždy plně soustředím a rychle mám danou látku za sebou, protože se těším na odměnu - ať je to v podobě sportu, koupele a nebo klidně i gumových medvídků O:)
   Na tema ,,motivace" určitě plánuju článek, takže budeš-li mě i nadále na mém blogu navštěvovat, určitě si počteš :)))
   Měj se krásně,
   Bloncka

   Vymazat
 11. Ahoj, taky gratuluju k přijetí a chválím blog, je super. :) Ani nevím, jak jsem Tvůj blog našla, hledala jsem inspiraci, jak se učit znovu k přijímačkám, protože mi letos zubní na vysněnou školu (LF Plzeň) uteklo o jeden bod. Ale včera mi z Plzně volali, jestli mám ještě o studium zájem, a přesně ty pocity, co jsi psala, jsem si prožila. :D Ještě teď, když si na to vzpomenu, se mi chce brečet a nemůžu tomu věřit. :) Přeju pevný nervy do začátků studia a určitě pokračuj v článcích, skvěle se čtou :). Těším se na články ze studia, jak se mají zubaři v Praze. :)
  Ahoj, zubařka z Plzně

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, to mě opravdu těší :)
   Gratuluju k přijetí, snad zvládneš i studium. Já se ho totiž teď docela začínám obávat :D
   Určitě občas dej vědět jak se máte v Plzni, zajímá mě to :)
   Měj se krásně,
   Bloncka

   Vymazat
  2. Také děkuju :)
   Souhlasím, také se bojím. :D Na jednu stranu jsem strašně zvědavá a těším se, na druhou stranu mám obrovský respekt. Říkám si ale, že když člověk chce a jde si pevně za svým snem, zvládne úplně cokoliv. :)
   Určitě dám občas vědět. :)
   Přeju pěkný zbytek prázdnin,
   zubařka z Plzně

   Vymazat
 12. Co říct ! Jsem ve čtvrťáku a už pěkně dlouhou dobu se rozhoduju, jestli do toho jít, nebo ne.. Ale pujdu do toho a dám do toho všechno jako Ty! Inspirovala si mě a za to Ti děkuji :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem opravdu ráda, že mé články dělají to, co mají :) Držím palce.

   Vymazat
 13. Ahoj, úžasný blog! :) moc tě obdivuju, ale měla bych na tebe jeden dotaz. Jak přesně jsi modelovky projížděla? četla sis je stále dokola, učila ses je zpaměti nebo jinak? Budu se hlásit v tohle školním roce a jsem absolutně bezradná :(
  Děkuju ti za odpověď a za tvůj blog! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Kristýno, děkuju za pochvalu :)
   Modelovky jsem především projížděla a furt dokola četla, než že bych se je opravdu ,,drtila" nazpaměť a jednu otázku memorovala 10 minut. Spíš jsem se snažila o takový ,,nenáročný" způsob zapamatovávání si :) Ono

   Vymazat
  2. Děkuju za odpověď!
   Takže radíš číst stále dokola správné odpovědi? Ale zaškrtávání špatných odpovědí ti nepřijde jako dobrý nápad, že jo? Zatím mi přijde skoro nemožný se tolik otázek naučit, abych je opravdu uměla :(

   Vymazat
 14. Děkuju za odpověď!
  Takže radíš číst stále dokola správné odpovědi? Ale zaškrtávání špatných odpovědí ti nepřijde jako dobrý nápad, že jo? Zatím mi přijde skoro nemožný se tolik otázek naučit, abych je opravdu uměla :(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, přesně tak:) Se špatnými odpověďmi jsem nic nedělala, nepřijde mi to efektivní. Hele možný to rozhodně je, já jsem to zvládla a génius nejsem :D

   Vymazat
 15. MILUJU TENHLE ČLÁNEK!! Přesně tohle jsem potřebovala, díky, díky, díky. Sice chci "jenom" na všeobecný, ale strašně cítím nutnost udělat si nějakej systém v přípravě a přestat s tím "hrk sem, hrk tam", co jsem dělala doteďka :D. Jsem teď úplně inspirovaná a škoda že je dvanáct v noci a měla bych jít spát, protože mám neovladatelnou chuť se jít učit aminokyseliny :D

  OdpovědětVymazat
 16. Ahoj, chci se zeptat, jestli ses učila nazpamět' i biologii a chemii? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, nazpaměť jsem se učila jenom tu fyziku, bio a chemiii jsem tak nějak uměla na maturitu :) Ono by to ani moc dobře nešlo :D

   Vymazat
 17. Můžu se zeptat, kolik chyb jsi pak v testech celkově měla? Po takové dřině mi připadá, že jsi snad nemohla udělat ani jedinou.. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Udělala jsem jich pár a stydim se za to :D Holt nervozita udělá svoje... :D

   Vymazat
 18. Ahoj, máš opravdu skvělý blog! :)
  Chci se zeptat, nevíš jak budou probíhat přijímačky na zubařinu v příštím roce (červen 2016)? Jestli bude lepší se učit z těch starých modelovek, které se skládají z 3 knížek, nebo z těch nových zkrácených? Záleží mi na tom, abych se dostala na zubařinu a chci vědět, z čeho bude nejlepší se učit a jaké otázky tam budou. :)
  Dá se to nějak 100% zjistit, abych pak nebyla u přijímaček překvapená?

  Moc děkuji za odpověď a přeji hodně štěstí! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, taková přízeň mě těší! :) Přijímačky 2016 by se mohly podobat těm z roku 2015, kdy bylo tak 30-40% z modelovek 2014 (tznjedna knížka) a zbytek byl zcela nový, který ještě nikdy nikdo neviděl :D Zkus spíš sehnat ty tři knížky, bude to pro učení lepší, líp si zvykneš na ten způsob, kterym se ptaj atd, navíc si procvičíš látku. Ale 100% to neví nikdo :)

   Vymazat
 19. Jsi vážně super! S kamarádkou nejsme žádné jedničkářky, ale máme společný cíl-dostat se na madecinu a ty nám dodáváš motivaci a svým blogem nám hodně pomáháš! Děkujeme! :)

  OdpovědětVymazat
 20. Som zo Slovenska, a toho roku sa chystám aj do Prahy, článok ma veľmi motivoval, kedže už teraz neviem čo mám robiť skôr :) ďakujem :)

  OdpovědětVymazat
 21. Ahoj chci se hlásit v roce 2016 na Fyzioterapeuta, a taky mě čeká maturita :/ Chodím na přípravný kurzy na 1.LF a chtěla bych se zeptat kolik si měla chyb a bodů? Jinak, když jsem si tenhle článek přečetla, si začínám věřit že když máknu tak že se taky dostanu! :D :) Velká motivace, děkuju!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, měla jsem 291, tři chyby z každýho předmětu. No, mířila jsem mnohem výš, ale nervozita asi udělala svoje. :D

   Vymazat
 22. Ahoj!

  Je to neuveritelne, uzasny blog a strasna motivacia! Mna mrzi, ze som zaujem o zuby prejavila troska neskor- studujem vseo na 1.lf.... Strasne by som chcela na zuby, ale tym, ze som slovenska sa ma netyka bonifikace a viem, ze prijimacky sa troska pozmenili. Mozes mi prosim skusit napisat literaturu okrem modeloviek, kt sa podla teba oplati pouzit? Staci edice omaturuj alebo siahnut po niecom hlbsom? Dakujem za odpověď, velmi mi na prijimackach zalezi...

  PS: pisala som ti aj mail , ale asi mas toho vela a nestihas, tak pisem tu :P

  OdpovědětVymazat
 23. Ahoj, to neni možný, já odepisuju na všechny maily, co mi přijdou! :D To se asi někde musela stát chyba matrixu... :D

  Na chemii bych za sebe mohla doporučit Přehled středoškolské chemie, poněkud nepřitažlivý formát, ale je tam fakt všechno. Z biologie se mi líbí Biologie pro gymnázia (Jelínek), z fyziky je prej dobrá ta knížka Přehled středoškolské fyziky, ale tu jsem neměla v ruce. Ale každej ti řekne samozřejmě něco jinýho :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, veru aj chybička se muze vloudit :D nevadi, som rada, ze som sa mohla aspoň takto s tebou skontaktovat. Prehlad stredoskolej chemie mam, aj jelinka, genetiku som uz mala na skole, takze to by nemal byt problém. Troska ide o tu fyziku uprimne :D ten prehlad fyziky je straaaaasne napisany, možno to skusim len s niecim mensim jako odmaturuj....ak mozem, ja skusim este raz ten mail, aj tak mam ineo tazky ohladom zubov, tak nech tu nespamujem. Diky moc este raz!

   Vymazat
 24. ahoj, jestli jsem to pochopila správně, tak si se učila jenom z modelovek? :D já totiž měla představu, že se budu drtit všechny okruhy, které ta fakulta vypsala, a že pak až něco budu umět si budu teprve zkoušet ty modelovky. Jinak samozřejmě máš můj respekt a držim palce dál. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, jo, drtila jsem se vlastně jenom z modelovek :) Ono minulej rok ty přijímačky už nevycházely z modelovek, stejně jako tomu tak nebude ani tenhle rok, takže naučit se ty okruhy bude chytrý tah, jestli se chceš dostat :)

   Vymazat
 25. Ahoj, chtěl jsem se tě zeptat, jestli by jsi mi doporučila nějaké nejlepší knihy na motivaci a učení a tak? A také by mě zajímalo, kde si vzala takovou vůli,že si dokázala za pár měsíců se tolik toho naučit? Předem děkuji:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, já milovala Konec prokrastinace, ale za kouknutí stojí i Mindfuck od Petry Bockové, Mít vše Hotovo od Allena a Úspěšná sebemanipulace od Tomana...
   A upřímně... kde jsem vzala tolik vůle už si opravdu nepamatuju a zpětně si přijdu, že jsem to snad ani nemohla být já... :)

   Vymazat
 26. Ahoj :)chtěla bych se tě zeptat jakej byl tvůj způsob, že si se všechno naučit a tolikrát to projet?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mysliš že jak je možný, že jsem toho stihla tolik? Udělala jsem si plán a plnila ho doslova na 120%, takže jsem měla vždy splněný úkoly ještě před limitem :)

   Vymazat
 27. Ahoj! :)
  Píšeš, že jsi z chemie málem propadala (přinejmenším histerickému pláči). Myslíš, že někdo, kdo absolutně nerozumí fyzice, se může dostat (a pak následně udržet) na medicíně?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, určitě je to reálný :) fyzika se vyučuje jenom jeden semestr. Dělá se z ní sice (docela obávaná) zkouška, ale ve výsledku jí většina lidí udělá a pak se s fyzikou téměř nesetkáš... A jestli, tak jenom s odfiltrovanou verzí, která slouží jako pomůcka k výuce jiných předmětů. Rozhodně to není stěžejní :)

   Vymazat
  2. A jak hodně se potkáváš s chemií? :)

   Vymazat
  3. Moc ne :) Chemii jsme měli v zimnim semetru prváku a pak na to navazovala biochemie, která byla dvousemestrální, tzn. v letnim semestru prváku a zimnim semestru druháku. Zvládnout se to rozhodně dá :)

   Vymazat
 28. Ouč tak tohle bylo drsný, někdy bych chtěla mít takovou vůli jako ty! Za tohle co jsi právě napsala tě neuvěřitelně obdivuji a zároveň si říkám, že za rok budu muset absolvovat něco podobného a taky něco podobného vymyslet.
  (Promiň čtu si tvé články zpětně a nevím u kterýho bych je měla přesně komentovat :-D :-D )

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, urpířmně bych takovou vůli jako jsem měla tenkrát chtěla mít i teď, moc by se mi to hodilo. :D Kde jsou ty časy, kdy jsem dodržovala plány... :D A nevadí, mě komentář vždy moc potěší! :)

   Vymazat
 29. Ahoj, chcel by som sa spýtať, či si sa takto intenzívne pripravovala len na jednu školu (1.lfuk) alebo si sa pripravovala aj na inú medicínu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, připravovala jsem se na 1LF a LFP :) Jinam jsem se nehlásila

   Vymazat
 30. Ahoj, chtěl bych se zeptat, možná to tu již někde padlo, tak s předem omlouvám. Máš v ročníku nějaké starší studenty? Co například platí studium? Nevíš o tom něco? Já jsem ve druháku na jiné škole a zjišťuji, že to není obor pro mě a hrozně mě láká zubařina, vím, že je to náročný obor, ale chtěl jsem se zeptat na názor, zda není blbost začínat se studiem ve 23 letech. Natož kdybych ho musel platit, dočetl jsem se, že částky za studium jsou celkem vysoké. Jak je to se studiem na zubaři? Dáváš do toho více času než na přijímačky? Učíš se denně? Bojím se, že bych nezvládal tolik učení tam, proto mě zajímá, kolik do toho dáváš času ty. :)

  Moc díky za odpověď, máš super blog, pomáhá mi.

  Martin

  OdpovědětVymazat
 31. Ahoj, jaké máš nyní (2017) pocity ze studia? Už si se setkala s nějakým živým zubním pacientem?
  A je výuka směrovaná k tomu, že až dokončíš studium, budeš zcela připravená na kompletní ošetření pacienta, bez toho, aby ti někdo napovídal, co máš dělat? Za nás to bohužel tak nebylo.

  Ivan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Ivane... teď v roce 2017 jsem lehce rozpačitá, pořád jsme nebyli pořádně na pacientech (prakticky jenom na chíře jsme měli stáže), jinak s pacientem z konzervačního, z para nebo protetiky jsem se zatim nesetkala, radši ani nekomentuju to, že jsem nevrtala do ničeho jinýho než do fantomovýho zubu nebo do kosti (v prváku)... Snad se to tenhle semestr zlepší, nicméně všichni máme velké obavy, jak budeme po škole připraveni. A taky jak timhle tempem stihneme splnit požadavky fakulty na počty výkonů...
   Nicméně abych byla objektivní, tak co se týče teoretické přípravy, tak třeba konzerva konkrétně se mi zdá být na velmi vysoké úrovni. Jenom ta praxe pokulhává.

   Vymazat